Ceny gazu w 2022. Czy ogrzewanie domu gazem będzie się jeszcze opłacać? Rachunki za gaz są w tym roku rekordowo wysokie

Justyna Madan
Justyna Madan
Początek roku przywitał nas rekordowo wysokimi rachunkami za gaz. Jak sytuacja przedstawia się obecnie?
Początek roku przywitał nas rekordowo wysokimi rachunkami za gaz. Jak sytuacja przedstawia się obecnie? 123rf
Rok 2022 rozpoczął się podwyższeniem stawek za gaz, którego odbiorcy używają do gotowania, podgrzewania wody i ogrzewania domu. Rachunki za gaz podskoczyły drastycznie i były przedmiotem gorących dyskusji. Wiele osób otrzymało o kilkaset procent wyższy rachunek niż rok wcześniej o tej samej porze. Od 1 lutego do 31 lipca, w ramach tarczy antyinflacyjnej, zmniejszono stawki VAT z 8 proc. do 0 proc., co ma pomóc w obniżeniu opłat. Jak to wygląda obecnie? Ile płacimy za gaz w 2022 roku?

- Gazem ogrzewam dom jednorodzinny. Rachunek dostaję co dwa miesiące i widzę dużą różnicę – mówi pani Janina z województwa lubelskiego. - W lutym 2021 za gaz zapłaciłam 1080 zł, a w kwietniu 832, natomiast w tym roku w tych samych miesiącach rachunki wyniosły mnie, w lutym 1727 zł, a w kwietniu 1187 zł. Dodam, że w tym roku ustawiłam niższą temperaturę, bo było cieplej. Nie ukrywam, że w lutym bałam się nawet zajrzeć do skrzynki, żeby sprawdzić, czy rachunek już przyszedł, nadszarpnęło to mój budżet mocno i boleśnie

I dodaje: - Ogrzewanie domu z pieca węglowego na gazowy zmieniłam kilka lat wcześniej. Cały czas obserwuję, ile kosztuje węgiel. Do tego dochodziło drewno i butla gazowa. Gaz wyniósł mnie w sezonie grzewczym i tak taniej niż gdybym ogrzewała dom węglem. I oczywiście sam fakt, że zimą trzeba było tego ognia w piecu pilnować, tego, żeby dom się nie wychłodził. Rano się wstawało i było zimno. Jeśli jednak ceny za gaz jeszcze mocniej podskoczą, mogę mieć problem z opłaceniem rachunków.

O cenach gazu w Zakładzie Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej opowiedział nam prezes zarządu, Wojciech Chilewicz. - Rachunki za gaz wzrosły i to bardzo znacząco. Od czerwca 2021 r. cena paliwa gazowego dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorstw wzrosła o 182 %. Największy wzrost nastąpił w październiku i listopadzie 2021. Po rozstrzygnięciu przetargu na dostawę energii elektrycznej najtańsza oferta jest o 362% droższa niż w roku ubiegłym, a cena gazu od PGNIG w ciągu ostatniego pół roku wzrosła o 493% - tłumaczy Wojciech Chilewicz.

Prezes bialskiego ZGL dodaje również, że podpisana umowa o dostawę prądu obowiązuje przez cały rok 2022. - Cena paliwa gazowego za maj 2022 (0,67484 zł/kWh) w porównaniu z grudniem 2021 (0,79393 zł/kWh) spadły o ok. 16%, co nie zmienia faktu że są one wyższe od cen z maja i czerwca 2021 (0,13386 zł za kWh) o ponad 400% - podkreśla.

Dlaczego gaz jest coraz droższy?

Powodów, przez które gaz jest coraz droższy, można wymienić kilka. Przede wszystkim nie jest to trend, który dotyczy jedynie naszego kraju. Gaz drożeje na całym świecie. Cały czas zwiększa się popyt na gaz, chociażby ze względu na ekologiczny styl życia i odejście od tzw. kopciuchów. Inflacja również nie pozostaje bez winy, do tego dochodzi wojna na Ukrainie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że gaz drożeje.

Wspomnieć należy również o tym, że pod koniec kwietnia 2022, rosyjski dostawca gazu Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy tego surowca dla Polski. Powód? Rosja chciała, aby gaz opłacany był w rublach, polski rząd nie wyraził na to zgody.

- Na ceny paliwa gazowego wpływ ma suma czynników makroekonomicznych oraz geopolitycznych, dlatego sytuacja na światowych rynkach ma bezpośrednie przełożenie na ceny gazu w Polsce. Notowania gazu na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie są skorelowane z cenami tego paliwa na rynkach Europy Zachodniej, zwłaszcza niemieckim i holenderskim. Zwyżka cen na tych dwóch giełdach powoduje zwyżkę cen na TGE. Bezprecedensowe w historii wzrosty cen paliwa gazowego, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich dwunastu miesiącach, to problem globalny i niezwykle złożony – mówi Rafał Pazura, rzecznik prasowy PGNiG.

Dla przykładu - 15 grudnia 2021 r. firmy, zajmujące się obrotem gazem ziemnym płaciły na Towarowej Giełdzie Energii o 596 proc. więcej w kontraktach terminowych, niż miało to miejsce dokładnie rok temu. W przypadku Europy zbiegło się to także z bardzo niskim poziomem zapełnienia magazynów gazu po mroźnej zimie z przełomu lat 2020 i 2021 oraz problemem niewystarczającej podaży gazu ziemnego, wynikającym przede wszystkim z działań rosyjskiego Gazpromu.

Jak tłumaczy Rafał Pazura „główny dostawca gazu do Europy nie korzysta w pełni z istniejących możliwości technicznych tranzytu gazu w kierunku zachodnim oraz nie zapełnia w sposób wystarczający swoich magazynów w Europie Zachodniej przed zimą. Ostatnim czynnikiem, który mocno wpłynął na cały rynek, był wybuch wojny na wschodzie, w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Kumulacja tych wszystkich niekorzystnych czynników przyczyniła się do rekordowego wzrostu cen w ostatnich 12 miesiącach”.

Jakie są obecnie ceny gazu?

Na rachunek za gaz ziemny dla klienta indywidualnego PGNiG Obrót Detaliczny składa się kilka opłat:

  • koszt zużytego paliwa, który stanowi około połowy wartości rachunku,
  • abonament – obejmujący koszt obsługi odbiorców m.in. w zakresie rozliczeń, wystawiania i wysyłki faktur,
  • stała opłata dystrybucyjna – obejmująca koszt, budowy utrzymania i modernizacji gazociągów,
  • zmienna opłata dystrybucyjna – obejmująca koszt dostarczenia zakupionego paliwa gazociągami.

Po zatwierdzonych jeszcze w grudniu 2021 przez prezesa URE taryfach zarówno dla sprzedaży jak i dystrybucji, o tyle podskoczyły opłaty za gaz dla poszczególnych grup odbiorców:

  • osoby, które używają gazy wyłącznie do przygotowania posiłków, płacą obecnie o 41% większe rachunki, to ok. 9 zł netto miesięcznie więcej;
  • jeśli ogrzewamy gazem wodę użytkową, rachunki są o 54% wyższe, jest to ok. 56 zł miesięcznie więcej;
  • najwyższą podwyżkę odnotowano w przypadku ogrzewania gazem domu. To o 58% więcej, czyli 174 zł miesięcznie więcej.

W wielu przypadkach, jeśli ogrzewamy dom gazem, używamy go również do podgrzewania wody i gotowania, co oznacza, że rachunki mocno podskoczyły w górę, o czym świadczy chociażby przykład cytowanej wyżej pani Janiny.

- Jednocześnie „wzrost kosztu ceny samego paliwa gazowego o x% nie przekłada się na taki sam procentowo wzrost ceny całego rachunku. Dlatego aktualna Taryfa zaakceptowana przez prezesa URE i obowiązująca od 1 stycznia br. oznacza średni wzrost rachunku o ok. 54 proc., choć cena samego paliwa gazowego wzrosła o 83 proc.” – informuje rzecznik prasowy PGNiG.

Gaz w tym roku nie będzie już droższy?

- Na pewno cena gazu nie zmieni się już w tym roku dla klientów indywidualnych i wrażliwych. Niezależnie od tego co się dzieje, czy jest wojna, czy pojawiają się inne okoliczności, ceny zostały ustalone i zamrożone do końca roku” – mówi Rafał Pazura.

Ponadto 1 lutego 2022 weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych. Dzięki niej z niższych cen gazu ziemnego będą mogły korzystać nie tylko spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, ale także szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki oraz szereg innych społecznie wrażliwych odbiorców.

Jak podaje PGNiG „zgodnie z ustawą wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zostają automatycznie objęte ochroną taryfową od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.”

- Nowelizacja Prawa energetycznego dała nam możliwość rozłożenia wzrostu taryf na trzy lata dla klientów indywidualnych, a także ochroniła bardzo szeroką grupę naszych klientów przed drastycznymi podwyżkami cen gazu – dodaje Pazura.

Warto wspomnieć, że dzięki podpisanej ustawie ceny nie tylko zostały zamrożone do końca 2022 roku, ale jeśli sprzedawca gazu podniesie stawkę, chociaż nie powinien tego robić – może zapłacić karę nawet 1 mln złotych!

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny gazu w 2022. Czy ogrzewanie domu gazem będzie się jeszcze opłacać? Rachunki za gaz są w tym roku rekordowo wysokie - Strefa Biznesu

Wróć na regiodom.pl RegioDom