Centralne odkurzanie - jak konserwować instalację

redakcja.regiodom, UST-M
Centralny odkurzaczObawy związane z konserwacją systemu centralnego odkurzania najczęściej wynikają tylko z niewiedzy. Czyszczenie instalacji centralnego odkurzania jest prostsze, niż się wydaje. I co najlepsze: można je z powodzeniem przeprowadzić samemu.
Centralny odkurzaczObawy związane z konserwacją systemu centralnego odkurzania najczęściej wynikają tylko z niewiedzy. Czyszczenie instalacji centralnego odkurzania jest prostsze, niż się wydaje. I co najlepsze: można je z powodzeniem przeprowadzić samemu. UST-M
Centralne odkurzanie ma sporo atutów. M.in. zapewnia wygodę użytkowania, cichą pracę i czyste powietrze w domu. Jednak rozważając montaż centralnego odkurzania w domu nasze wątpliwości budzi często kwestia jego konserwacji. Mówimy, jak to wygląda w praktyce.

Czysty i drożny system centralnego odkurzania gwarantuje odpowiednią moc i efektywną pracę instalacji. Dlatego należy konserwować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Najważniejsze jednak, że można to robić samemu. Zapewni to bezproblemową eksploatację układu przez długi czas. 

Pojemnik na kurz, czyli jednostka centralna

Czyszczenie układu zaczynamy od jednostki centralnej. Znajduje się w niej specjalny pojemnik, w którym gromadzą się większe zanieczyszczenia zbierane podczas odkurzania. Niestety wielu użytkowników zapomina o jego regularnym opróżnianiu i zaglądają do niego dopiero, gdy spada moc odkurzania. Jest to ewidentny sygnał, że zbiornik przepełnił się. By uniknąć tego typu sytuacji, najlepiej sprawdzać wypełnienie zbiornika raz na 2, góra na 3–4 miesiące, w zależności od jego pojemności. 

 Warto wiedziećJak robić porządki w domu, gdy mieszkamy z alergikiem

Filtry

Drugim istotnym elementem centralnego odkurzania są filtry. Mają one za zadanie oczyścić powietrze z najmniejszych zanieczyszczeń. W centralnych odkurzaczach najczęściej stosuje się filtry typu HEPA z separatorem cyklonicznym. Wprowadzone do urządzenia powietrze bardzo szybko wiruje, a powstająca wówczas siła odśrodkowa wypycha obecny w nim kurz. Większe jego drobiny osadzają się na ściankach separatora, po czym zsuwają się do pojemnika na brud, mniejsze natomiast osiadają na siatce filtra. Trzeba jednak pamiętać, by go też regularnie oczyszczać, bo zapchany zmniejsza moc ssącą urządzenia.

 Przeczytaj również: Odkurzacz centralny dla wygody i zdrowia 

Niektóre jednostki centralne wyposażone są w wyświetlacz, który sygnalizuje i tym samym przypomina o przeprowadzeniu odpowiednich prac czyszczących, np.: czy należy wymienić filtr albo oczyścić zapełniony zbiornik. W odpowiednim momencie poinformuje on, czy pojemnik trzeba opróżnić, a filtry HEPA wytrzepać i z powrotem umieścić w odpowiednim miejscu.

Gniazda ssące zamykane na kluczyk

W domu pełnym dzieci wszystko jest możliwe. Może się więc zdarzyć, że wepchnięta do gniazda ssącego zabawka skutecznie zatka instalację centralnego odkurzania. Warto zawczasu zabezpieczyć ten element przed ciekawskimi maluchami, by potem nie ryzykować kucia ścian z powodu niedrożnych rur. Na rynku dostępne są gniazda ssące zamykane na kluczyk, które gwarantują, że do wnętrza rur nie przedostanie się nic, co może je zatkać.

Czyszczenie instalacji centralnego odkurzania od wewnątrz

Dobrze wykonana instalacja centralnego odkurzania nie ma prawa się zapchać w trakcie użytkowania. Zdarza się jednak, że w źle położonych rurach lub kształtkach powstanie zator na skutek gromadzących się tam zanieczyszczeń. Można go łatwo usunąć. Wykorzystuje się w tym celu żmijkę hydrauliczną. Pomoże ona szybko udrożnić „schowane" w ścianie elementy instalacji. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu żmijki płóciennym pokrowcem, tak by nie uszkodziła wewnętrznej warstwy instalacji.
– Z kolei powierzchowne zabrudzenia osadzające się wewnątrz rury, np. pozostałości po klejącym się soku, pomogą usunąć specjalne gumowe kulki z wypustkami do czyszczenia rur PVC – mówi ekspert UST-M. – Z ich pomocą instalację centralnego odkurzania czyści się, wprowadzając do niej kulki po kolei przez każde gniazdo ssące. Dzięki sile ssącej skutecznie oczyszczają ścianki układu z brudu, ale jednocześnie nie poruszają się tak szybko, by od razu wpaść do zbiornika jednostki centralnej. W ten sposób usuniemy osadzający się w instalacji organiczny osad, który może być siedliskiem bakterii i źródłem nieprzyjemnego zapachu.

 Zobacz również: Obsługa systemu centralnego odkurzania 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom