Jak robić domowe porządki, gdy mieszka z nami alergik

Agata Kaźmierczak
Porządki z mieszkaniu alergikaZ mieszkania alergika, podczas porządków, powinniśmy usunąć wiele zbędnych rzeczy. Koce, pierzyny, dywany - to w nich zalegają alergeny, przez które uczulony odczuwa dyskomfort. Usunięcie wszystkiego jest jednak nie realne. Więc gdy na przedmiotach gromadzi się kurz, neleży go skutecznie usuwać.
Porządki z mieszkaniu alergikaZ mieszkania alergika, podczas porządków, powinniśmy usunąć wiele zbędnych rzeczy. Koce, pierzyny, dywany - to w nich zalegają alergeny, przez które uczulony odczuwa dyskomfort. Usunięcie wszystkiego jest jednak nie realne. Więc gdy na przedmiotach gromadzi się kurz, neleży go skutecznie usuwać. 123RF
W domu męczy Cię zalegający kurz, a wokół jakoś nagle nagromadziło się pełno zbędnych rzeczy? Czas zrobić z tym porządek! Tym bardziej, że zbliża się Boże Narodzenie! Tylko jak i kiedy to wykonać, gdy mieszka z nami alergik uczulony na kurz i pyłki? Sprawdź zasady.

Zwykle mówiąc o przedświątecznych porządkach mamy na myśli mycie okien, wycieranie podłóg, mebli, trzepanie dywanów i wiele innych czynności, dzięki którym nasze mieszkanie będzie lśniło czystością. Któż z nas nie lubi tego czasu, kiedy w domu pachnie świeżością? Dlatego w okresie przedświątecznym – praca aż wre!

 Warto przeczytaćSposoby na pozbycie się roztoczy kurzu domowego

Ale gdy mieszka z nami alergik lub sami jesteśmy uczuleni np. na kurz, porządki powinniśmy starannie zaplanować. Może się bowiem okazać, że nasz przedświąteczny zapał do sprzątania skończy się źle dla bliskiego nam alergika.

Z reguły każdy z nas wie, że w domu alergika nie powinno być rzeczy łatwo kurzących się, do których łatwo lgną roztocza. To prawdziwe siedliska alergenów. Ale jak nie pozwolić dziecku przytulić się do ukochanego pluszaka? Otóż nawet jeśli dziecko jest alergikiem, może swobodnie korzystać z takich przyjemności, wystarczy tylko odpowiednio zadbać o tę zabawkę.

Przy alergiku każde sprzątanie powinno wyglądać jak generalne

W domu alergika nie powinno sprzątać się pobieżnie. Tu każdorazowo liczy się precyzja. Podczas sprzątania nie można zapominać o zakamarkach. Za każdym razem powinniśmy odsunąć szafy i oczyścić kąty z kurzu. Tylko w ten sposób alergik uniknie przykrych dolegliwości związanych z uczuleniami.
Jeśli sprzątać, to wszędzie! Nie ograniczajmy się tylko i wyłącznie do pomieszczenia w którym zwykle przebywa alergik. Zwróćmy uwagę na przysłowiowy „każdy kąt".

 Zobacz wideoPomysły na udekorowanie domu na Boże Narodzenie

Walka z kurzem w domu alergika

Drobinki kurzu z roztoczami szybują po mieszkaniu wręcz niewidoczne. I gdy tylko zaczynamy z nimi walczyć, mogą stać się dla alergika przyczyną kłopotów. Dlatego walkę z kurzem warto rozpocząć, gdy alergika nie ma w domu. Kiedy to niemożliwe, musimy być ostrożni... A zatem:

  • odkurzaj tylko odkurzaczem z filtrem HEPA, wyłapującym prawie wszystkie niebezpieczne dla alergika drobinki,
  • kurz z mebli i przedmiotów ścieraj tylko wilgotną ściereczkę, żeby nie roztrząsać roztoczy po całym mieszkaniu, sprawdzi się na pewno ściereczka z mikrofibry,
  • dobrze odkurzaj i czyść zakamarki mieszkania, by nie pozostawiać w nich kurzu, pleśni i innych alergenów,
  • pościele, poduszki trzepiemy na balkonie. Bardzo dobrze podczas świątecznych porządków, gdy na dworze lekko mrozi, wystawiać pościel za okno na dłużej. W ten sposób mróz zwalczy roztocza!
  • ulubione maskotki dziecięce, czy małe kocyki można na noc włożyć do lodówki, a potem wyprać, w ten sposób na pewno pozbędziemy się niechcianych gości, gnieżdżących się pod sztucznym futrem misia,
  • pościel należy prać co najmniej raz w tygodniu, w proszkach antyalergicznych.

Tuż przed świętami spraw alergikowi prezent! Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza wygląda jak grzejnik, ale nie grzeje, a raczej oczyszcza powietrze z najmniejszych cząstek zanieczyszczeń. Uwalnia powietrze od brudu powodującego alergie, z kurzu, bakterii, pleśni, zanieczyszczeń pochodzenia zwierzęcego. Pamiętajmy jednak, że takich urządzeniach należy wymieniać filtr, bo to on jest odpowiedzialny za jakość naszego powietrza.

 PrzeczytajJak w sezonie grzewczym zadbać o powietrze w mieszkaniu

Gdy domownik jest uczulony na detergenty...

Wtedy pozostają tylko naturalne metody. I cóż, nie dość że skuteczne, to jeszcze ekologiczne. Takie naturalne metody idealnie sprawdzą się podczas czyszczenia łazienki.

  • Sodą oczyszczoną wyczyścisz brodzik i kabinę. Sodę oczyszczoną mieszamy z wodą. Preparat nakładamy na miejsca zabrudzone, z zaciekami i po kliku minutach ściągamy mieszankę, myjąc i polerując czyszczone miejsce. 
  • Ocet i kwasek cytrynowy – wciąż są niezawodne na kamień i rdzę. Kiedy chcemy, by kamień zniknął z brodzika, możemy zatkać brodzik korkiem, wlać gorącej (gotującej) wody z octem, poczekać kilkanaście minut i umyć. Kamień w dużej mierze powinien sam odpuścić.

Polecamy: Domowe porządki z wykorzystaniem octu

Mieszkanie z alergikiem wcale nie musi być trudne! Wystarczy połączyć kilka sprawdzonych sposobów i „złoty środek" na porządki w domu alergika gotowy! 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom