Odkurzacz centralny w twoim domu: dla wygody i zdrowia

redakcja.regiodom, UST-M
Gniazdo ssące i wąż ssącyWidocznym elementem centralnego odkurzania jest gniazdo ssące. Zamontowane jest ono na ścianie w pokoju, przedpokoju czy kuchni. Po podniesieniu klapki podłącza się do niego wąż ssący. Jest nim lekka, elastyczna rura do odkurzacza.
Gniazdo ssące i wąż ssącyWidocznym elementem centralnego odkurzania jest gniazdo ssące. Zamontowane jest ono na ścianie w pokoju, przedpokoju czy kuchni. Po podniesieniu klapki podłącza się do niego wąż ssący. Jest nim lekka, elastyczna rura do odkurzacza. UST-M
Pilot lub panel, dzięki któremu sterujemy alarmem, ogrzewaniem, bramą wjazdową czy roletami to wygoda. Niestety jeszcze nie wymyślono urządzenia, które po wciśnięciu jednego przycisku, samo posprząta dom. Można tę czynność jednak ułatwić centralnym odkurzaniem.

System centralnego odkurzania pomaga pozbyć się kurzu i roztoczy. Nie ma przy tym uporczywego hałasu, a my nie musimy dźwigać ciężkiego odkurzacza. Rozwiązanie to docenią właściciele dużych mieszkań i domów, szczególnie gdy mają dzieci.

– Centralne odkurzanie warto zainstalować na etapie budowy domu lub podczas generalnego remontu. Najważniejsze, by ściany nie były jeszcze niewykończone. Sekret systemu tkwi bowiem w murach – to w nich umieszcza się rury, którymi odprowadzane są nieczystości takie jak piach, kurz, itp. – radzi Łukasz Wąsiewicz, ekspert z firmy UST-M.

Jak działa system centralnego odkurzania

Widocznym elementem tego systemu jest gniazdo ssące. Montuje się je na ścianie w pokoju, przedpokoju czy kuchni. Po podniesieniu klapki podłącza się do gniazda wąż ssący, czyli lekką, elastyczną rurę do odkurzacza. System uruchamia się włączając przycisk na rączce węża. Wciągnięte zabrudzenia trafiają do rur wbudowanych w ściany domu. Stamtąd brud odprowadzany jest do specjalnego urządzenia, tzw. jednostki centralnej.
– Jednostka centralna jest najczęściej w kotłowni, piwnicy lub garażu. W dużym mieszkaniu w bloku można umieścić ją na balkonie lub w łazience. To właśnie w niej filtrowane jest brudne powietrze. Po oczyszczeniu powietrze trafia na zewnątrz budynku. Jeśli jednostka centralna zainstalowana jest w łazience, to oczyszczone powietrze idzie do przewodów wentylacyjnych – mówi przedstawiciel Vacu USM.

Dowiedz się więcej: Projekt instalacji centralnego odkurzania: elementy i ich charakterystyka 

Dopasuj komfort sprzątania do wyglądu wnętrza

– Instalując system centralnego odkurzania pozbywamy się problemu związanego z dźwiganiem po schodach sprzętu, co jest często problemem w domach piętrowych lub z użytkowym poddaszem – mówi Łukasz Wąsiewicz. – Na każdym piętrze umieścić możemy gniazdo ssące, więc po schodach poruszamy się tylko z lekkim wężem ssącym – dodaje.

System centralnego odkurzania dostosować można nie tylko do metrażu czy liczby kondygnacji domu, ale i jego wystroju. Gniazda ssące dostępne są w wielu kolorach, dlatego z łatwością dobierzemy je do wyglądu kontaktów elektrycznych czy włączników światła.

Odkurzacz centralny - bezpieczny dla alergików

Statystyki mówią, że nawet 40% osób w Polsce może cierpieć na różnego rodzaju alergie. W samym tylko kurzu znajduje się blisko 30 substancji uczulających. Teoretycznie więc, alergicy nie powinni zajmować się odkurzaniem. Już bowiem w momencie uruchomienia tradycyjnego odkurzacza z urządzenia wydmuchiwane jest zanieczyszczone powietrze, które dodatkowo wzbija kurz drażniący nasze drogi oddechowe. A nawet najdokładniejszy filtr do odkurzacza nie jest zatrzyma wszystkich wciągniętych zanieczyszczeń.

W momencie, kiedy powietrze jest wydmuchiwane, do wnętrza mogą się z powrotem dostać cząsteczki kurzu, roztocza itp. Centralne odkurzanie redukuje także ten problem – powietrze wciągnięte przez wąż ssący nie trafia już do domu. Jest odprowadzane na zewnątrz budynku. Przyjazne dla alergików może być też tworzywo, z którego wykonane są rury ssące w ścianach. Powinno ono mieć właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie będzie przyciągać drobinek kurzu.

Gdy w domu jest dziecko

Dla rodziców małych dzieci ważny jest również hałas wytwarzany przez sprzęty domowe. System centralnego odkurzania pracuje dużo ciszej niż tradycyjny odkurzacz.
– Warto też pamiętać, że przy centralnym odkurzaniu nie istnieje ryzyko zablokowania systemu przez przypadkowo wciągnięty klocek czy kredkę. Za otworem gniazda ssącego jest kolanko, które wyklucza taką ewentualność – przedmiot po prostu wypadnie na podłogę po odłączeniu węża. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dzieci będą chciały włożyć coś do gniazda ssącego, możemy wybrać gniazdo zamykane na klucz – sugeruje Łukasz Wąsiewicz.

Automatyczna zamiatanie

Osoby sprzątające w domu wiedzą, jak bardzo uporczywe potrafią być drobne zabrudzenia – okruchy w kuchni, popiół wokół kominka czy naniesione na butach błoto i piach, które gromadzą się w przedpokoju. Również z tym problemem można sobie poradzić dzięki systemowi centralnego odkurzania.
– Można zainstalować w cokołach meblowych bądź ścianach budynku tzw. podmiotki, czyli szufelki automatycznej. Włącza się ją stopą. Następnie, bez konieczności schylania, do otworu szufelki zwykłą szczotką na kiju podmiata się piach czy okruchy. Śmieci zostają zassane prosto do jednostki centralnej – tłumaczy Ł. Wąsiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom