Latte czy macchiato, zawsze na bazie espresso
Jeszcze do niedawna znane u nas były najlepiej trzy rodzaje kawy: czarna, z cukrem i z mlekiem. Dziś coraz więcej kuchni może się pochwalić własnym ekspresem ciśnieniowym na wyposażeniu, to i możliwości rosną. Szczególnie, że jak już ekspres, to na ogół ze spieniaczem mleka. A to na ogół wystarczy, by przygotować przeróżne cuda.
Podstawą jest na ogół espresso czyli aromatyczna esencja kawy zawarta w niewielkiej porcji mocnego naparu. Podaje się ją w maleńkich filiżankach, bo porcja nie powinna przekraczać 30 ml, a jej powierzchnię zdobi orzechowobrązowej barwy pianka – crema. Mocny, niezwykle aromatyczny napój uzyskuje się przez szybkie (20–30 sekund) zaparzenie pod ciśnieniem 9 barów, drobno zmielonej, wysokiej jakości kawy, najczęściej arabiki lub mieszanki kaw. Ilość kawy na jedno espresso to 7-9 gram. Znaczenie ma też temperatura parzenia – 90–96 stopni Celsjusza. Nie podaje się jej do deserów. Oprócz szklaneczki wody, podawanej zwyczajowo do płukania ust towarzyszy jej co najwyżej drobne, twarde ciasteczko.
Powody, dla których warto pić kawę każdego dnia
Źródło: Agencja TVN/x-news
Radzimy: Jaką kawiarkę wybrać
Espresso jest bazą do wielu innych kaw: latte, cappuccino, latte macchiato, americany, czy kawy mrożonej. Najwygodniej przygotowywać je w ekspresie z zintegrowanym spieniaczem. Gdy brak ekspresu ciśnieniowego, zamiast espresso, można zaparzyć kawę w kawiarce, zwanej z włoska moka. A właśnie: moka, czy mokka?
Moka, mocca i mocha
- Moka to, jak wspomnieliśmy, domowy zaparzacz do kawy, czyli sprzęt obowiązkowy w domu każdego Włocha. Zwany też kafeterią, a w Polsce kawiarką;
- Mocca z kolei oznacza botaniczną odmianę kawy, o bogatym, winno-czekoladowym smaku;
- Mocha zaś to napój kawowy na bazie espresso, z dodatkiem czekolady i mleka, a także często bitej śmietany.
Cappuccino – dalekie od mieszanek z torebki
Rozpuszczalna kawa w torebkach, zwana cappuccino nie ma w zasadzie nic wspólnego z oryginałem. Jeśli jednak ktoś znał pod tą nazwą jedynie chemiczny proszek z całą masą E w składzie, zdziwi się, otrzymawszy prawdziwe aromatyczne cappuccino z pianką, czyli espresso połączone ze spienionym mlekiem. Przygotowuje się je wyłącznie przy użyciu ekspresu ciśnieniowego, przy zachowaniu odpowiednich proporcji mleka do kawy i temperatury podania. Spienione mleko powinno mieć temperaturę 70 stopni Celsjusza. Powierzchnię kawy można wykończyć wzorkiem caffe art.
Kremowe cappuccino podaje się w ogrzanej filiżance o pojemności 200 ml – nie większej. Co oznacza, że przypada na nie nie więcej niż 170 ml spienionego mleka. Większa ilość oznacza, że pijemy latte.
Latte – kawa z mlekiem
Czym się różni latte od cappuccino? Ano niczym ponadto, że dodaje się do niego więcej mleka. Inny jest też sposób podania – na ogół w wysokiej szklance. To nasza narodowa ulubiona kawa.
Najpierw spieniamy mleko podgrzane do temp. 60–70 stopni Celsjusza, na ogół w ilości 200–220 ml. Krok drugi to zaparzenie świeżego espresso prosto do szklanki z mlekiem.
Latte Macchiato – efektowna kawa z mlekiem
Ulubiona kawa fotografów, to nic innego, jak latte, tyle, że zrobiona warstwowo. Na początek spieniamy mleko i większą jego część przelewamy do szklanki, pozostawiając w dzbanuszku jedynie odrobinę pianki. Teraz trzeba chwilę poczekać aż mleko się wyważy i lżejsza spieniona część uniesie się na wierzch. Następnie bardzo powoli i ostrożnie do centralnej części szklanki wlewamy lekko rozwodnione espresso lub kawę z zaparzacza. Kawa powinna osiąść równo na mleku, ale poniżej pianki, tworząc orzechowobrązowy pas. Wierzch można udekorować resztą pianki, posypać czekoladą i cynamonem lub narysować wzór caffe art. W wersji smakowej, syrop wlewa się na dno pustej szklanki jeszcze przed mlekiem.
Caffe macchiato – espresso z odrobiną mleka
W małej filiżance zaparzamy espresso, a jego wierzch dekorujemy niewielką ilością spienionego mleka. Caffe macchiato gotowe.
Frappe i kawa mrożona to niekoniecznie to samo
Teraz propozycje na cieplejsze dni. Frappe to greckie połączenie kawy z ubitym na zimno mlekiem o kremowej konsystencji. Można wykorzystać do tego schłodzone espresso, ale często spotykana jest też wersja z kawą rozpuszczalną. Espresso dodajemy do ubitego na sztywną kremową piankę zimnego mleka, z kolei kawę instant łączy się z mlekiem w shakerze, opcjonalnie dodając nieco cukru i ubija wszystko razem.
Warto przeczytać: Jaki ekspres do kawy wybrać
A czym jest podawana w polskich kawiarniach kawa mrożona? W zasadzie czymkolwiek, byle na zimno – kawę miesza się tu z mlekiem ubitym lekko lub mocniej, dodaje lód albo lody, dekoruje bitą śmietaną. Do wyboru i koloru. No i smaku.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?