Ekspresy kapsułkowe to droga kawa z tanich ekspresów

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Kwa z ekspresu kapsułkowegoPrzygotowanie kawy w ekspresie kapsułkowym jest proste i szybkie. Ponadto tym nie wymaga później dodatkowego sprzątania czy mycia. To główne zalety tego typu urządzenia. Ale są i wady.
Kwa z ekspresu kapsułkowegoPrzygotowanie kawy w ekspresie kapsułkowym jest proste i szybkie. Ponadto tym nie wymaga później dodatkowego sprzątania czy mycia. To główne zalety tego typu urządzenia. Ale są i wady. monicore (Pixabay.com)
Ekspresy kapsułkowe są coraz popularniejsze. To właśnie od nich wiele osób zaczyna swoją przygodę z kawami z ekspresu. Ale czy warto inwestować w ekspres kapsułkowy?

Powodów tej popularności jest kilka, głównym jest jednak cena zakupu urządzenia. Najtańsze ekspresy kapsułkowe, zwłaszcza w czasie, gdy dyskonty prowadzą jakąś akcję promocyjną, kosztują poniżej 200 złotych. Lepsze, bardziej rozbudowane w funkcje modele – kilkaset. To o wiele mniej niż najtańsze ekspresy ciśnieniowe. Przy czym sprzedaż ekspresów kapsułkowych wspiera zwykle mocna kampania reklamowa największych producentów.

Dowiedz się: Jak wybrać ekspres do kawy? Rodzaje ekspresów

Kawa szybka jak kapsułka

Kawa z kapsułki ma wiele zalet. Konsumenci, którzy są w posiadaniu takich ekspresów chwalą je za prostotę i szybkość przygotowania. Tu nie trzeba odmierzać kawy, a wcześniej jej mielić, przygotowywać i spieniać mleka, a później czyścić urządzenia przed następnym użyciem. Espresso, lungo, latte macchiato, cappuccino? Nie ma problemu, dla kogoś, kto rano wstaje, a za minutę chce mieć pod nosem kubek gorącej, aromatycznej kawy ekspres kapsułkowy wydaje się świetnym rozwiązaniem.

Kawa droższa od ekspresu

Często jednak po zakupie ekspresu przychodzi chwila refleksji. Bo oto okazuje się, że do ekspresu pasują jedynie kapsułki danego producenta. To oznacza, że klient skazany jest na kawy określonego rodzaju, nie może „zdradzić" producenta ekspresu na rzecz innego. To spora wada ekspresów kapsułkowych zwłaszcza, że wybór rodzajów kawy w Polsce – choć ciągle się powiększa – jest dużo mniejszy niż na przykład w Niemczech. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić za granicą taką kawę i sprowadzić ją do kraju. Tyle, że sprawi to, że koszt wypicia jednej kawy będzie jeszcze wyższy.

Bo właśnie codzienne koszty są największym problemem użytkowników ekspresów kapsułkowych. Koszt zaparzenia jednej kawy z kapsułki jest przynajmniej trzy razy wyższy niż zwykłej „czarnej". W jednej kapsułce znajduje się około 6-8 gramów kawy. Jedna kapsułka, a więc jedna kawa kosztuje ponad złotówkę w najtańszych wersjach. Są jednak marki, które wyceniają kawę w kapsułce na 2,5 złotego i więcej. Przy założeniu, że dwójka domowników pije dwie kawy dziennie, miesięczny jej koszt (2x2x2,5 zł x 30 dni) to około 300 złotych (lub około 150 przy tańszych kapsułkach). To niekiedy więcej niż kosztował sam ekspres. Tymczasem za 300 złotych można byłoby kupić w specjalistycznych sklepach naprawdę dobre jakościowo ziarna kawy do zmielenie albo kilka kilogramów dobrej „marketowej" kawy znanego producenta.Dlaczego kapsułki są drogie? To nie przypadek, ani nie wysokie koszty produkcji kawy, tylko zaplanowana akcja spożywczych koncernów. Udostępniając bardzo tanie ekspresy do kawy, które mogą być obsługiwane wyłącznie przez ich własne kapsułki, przywiązują klientów do siebie, nie dając im praktycznie żadnego wyboru.

Kapsułki chałupnicze

Część osób próbuje na własną rękę „rewitalizować" kapsułki, zaklejając je i wykorzystując powtórnie, uzupełnione już własną kawą. W internecie znaleźć można wiele „chałupniczych" sposobów napełniania kapsułek, włącznie z używaniem zamiast oryginalnych folii aluminiowych opakowań po jogurtach czy śmietanach. Przygotowywanie i uzupełnianie własnych kapsułek sprawia jednak, że traci się główne zalety ekspresu na kapsułki – szybkość i prostotę przygotowywania kawy.

Rynek jednak dość szybko zareagował na te problemy, a że potrzeba jest matką wynalazku, dostępne są już opakowania wielokrotnego użytku dostarczane przez alternatywnych producentów. Koszty? Za trzy puste kapsułki trzeba zapłacić około 40–50 złotych. Każda z nich – według zapewnień producentów – posłuży do przygotowania 100–150 porcji kawy. Nie trzeba ich też zalepiać aluminiową folią. Do takiej kapsułki można wsypać swoją ulubioną kawę.

Dostępne są również stalowe kapsułki, które wykorzystywać można wielokrotnie, ich żywotność jest właściwie nieograniczona. To jednak spora inwestycja, kosztują około 150-200 złotych. Dla kawoszy, dla których filiżanka lub dwie dzienne to zdecydowanie zbyt mało, przygotowano mini-fabryczkę z alternatywnymi kapsułkami. Zestaw wyposażony jest w kapsułki, specjalną nakładkę z tworzywa sztucznego, łyżeczkę do dozowania kawy i aluminiowe wieczka do kapsułek. Po nasypaniu do nich kawy i przyłożeniu nakładki, można jednorazowo „załadować" aż 25 kapsułek, które można przechowywać i wykorzystać w miarę potrzeb. Jeszcze inną drogę wybrali producenci kawy, którzy pakują swój produkt do alternatywnych kapsułek, które „przypadkowo" pasują do najpopularniejszych systemów topowych firm. Koszt ich kapsułek potrafi być jednak o połowę niższy niż „firmowych".

Warto więc mieć świadomość, że kupując ekspres kapsułkowy nie jest się skazanym na rodzaje i smaki kaw oferowanych wyłącznie przez producenta samego urządzenia. 

A co z mlekiem z kapsułki?

Jeżeli korzystamy z dodatku mleka ukrytego w kapsułce, to wiedzmy, że najczęściej jest to odtłuszczone mleko w proszku. Bywa jednak, że jest to tylko aromat mleczny z chemicznie uzyskiwanego białka mlecznego. Choć specyfik ten ma jedną zaletę – nie ma w składzie laktozy, co doceniają osoby, które nie tolerują tego związku. Takie kapsułkowe mleko jest bardzo przetworzonym produktem, a w związku z tym bardzo mało odżywczym. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom