Byliny kwitnące w maju – jak je uprawiać, by były piękne i zdrowe

Agata Kaźmierczak
Ogród majowyOgródki przydomowe nabrały barw. Za chwilę pojawią się kielichy kwiatów bylin kwitnących w maju i czerwcu.
Ogród majowyOgródki przydomowe nabrały barw. Za chwilę pojawią się kielichy kwiatów bylin kwitnących w maju i czerwcu. Agata Kaźmierczak
Jutro zawita do nas maj. Za chwilę po tulipanach zakwitną piwonie, maki i kosaćce – piękne byliny, o które warto dobrze zadbać. Zobacz, jakie stworzyć im warunki, by były zdrowe i dorodne.

Najbardziej okazałe są byliny ogrodowe kwitnące w maju i czerwcu. Wśród nich możemy znaleźć te wysokie, o sporej wielkości kwiatach, ale także niższe, o kwiatach mniejszych, lecz równie pięknych. W maju „ogrody pachną", a my często ścinamy kolorowe kwiaty i dekorujemy nimi mieszkania.

Zobacz teżKwitnące krzewy i byliny - zasadź je wiosną. Jakie rośliny wybrać i jak je sadzić 

Warto mieć byliny w ogrodzie, bo to rośliny wieloletnie, mogące kwitnąć corocznie. Wiele z nich zimuje w pomieszczeniach, inne w gruncie. Zależy od gatunku.

Te byliny zakwitną w maju

Liliowce – rozpiętość okresu kwitnienia waha się od maja do września i zależy od gatunku. A przecież najbardziej cenione kwiaty to te, które najdłużej kwitną. Mimo, że liliowce nie mają dużych wymagań uprawowych, gleba na której będą rosły powinna być przede wszystkim wilgotna, żyzna i próchnicza. Od niej bowiem zależy długowieczność kwiatów. Kwiaty uwielbiają stanowiska słoneczne i właściwie tylko na takich powinny być sadzone. Jednak nie zaszkodzi im także półcień. Wolniej i mniej obficie będą rosły w cieniu. sadzimy je od początków wiosny, a zatem od kwietnia aż do jesieni. Sadzimy je w rozstawie 40/40 cm lub 60/60 cm, gdyż silnie się rozrastają.

Kosaćce – sadzimy je na mokrych brzegach zbiorników wodnych. Lubią miejsca nasłonecznione, w cieniu kwitną słabiej. Co do rodzaju gleby - nie są wybredne, wystarczy ziemia bardzo wilgotna a kwitnące kosaćce będą pięknie harmonizować z lustrem wody; nie sadźmy irysów na świeżym oborniku. Rozmnażamy przez dzielenie kłączy. Kosaćce sadzone w kwietniu zakwitają tego samego lata. Sadzimy je co ok. 50 cm. Kłącza umieszczamy w ziemi na niewielkim kopczyku. Podczas przysypywania kłączy warstwa ziemi nie może przekroczyć 4 cm.

Irysy niskie
Irysy niskie Fot. Paweł Relikowaski

Barwinek pospolity – jest rośliną prostą w uprawie i w miarę tolerancyjną. Uwielbia miejsca półcieniste, ale także s słoneczne a przede wszystkim wilgoć w glebie, gleby próchnicze, żyzne. rozmnażamy go w kwietniu przez podział rośliny. Możemy wtedy sadzić i odejmować zakorzenione pędy. Rośliny sadzimy w rozstawie 15/15 cm. Pamiętajmy, że po posadzeniu należy rośliny intensywnie podlewać, wtedy uodpornią się na suszę.

Polecamy poradnikUprawa, wykorzystanie i odmiany barwinka

Mak wschodni – te kwiaty są niezwykle piękne. Mak świetnie rozwija się w miejscach słonecznych, jest także odporny na suszę. Po przekwitnieniu część nadziemna zanika toteż sadzimy go obok np. łubinów, które na pewno zasłonią powstałe puste miejsca.

Omieg – wymaga stanowiska słonecznego, ale za to urośnie na każdej glebie. Nie jest rośliną wymagającą. Ten kwiat o złotożółtych kwiatostanach jest bardzo prosty w uprawie, rozmnażamy go przez nasiona lub przez podział rozrośniętych roślin.

Omieg wschodni (Doronicum orientale) jest łatwy w uprawie. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Roślina wymaga słonecznego stanowiska, ale nie ma specjalnych
Omieg wschodni (Doronicum orientale) jest łatwy w uprawie. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Roślina wymaga słonecznego stanowiska, ale nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Omieg wschodni jest w pełni mrozoodporny.  Fot. Capri23auto (Pixabay.com)

Piwonie – by zdrowo rosły niezbędna jest im żyzna, wilgotna, dobrze nawożona gleba. Dobrze tolerują miejsca nasłonecznione, ale także półcień. Piwonie kwitną na jednym miejscu nawet kilkanaście lat. Sadzimy je dzieląc rozrośnięte rośliny – koniecznie w sierpniu, albo na początku września. Jeśli nie wykonamy tego w tym terminie, zakwitną dopiero po upływie kilku lat. Wokół rozrośniętych roślin właśnie teraz postawmy podpory. Ich duże kwiaty łatwo przyczynią się do załamania całej łodygi. Przed posadzeniem należy wykopać dołek i wypełnić go, przede wszystkim, kompostem. Rozdzielone części sadzimy oddzielnie do każdego dołka w ten sposób, aby pąki przykryte były ok. 5-centymetrową warstwą ziemi. Zbyt głębokie ich posadzenie może skutkować tym, ze roślina nie będzie długo kwitła.

Warto przeczytać: Jak i kiedy rozmnażać piwonie

Kuklik – jeśli odpowiednio o niego zadbamy, kwitnie nie tylko w maju, ale także po raz drugi - we wrześniu. Kocha miejsca nasłonecznione, gleby żyzne i wilgotne. Rozmnażamy go przez podział roślin.

Smagliczki – urosną nawet na glebach piaszczystych i nie mają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Kwietną przez 6 tygodni; po przekwitnięciu warto je przyciąć a zachwycą nas kwiatami po raz drugi w jednym. 

Orliki – rośliny sporej wielkości o delikatnych kwiatach, w całej gamie kolorów. Dobrze urosną w miejscach słonecznych, ale także w tych półcienistych. Kochają gleby żyzne, raczej wilgotne.

Łubin trwały – bardzo podobny do jednorocznego. Odznacza się długim kwiatostanem i podsiada szeroką paletę barw. Rozpoczyna kwitnienie w maju i trwa do sierpnia. Siejmy go na miejsca stałe, bowiem źle znosi przesadzanie. Dobrze urośnie na glebie lżejszej, bogatej w wapno, na stanowisku słonecznym, choć będzie tolerował także półcień. 

Polecamy: Zastosowanie łubinu jako zielonego nawozu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom