Byliny kwitnące w maju – jak je uprawiać, by były piękne i zdrowe

Agata Kaźmierczak
Ogród majowyOgródki przydomowe nabrały barw. Za chwilę pojawią się kielichy kwiatów bylin kwitnących w maju i czerwcu.
Ogród majowyOgródki przydomowe nabrały barw. Za chwilę pojawią się kielichy kwiatów bylin kwitnących w maju i czerwcu. Agata Kaźmierczak
Jutro zawita do nas maj. Za chwilę po tulipanach zakwitną piwonie, maki i kosaćce – piękne byliny, o które warto dobrze zadbać. Zobacz, jakie stworzyć im warunki, by były zdrowe i dorodne.

Najbardziej okazałe są byliny ogrodowe kwitnące w maju i czerwcu. Wśród nich możemy znaleźć te wysokie, o sporej wielkości kwiatach, ale także niższe, o kwiatach mniejszych, lecz równie pięknych. W maju „ogrody pachną", a my często ścinamy kolorowe kwiaty i dekorujemy nimi mieszkania.

Zobacz teżKwitnące krzewy i byliny - zasadź je wiosną. Jakie rośliny wybrać i jak je sadzić 

Warto mieć byliny w ogrodzie, bo to rośliny wieloletnie, mogące kwitnąć corocznie. Wiele z nich zimuje w pomieszczeniach, inne w gruncie. Zależy od gatunku.

Te byliny zakwitną w maju

Liliowce – rozpiętość okresu kwitnienia waha się od maja do września i zależy od gatunku. A przecież najbardziej cenione kwiaty to te, które najdłużej kwitną. Mimo, że liliowce nie mają dużych wymagań uprawowych, gleba na której będą rosły powinna być przede wszystkim wilgotna, żyzna i próchnicza. Od niej bowiem zależy długowieczność kwiatów. Kwiaty uwielbiają stanowiska słoneczne i właściwie tylko na takich powinny być sadzone. Jednak nie zaszkodzi im także półcień. Wolniej i mniej obficie będą rosły w cieniu. sadzimy je od początków wiosny, a zatem od kwietnia aż do jesieni. Sadzimy je w rozstawie 40/40 cm lub 60/60 cm, gdyż silnie się rozrastają.

Kosaćce – sadzimy je na mokrych brzegach zbiorników wodnych. Lubią miejsca nasłonecznione, w cieniu kwitną słabiej. Co do rodzaju gleby - nie są wybredne, wystarczy ziemia bardzo wilgotna a kwitnące kosaćce będą pięknie harmonizować z lustrem wody; nie sadźmy irysów na świeżym oborniku. Rozmnażamy przez dzielenie kłączy. Kosaćce sadzone w kwietniu zakwitają tego samego lata. Sadzimy je co ok. 50 cm. Kłącza umieszczamy w ziemi na niewielkim kopczyku. Podczas przysypywania kłączy warstwa ziemi nie może przekroczyć 4 cm.

Irysy niskie
Irysy niskie Fot. Paweł Relikowaski

Barwinek pospolity – jest rośliną prostą w uprawie i w miarę tolerancyjną. Uwielbia miejsca półcieniste, ale także s słoneczne a przede wszystkim wilgoć w glebie, gleby próchnicze, żyzne. rozmnażamy go w kwietniu przez podział rośliny. Możemy wtedy sadzić i odejmować zakorzenione pędy. Rośliny sadzimy w rozstawie 15/15 cm. Pamiętajmy, że po posadzeniu należy rośliny intensywnie podlewać, wtedy uodpornią się na suszę.

Polecamy poradnikUprawa, wykorzystanie i odmiany barwinka

Mak wschodni – te kwiaty są niezwykle piękne. Mak świetnie rozwija się w miejscach słonecznych, jest także odporny na suszę. Po przekwitnieniu część nadziemna zanika toteż sadzimy go obok np. łubinów, które na pewno zasłonią powstałe puste miejsca.

Omieg – wymaga stanowiska słonecznego, ale za to urośnie na każdej glebie. Nie jest rośliną wymagającą. Ten kwiat o złotożółtych kwiatostanach jest bardzo prosty w uprawie, rozmnażamy go przez nasiona lub przez podział rozrośniętych roślin.

Omieg wschodni (Doronicum orientale) jest łatwy w uprawie. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Roślina wymaga słonecznego stanowiska, ale nie ma specjalnych
Omieg wschodni (Doronicum orientale) jest łatwy w uprawie. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Roślina wymaga słonecznego stanowiska, ale nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Omieg wschodni jest w pełni mrozoodporny.  Fot. Capri23auto (Pixabay.com)

Piwonie – by zdrowo rosły niezbędna jest im żyzna, wilgotna, dobrze nawożona gleba. Dobrze tolerują miejsca nasłonecznione, ale także półcień. Piwonie kwitną na jednym miejscu nawet kilkanaście lat. Sadzimy je dzieląc rozrośnięte rośliny – koniecznie w sierpniu, albo na początku września. Jeśli nie wykonamy tego w tym terminie, zakwitną dopiero po upływie kilku lat. Wokół rozrośniętych roślin właśnie teraz postawmy podpory. Ich duże kwiaty łatwo przyczynią się do załamania całej łodygi. Przed posadzeniem należy wykopać dołek i wypełnić go, przede wszystkim, kompostem. Rozdzielone części sadzimy oddzielnie do każdego dołka w ten sposób, aby pąki przykryte były ok. 5-centymetrową warstwą ziemi. Zbyt głębokie ich posadzenie może skutkować tym, ze roślina nie będzie długo kwitła.

Warto przeczytać: Jak i kiedy rozmnażać piwonie

Kuklik – jeśli odpowiednio o niego zadbamy, kwitnie nie tylko w maju, ale także po raz drugi - we wrześniu. Kocha miejsca nasłonecznione, gleby żyzne i wilgotne. Rozmnażamy go przez podział roślin.

Smagliczki – urosną nawet na glebach piaszczystych i nie mają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Kwietną przez 6 tygodni; po przekwitnięciu warto je przyciąć a zachwycą nas kwiatami po raz drugi w jednym. 

Orliki – rośliny sporej wielkości o delikatnych kwiatach, w całej gamie kolorów. Dobrze urosną w miejscach słonecznych, ale także w tych półcienistych. Kochają gleby żyzne, raczej wilgotne.

Łubin trwały – bardzo podobny do jednorocznego. Odznacza się długim kwiatostanem i podsiada szeroką paletę barw. Rozpoczyna kwitnienie w maju i trwa do sierpnia. Siejmy go na miejsca stałe, bowiem źle znosi przesadzanie. Dobrze urośnie na glebie lżejszej, bogatej w wapno, na stanowisku słonecznym, choć będzie tolerował także półcień. 

Polecamy: Zastosowanie łubinu jako zielonego nawozu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na regiodom.pl RegioDom