Łubin ozdobi ogród i użyźni ziemię. Jak uprawiać łubin trwały i ogrodowy? Jaki łubin na nawóz zielony? Wykorzystaj tę roślinę w ogrodzie!

Agata Kaźmierczak, Katarzyna Laszczak
Kolorowe kwiaty łubinu zdobią ogród. Nadają się także na bukiety.
Kolorowe kwiaty łubinu zdobią ogród. Nadają się także na bukiety. peplow/GettyImages
Łubin ma piękne kwiaty, które wyglądają efektownie na rabatach kwiatowych. Nie jest trudny w uprawie, ani wymagający. Niektóre jego gatunki rosną nawet dziko. Zaletą łubinu jest to, że nie potrzebuje żyznej ziemi. Mało tego – rosnąc, sam ją wzbogaca w azot. Niektóre gatunki łubinu wykorzystuje się nawet na tzw. zielony nawóz. Inne – jako rośliny ozdobne. Radzimy, jaki łubin wybrać do dekoracji, a jaki na nawóz i jak uprawiać te rośliny.

Spis treści

Łubin kwitnie od czerwca do września, ale najbardziej intensywnie w lipcu. Wtedy jego długie, wąskie, kolorowe kwiatostany niewątpliwie przyciągają wzrok. Często mieniący się różnymi barwami łubin widać z oddali. Łubin osiąga nawet ponad 100 cm wysokości. Najpiękniej prezentują się kwiaty łubinu w odcieniach różu i fioletu, ale mogą też być czerwone, żółte, białe, łososiowe. Niektóre przyjemnie pachną.

Łubin ozdobny, czyli łubin trwały i ogrodowy

W ogrodach, jako kwiaty ozdobne najczęściej uprawia się łubin trwały oraz mieszańcowy łubin ogrodowy, który ma liczne odmiany. Łubin ogrodowy wygląda okazalej od trwałego (najczęściej na większe kwiatostany, a kwiaty rozwijają się bardziej równomiernie), jednak nie wszystkie odmiany są odporne na mróz. Sprawdźmy to, kupując sadzonkę lub nasiona.

Czy łubin jest wieloletni?

Zarówno łubin trwały, jak i ogrodowy są bylinami, ale ogrodowy nie jest zbyt długowieczny. Łubiny często rozsiewają się same, choć nie zawsze wyglądają tak, jak rośliny mateczne (dotyczy to szczególnie odmian ozdobnych).

Zobacz, jakie kwiaty lubią słońce i nie trzeba ich ciągle podlewać. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Polecamy kwiaty ogrodowe, które znoszą upał i suszę. Posadź ...

Stanowisko dla łubinu

Lupinus, bo tak brzmi łacińska nazwa łubinu, kocha słońce, zatem najefektowniej będzie rósł tylko na stanowisku słonecznym. W półcieniu też zakwitnie, ale cała roślina będzie „licha". Najlepiej sadźmy łubin w miejscu osłoniętym od wiatru, po pierwsze dlatego, że łodyga rośliny jest w środku pusta i może się złamać, po drugie – duże, dorodne kwiatostany może łatwo uszkodzić wiatr. Pamiętajmy, że łubin, po sezonie lub dwóch uprawy, nie zniesie przesadzania. Wynika to faktu, że ma palowy system korzeniowy.
Niestety łubin jest chętnie zjadany przez ślimaki.

Jaka ziemia dla łubinu?

Łubin nie ma konkretnych wymagań glebowych, będzie rósł dobrze nawet na piaszczystej, przeciętnej ziemi ogrodowej. Nie zaszkodzi mu także krótkotrwały brak wilgoci w glebie. W przypadku dłużej utrzymującej się suszy – należy łubin podlewać.

Rozmnażanie łubinu

Łubin rozmnaża się przez nasiona. Można wysiać je na rozsadniku na początku maja lub bezpośrednio do gruntu – w połowie maja. Czasem wysiewamy go z początkiem maja lub końcem kwietnia – tylko w przypadku ciepłych dni, gdyż łubin nie jest odporny na wiosenne przymrozki. Wysiany w tym czasie zakwitnie najwcześniej z końcem czerwca. Coraz częściej można też kupić sadzonki łubinu w sklepach ogrodniczych.

Podczas podejmowania decyzji o łubinie w ogrodzie należy pamiętać, że roślina ta często sama się rozsiewa! Pamiętajmy, by ścinać przekwitłe kwiatostany, wtedy damy kwiatu szansę na powtórne kwitnienie jesienią.

Różowe róże prezentują się subtelnie i elegancko. Ale kwiaty w tym kolorze mogą mieć różny charakter. Zobacz, co wybrać. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Różowe kwiaty na rabaty i balkony. Polecamy najładniejsze ro...

Łubin na kwiat cięty

Łubin nadaje się na rabaty, ale może być z powodzeniem stosowany jako kwiat cięty. Pamiętajmy, by po ścięciu włożyć go od razu do wody, gdyż roślina ma to do siebie, że ścięta – szybko więdnie. Łubin w wazonie trzyma się od 4 do 7 dni (w zależności od rodzaju).

Uwaga: wiele gatunków i odmian łubinu ma lekko toksyczne właściwości.

Łubin użyźnia ziemię

Łubin w ogrodzie to nie tylko kwiat ozdobny. Korzyści płynące z jego uprawy są niepodważalne.
Lupinus nie tylko korzystnie wpływa na wzrost sąsiednich roślin, ale przede wszystkim użyźnia glebę, w której rośnie, wzbogacając ją w azot. Tym samym powoduje, że posadzone po nim rośliny będą lepiej i szybciej rosły, co oczywiście spowoduje lepszy plon.
To jednak nie są jego jedyne zalety. Łubin dodatkowo:

  • poprawia strukturę gleby oraz wzbogaca glebę w substancje organiczne,
  • napowietrza glebę poprzez rozwinięty system korzeniowy,
  • melioruje glebę – ułatwia przesiąkanie wody,
  • powoduje, że składniki pokarmowe zalegające głęboko w glebie zostają odpowiednio spożytkowane.

Polecamy też:

Łubin na zielony nawóz

Łubin można także wysiać na tzw. zielony nawóz, chociaż do tego celu wykorzystuje się najczęściej łubiny jednoroczne: łubin żółty oraz łubin wąskolistny (łubin niebieski). Nawozy zielone najczęściej stosuje się w warzywnikach. Łubin można wysiać jako poplon, czyli po wcześniej zebranych roślinach. Robi się to w lipcu-sierpniu. Można to też zrobić wiosną. Jednak jeśli rośliny mają być najbardziej efektywne jako zielony nawóz, należy je ściąć i przekopać z ziemią, zanim zakwitną. Uprawa na zielony nawóz oznacza więc, że nie nacieszymy się kwiatami, a rośliny ulegną zniszczeniu. Jednak użyźnią ziemię pod kolejne uprawy. Alternatywą, choć już nie tak dobrą dla ziemi, jest ścięcie roślin tuż po kwitnieniu.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom