Kiedy przesadzać piwonie? Termin jest ważny! Przy okazji możesz je rozmnożyć. Radzimy, jak przesadzić peonie krok po kroku i kiedy to zrobić

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Termin przesadzania piwonii jest dość nietypowy, jednak trzeba go przestrzegać, jeśli chcemy, by dobrze ukorzeniły się i zakwitły.
Termin przesadzania piwonii jest dość nietypowy, jednak trzeba go przestrzegać, jeśli chcemy, by dobrze ukorzeniły się i zakwitły. Couleur (Pixabay.com)
Piwonie bylinowe są długowieczne i nie trzeba ich przesadzać co roku. Ale co kilka lat warto to zrobić, tym bardziej, że przy okazji można rozmnożyć peonie. Jednak ważny jest termin, który jest dość nietypowy. Podpowiadamy, kiedy przesadzić piwonie i jak przy okazji uzyskać nowe rośliny. Sprawdź, jak to zrobić, by przetrwały zabieg w dobrej kondycji, na co zwrócić uwagę i jak głęboko je posadzić.

Spis treści

Kiedy przesadzać piwonie?

Piwonie bylinowe, głównie piwonie chińskie, mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat – czasem nawet dwadzieścia i więcej! Jeśli są zdrowe i pięknie kwitną, lepiej ich nie ruszać. Kiedy jednak kwitną coraz słabiej albo w środku krzaka tworzy się łysawe kółko, nie ma na co czekać. Przełom sierpnia i września to czas na przesadzanie i rozmnażanie piwonii.

Podpowiadamy też: Piwonia krzewiasta, chińska czy koperkowa? Jaką wybrać do ogrodu i jak uprawiać różne peonie

Jak przesadzić i podzielić piwonie?

Przed przesadzaniem i podziałem piwonii można przyciąć trochę jej liście, ale nie przy samej ziemi. Potem należy podlać obficie krzak, zwłaszcza jeśli wcześniej był okres bez deszczów. Na drugi dzień karpę (podziemną część rośliny) trzeba delikatnie wykopać i strumieniem wody wypłukać ziemię z jej górnej części. Następnie przygotować ostry, odkażony nóż i obejrzeć dokładnie karpę, żeby zaleźć najlepsze miejsce do jej przecięcia.

Chodzi o to, żeby w każdej z części po podziale było pięć pąków – to takie różowawe wypustki. Jeśli będą trzy czy cztery, piwonia też się przyjmie, ale trzeba będzie dłużej czekać na jej kwiaty.

Karpę należy dzielić tak, żeby płaszczyzna cięcia była jak najbardziej gładka, a nie – poszarpana. Powstałe po cięciu piwonii rany trzeba osuszyć i pokryć środkiem grzybobójczym. Dobrym rozwiązaniem jest również węgiel aktywny (kapsułki z proszkiem można kupić w aptece, a nawet w sklepach spożywczych). Sprawdzi się również cynamon.
Uwaga: jeśli część karpy będzie miała pięć pąków, jest nadzieję, że piwonia zakwitnie za rok. Podzielenie karpy na mniejsze kawałki, a więc z mniejszą liczbą oczek, z reguły opóźnia kwitnienie piwonii. Niekiedy na pierwsze kwiaty trzeba czekać nawet kilka lat.

Jak głęboko sadzić piwonie?

Osoby uprawiające piwonie często skarżą się na to, że krzew wprawdzie pięknie rośnie, ale latami nie kwitnie. Jedną z przyczyn może być nieprawidłowe posadzenie rośliny. Warto o tym pamiętać nie tylko kupując sadzonkę piwonii, ale też sadząc kawałki karpy.

Przede wszystkim nie wolno umieszczać ich zbyt głęboko. Pędy powinny być przykryte tylko kilkucentymetrową warstwą ziemi.

Nie przesadzaj z przesadzaniem!

Trzeba pamiętać o tym, że piwonia potrzebuje dość dużo czasu, żeby zadomowić się w nowym miejscu. Średnio zajmuje jej to dwa lata. Wszystko przez to, że ma bardzo głęboki system korzeniowy. Jej grube korzenie podążają w głąb ziemi za wodą. Nie przesadzajmy jej, jeśli nie jest to konieczne.

Podpowiadamy: Dlaczego piwonie nie kwitną i jak uniknąć błędów w ich uprawie

Zabezpiecz piwonię przed zimą

Wprawdzie piwonia jest odporna na mrozy, ale jednak w przypadku świeżo posadzonej karpy czy jej kawałka warto przed zimą przykryć glebę wokół rośliny np. warstwą torfu czy kompostu. Na wiosnę oczywiście należy tę ochronę usunąć. To ważne, bo jeśli tego nie zrobimy, piwoniowe oczka znajdą się zbyt głęboko pod powierzchnią ziemi.
Wiosną ziemię wokół krzaka można podsypać niewielką ilością nawozu azotowego lub specjalnego, do piwonii. Dowiedz się więcej: jak, kiedy i czym nawozić piwonie.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom