Kwitnące krzewy i byliny - zasadź je wiosną. Jakie rośliny wybrać i jak je sadzić

Agata Kaźmierczak
Dalie ogrodowe Dalie, jesienią, po uprzednim przesuszeniu, sadzimy w skrzynkach. W ten sposób będziemy mogli dać roślinom kolejną szansę na wiosnę. Jeśli tego nie zrobimy, musimy być świadomi, że kwiaty te na pewno zmarzną.
Dalie ogrodowe Dalie, jesienią, po uprzednim przesuszeniu, sadzimy w skrzynkach. W ten sposób będziemy mogli dać roślinom kolejną szansę na wiosnę. Jeśli tego nie zrobimy, musimy być świadomi, że kwiaty te na pewno zmarzną. Neko412 (Pixabay.com)
Słońce sprzyja pierwszym pracom w ogródkach. Powoli myślimy o sadzeniu pierwszych krzewów i bylin. Zanim jednak prace ogrodowe rozpoczną się na dobre, zobacz, jakie wybrać rośliny i jak je sadzić, by rabaty wkrótce kusiły nas kolorami.

W marcu zimowa aura powoli ustępuje miejsca słonecznym dniom. Do ogrodu wychodzimy częściej i staramy się układać plan zasiewów. Wraca nam także chęć do życia, kiedy promienie słoneczne ogrzewają twarze. To już czas na wybór bylin i krzewów, które wkrótce zasadzimy w ogródku przydomowym.

Zobacz również: Byliny zimujące w gruncie 

Sadzenie bylin w ogrodzie wiosenną porą

Byliny to rośliny wieloletnie, mogące kwitnąć corocznie. Wiele z nich zimuje w pomieszczeniach, inne w gruncie. Byliny uprawiane w ogródkach rozmnażamy przez podział kłączy np. irysy i konwalie, karp korzeniowych np. peonie lub przez sadzenie cebul np. tulipany czy lilie. Niezależnie od tego, pierwszy termin sadzenia – właśnie się zbliża, to koniec marca. W marcu sadzimy i dzielimy byliny kwitnące latem i jesienią.

Byliny sadzimy w przygotowanych dołkach, pamiętając o odpowiedniej ich wielkości. Oznacza to, że wielkość dołka powinna być odpowiednio dobrana do bryły korzeniowej. W efekcie czego w dołku bryła korzeniowa powinna być rozłożona swobodnie. Po ułożeniu, dołek zasypujemy, utwardzamy miejsce i koniecznie podlewamy wodą.

Pamiętajmy także o wyborze odpowiedniego dnia do sadzenia, o odpowiedniej glebie i pielęgnacji. Dzień, w którym zdecydujemy się na sadzenie bylin, powinien być słoneczny i bezwietrzny, to znacznie ułatwi pracę i przyjęcie się rośliny. Trudno określić, jaką glebę czy jakie stanowisko preferują byliny. Wszystko bowiem zależy od gatunku. Są rośliny preferujące gleby żyzne, ale i takie, które urosną nawet na glebach dość ciężkich. Podobnie rzecz ma się ze stanowiskiem, byliny bowiem kochają półcień, jak i miejsca słoneczne.

Sadzenie bylin tuż po zimie

W końcu marca dzielimy i sadzimy piękne chabry oraz funkie. Natomiast w kwietniu lub jesienią rozmnażamy:

  • Dalie ogrodowe – karpy dalii sadzimy w końcu kwietnia, aby wypuściły pędy już po wiosennych przymrozkach. Dołki dla dalii średnio wysokich i wysokich rozmieścić należy co około 100 cm. Karpy w dołku umieszczamy tak, aby bulwiaste korzenie były swobodnie rozłożone.
  • Irysy – rozmnażamy przez dzielenie kłączy. Kosaćce sadzone w kwietniu zakwitają tego samego lata. Sadzimy je co ok. 50 cm. Kłącza umieszczamy w ziemi na niewielkim kopczyku. Podczas przysypywania kłaczy warstwa ziemi nie może przekroczyć 4 cm.
  • Liliowce – sadzimy je od początków wiosny, a zatem od kwietnia aż do jesieni. Sadzimy je w rozstawie 40/40 cm lub 60/60 cm, gdyż silnie się rozrastają.
  • Astry – rośliny silnie przyrastające dzielimy co 3 lata. Astry wysokie sadzimy w rozstawie 80/80 cm, niskie 20/20 cm.
  • Barwinek pospolity – rozmnażamy go w kwietniu przez podział rośliny. Możemy wtedy sadzić i odejmować zakorzenione pędy. Rośliny sadzimy w rozstawie 15/15 cm.
  • Dzwonki i tawułki – pamiętajmy, że dzielimy tylko starsze okazy tych roślin – rozmnażamy je w kwietniu i sadzimy w rozstawie co 10 cm.

Polecamy: Byliny zimujące w pomieszczeniach 

Sadzenie krzewów wiosną

Krzewy ozdobne to prawdziwy rarytas w naszych ogrodach. Wystarczy, że pojawiają się na nich kwiaty a ogrody zmieniają się w morze barw. By jednak cieszyły oko kolorami, najpierw należy je odpowiednio zasadzić.

Korzenie krzewu ozdobnego, gotowego do posadzenia, najpierw kilka godzin należy moczyć w wodzie. W tym czasie należy wykopać dołek ok. 50 cm, w miejscu przygotowanym pod roślinę. Na jego spód dodajemy kompost oraz usypujemy mały kopczyk. Następnie wyrównujemy system korzeniowy krzewu. Zwykle korzenie nie są równe i w związku z tym należy je przyciąć. Podczas układania systemu korzeniowego w dołku, pamiętajmy by nie połamać korzeni. Jedną ręką przytrzymujemy drzewko, drugą zasypujemy dołek. Miejsce oklepujemy i podlewamy korzenie wodą. Mniejsze i delikatne krzewy mogą od razu potrzebować podpory. W tym celu powinniśmy mieć przygotowany palik, który wbijemy w glebę i przywiążemy do drzewka.

Krzewy ozdobne i owocowe sadzone wiosną

Krzewy ozdobne

  • Róże – kiedy już przygotujemy krzak róży, w ziemi należy wykopać dołek; jego wielkość zależy od wielkości korzeni. Powinny one swobodnie zmieścić się w przygotowanym dołku. Następnie na dnie umieszczamy odrobinę nawozu i przysypujemy go ziemią.Po rozłożeniu, bardzo ostrożnie umieszczamy korzenie w dołku i delikatnie przysypujemy je ziemią. Uklepujemy miejsce wokół krzaczka. Wiosną nie zabezpieczaj korzeni dodatkowym kopczykiem; nie ma już ryzyka, że zmarzną! Pamiętajmy, by zaraz po zasypaniu korzeni krzak podlać dość obficie wodą.
  • Magnolie – by posadzić magnolie w ogrodzie, należy zastosować się do ogólnych zasad sadzenia krzewów ozdobnych. A zatem – wykopujemy dołek, układamy w nim system korzeniowy i zasypujemy ziemią. Jednak przed samym umieszczeniem korzeni w dołku, należy dodać do niego torf oraz kompost, najlepiej z dodatkiem nawozów mineralnych.
  • Piwonie – przed posadzeniem należy wykopać dołek i wypełnić go, przede wszystkim, kompostem. Rozdzielone części sadzimy oddzielnie do każdego dołka w ten sposób, aby pąki przykryte były ok. 5-centymetrową warstwą ziemi. Zbyt głębokie ich posadzenie może skutkować tym, ze roślina nie będzie długo kwitła.
  • Azalie – chcąc posadzić tę roślinę wykopujemy dołek o średnicy ok. 80 cm i 40 cm głębokości. W dołek wsypujemy zwykle kwaśny torf wymieszany z podłożem. Sadząc, pamiętajmy, żeby powierzchnia bryły korzeniowej była ok. 5 cm poniżej poziomu gruntu. Korzenie obsypujemy ziemią i ugniatamy.
  • Różaneczniki – przede wszystkim sadzimy w zacisznych miejscach. Przed sadzeniem wykopujemy dół głębokości ok. 50 cm i szerokości 70 cm, po czym wypełniamy go mieszanką przeznaczoną specjalnie dla azalii i różaneczników. W dole układamy delikatnie system korzeniowy i przysypujemy ziemią.
  • Powojniki – sadząc je przy murach domu, warto najpierw przekopać ziemię i wymieszać ją z tą bardziej żyzną. Powojniki świetnie nadają się do niskich podpór ogrodowych, ale nawet wtedy, gdy otulają podpory, chrońmy je przed wiatrem, może on łatwo uszkodzić delikatną roślinę.

Krzewy owocowe

Krzewy jagodowe sadzimy w odległościach:

  • porzeczki czerwone i czarne – w rzędzie 1,5 metra,
  • maliny – w rzędzie 0,5 metra,
  • agrest – w rzędzie 1,5 metra. 

Radzimy: Jak przycinać maliny czerwone, żółte i czarne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom