54 tysiące metrów sześciennych betonu, ponad 6 tysięcy ton stali zbrojeniowej, ponad 200 metrów sześciennych drewna konstrukcyjnego i 1600 metrów bieżących balustrad szklanych. Oto niektóre elementy, które przydały się do budowy Zielonych Arkad. Trzeba było też kupić 400 sztuk drzwi i prawie 19 tysięcy metrów kwadratowych płytek.
51 tysięcy metrów na handel
Centrum Zielone Arkady jest częścią międzynarodowej sieci ECE Projektmanagement. Łączna powierzchnia handlowa wynosi 51 tysięcy metrów kwadratowych. Wysoki na blisko 30 metrów hol w kształcie wznoszącego się kryształu to najbardziej rozpoznawana część obiektu od zewnątrz. Ten kryształ widać także przy wejściu. Kolejna atrakcja w środku to atrium przy południowym wejściu do Zielonych Arkad. Wygląda ono, jak teatr z lożami i stanowiskami zlokalizowanymi na 3 poziomach. Uwagę przyciąga również duża świetlna rzeźba, składająca się z tysiąca lamp ledowych.
Ekobudowa
To także ekologiczna inwestycja. – Zielone Arkady zostały zbudowane w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa w systemie BREEAM – podkreśla Dariusz Krysiak, kierownik projektu Zielone Arkady. To metoda oceny budynków pod kątem ich przyjazności dla środowiska. Pod uwagę przy ocenie bierze się m.in. efektywność energetyczną, materiały i konstrukcję, eksploatację i realizację, gospodarkę wodą i odpadami.
Leszek Sikora, dyrektor zarządzający ECE Projektmanagement Polska, dodaje: – Zielone Arkady są zielone nie tylko z nazwy. Zapewniliśmy 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni terenów zielonych w samym centrum. Do budowy użyliśmy naturalnych materiałów. W konstrukcji pojawia się wiele elementów drewnianych, powtarzających się motywów wody i zieleni.