Bydgoszcz: najemcy winni są 60 mln zł za czynsze

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Zadłużenie mieszkańców wobec bydgoskiego ADM wynosi ok. 60 mln złLokatorzy zalegają wobec ADM od 50 złotych do kilkudziesięciu tysięcy
Zadłużenie mieszkańców wobec bydgoskiego ADM wynosi ok. 60 mln złLokatorzy zalegają wobec ADM od 50 złotych do kilkudziesięciu tysięcy sxc.hu
Udostępnij:
Zadłużenie najemców wobec Administracji Domów Miejskich wynosi tyle, co budowa i wykończenie ponad 100 luksusowych domów.

– Teraz mamy około 8,5 tysiąca dłużników, czyli na przełomie ostatnich dwóch lat udało nam się zredukować ich liczbę o prawie półtora tysiąca – mówi Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM.Lokatorzy zalegają wobec administracji od 50 złotych do kilkudziesięciu tysięcy. Jest i grupa rekordzistów - mają po przynajmniej 130 tysięcy „na minusie".

I lokator, i ajent nie płacą ADM

Wśród dłużników są i lokatorzy mieszkań, i najemcy lokali użytkowych. W sumie zalegają już 60 milionów złotych. Za tę kwotę można by postawić i urządzić nawet 150 domów.

Dług wobec ADM jest kolosalny, w porównaniu z tymi występującymi w spółdzielniach mieszkaniowych. – Nasi lokatorzy winni są nam 3,7 miliona złotych– informuje Grzegorz Banach, wiceprezes Fordońskiej SM. – W tym ponad 2 miliony dotyczą zadłużenia wynoszącego do jednego miesiąca.

W „Zjednoczonych" lokatorzy zalegają 2,7 miliona. I w tej SM, i w Fordońskiej, najwięksi dłużnicy mają do oddania po około 50 tysięcy.

Czy to ADM, spółdzielnie, czy prywatni zarządcy, wszyscy zgodnie twierdzą, że dłużnicy to utrapienie. – W naszym przypadku średnio 30 procent najemców zalega z opłatami – dodaje Jarosław Skopek, prezes SM Zjednoczeni.

Jak sobie spółdzielnie czy zarządcy radzą z dłużnikami?

Przedsiębiorcy wynajmujący powierzchnie pod sklepy i biura mogą odpracować swój dług.

– Jeżeli wykonają dla nas usługę, zgodną z profilem swojej działalności, dochodzi do tzw. kompensaty zobowiązań z faktury. To znaczy: nie płacimy za usługę, a najemcy maleje zadłużenie – wyjaśnia Magda Marszałek.

Lokatorzy boją się wezwania do zapłaty

W sytuacji lokatorów mieszkań ściągalność zazwyczaj odbywa się w trybie windykacyjnym. Niektórzy zadłużeni zaczynają płacić na widok wezwania do zapłaty.

Jeśli to nie skutkuje? W ostateczności do sądu kierowany jest pozew. – Teraz w sądzie toczy się około 100 takich spraw przeciw naszym dłużnikom – kończy Skopek. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie