Bydgoszcz ma prawie najwięcej komunalnych pustostanów. Więcej ma tylko Łódź

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
W Bydgoszczy pustostany stanowią 18,4 procenta zasobu komunalnego
W Bydgoszczy pustostany stanowią 18,4 procenta zasobu komunalnego Arkadiusz Wojtasiewicz/Zdjęcie ilustracyjne
Według badań, w Bydgoszczy jest 18,4 procenta pustostanów z zasobu komunalnego wśród największych polskich miast. Wyprzedza nas tylko Łódź ponad jedną piątą mieszkań.

W Polsce brakuje około 1,5 mln mieszkań. Na nowe lokale większość społeczeństwa o średnich i niższych dochodach nie może sobie pozwolić. Od roku 2006 ceny za metr kwadratowy w niektórych polskich miastach poszły w górę nawet trzykrotnie. Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że z danych Narodowego Spisu Powszechnego 2021, w Polsce na koniec marca 2021 r. było 1 851,9 tys. mieszkań niezamieszkanych. To 12 proc. ogółu mieszkań. Budynki niezamieszkane stanowiły 10,4 proc. (723 tys.) ogółu budynków z mieszkaniami.

Bydgoszcz tuż za Łodzią

Statystykom przyjrzało się Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Z danych wynika, że w Bydgoszczy pustych stoi 18,4 procenta lokali komunalnych. Na pierwszym miejscu jest Łódź z wynikiem 20,5 procenta. Prawie dwie trzecie pustostanów znajduje się w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Większość do rozbiórki?

"Część obecnych pustostanów powinna zostać rozebrana. Chodzi tu o budynki w stanie technicznym powodującym nieopłacalność remontu lub modernizacji. Dla części pustostanów uwarunkowania zewnętrzne – niska dostępność komunikacyjna, deficyty w zakresie infrastruktury społecznej i technicznej – są przeciwskazaniem dla dążenia do ponownego zagospodarowania. Natomiast pozostałe pustostany, które można określić jako nadające się do ponownego użytkowania ze względów ekonomicznych i technicznych, powinny zostać objęte programem pilotażowym gruntownych remontów i modernizacji – podsumowuje Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR."

- Zazwyczaj w naszych zasobach mamy ok. 400 wolnych lokali mieszkalnych przeznaczonych docelowo do ponownego zasiedlenia, nie wliczając lokali w budynkach opróżnionych i będących w trakcie opróżniania. Nie ma jako takich skupisk wolnostanów - jeżeli pojawia się taka sytuacja to ma ona charakter krótkotrwały – często wtedy gdy oddany jest do użytku zmodernizowany budynek - zastrzega Magdalena Marszałek, rzeczni Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.

Mieszkania do zasiedlenia

W zasobach zawsze znajdują się wolne lokale mieszkalne przeznaczone docelowo do ponownego zasiedlenia z czego m.in.:

  • część jest wskazana osobom uprawnionym do zawarcia umowy najmu;
  • część jest przeznaczonych do remontu (w niektórych lokalach zaczął się remont, w niektórych czekamy na rozstrzygnięcie procedury przetargowej mającej na celu wyłonienie wykonawcy) – rocznie średnio remontowanych jest około kilkudziesięciu pustostanów;
  • część stanowią lokale zamienne dla rodzin z budynków wykwaterowywanych m.in. z powodu złego stanu technicznego, realizacji inwestycji, modernizacji zasobu itp.;
  • lokale wielkometrażowe (o pow. ponad 80 m2) z których większość jest przeznaczona do sprzedaży na wolnym rynku.

- Wolne lokale znajdują się zarówno w nowym jak i w starym budownictwie we wszystkich dzielnicach miasta, w których znajdują się budynki gminne - mówi rzeczniczka ADM. - Najdłużej wolne lokale pozostają w budynkach, co do których nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja względem ich przyszłości np. rozbiórki, modernizacji czy zbycia. W takich sytuacjach zasiedlanie jest celowo wstrzymane.

Wolne lokale spółka odzyskuje w wyniku zgonów, po wyprowadzeniu się mieszkańców i zdaniu lokalu do dyspozycji spółki a także na skutek realizacji eksmisji. Zdarzają się sporadyczne przypadki porzuconych lokali w sytuacji kiedy najemcy decydują się na wyjazd poza granice Polski i przeniesienia do innych krajów – nie informując o tym ADM.

Poprawa standardu

- Spółka ADM systematycznie działa w kierunku poprawy standardu lokali w ramach istniejących możliwości budżetu miasta. Jednak w niżej wymienionych przypadkach szybki remont pustostanu byłby działaniem niewłaściwym- zapewnia rzeczniczka.

To głównie przypadki, kiedy koszt remontu lokalu jest zbyt wysoki i nie ma racjonalnego uzasadnienia lub warunkiem jego realizacji jest uzyskanie znaczącego dofinansowania; budynek jest w złym stanie technicznym w zakresie izolacji przegród – należy zaizolować i ocieplić ściany przed remontem lokali; budynek jest w złym stanie technicznym w zakresie konstrukcyjnym – należy wzmocnić lub wymienić elementy konstrukcyjne budynku przed remontem lokali -w przeciwnym razie istnieje ryzyko w zakresie bezpiecznego użytkowania lokalu; mieszkanie znajduje się w suterenie lub na kondygnacji strychowej – na takie lokale nie ma chętnych, należy je przekształcić w pomieszczenia gospodarcze; lokal jest zbyt niski lub zbyt mały i nie odpowiada przepisom prawa budowlanego – należy go przeznaczyć na poszerzenie lokalu sąsiedniego, zbyć na wolnym rynku lub przekształcić w pomieszczenia
gospodarcze; lokal jest pozbawiony istotnych pomieszczeń (kuchni, łazienki), a nie ma warunków technicznych do ich utworzenia – należy go przeznaczyć na poszerzenie lokalu sąsiedniego, zbyć na wolnym rynku lub przekształcić w pomieszczenia gospodarcze; lokal ma części wspólne z lokalem sąsiednim, np. łazienkę, kuchnię, komunikację. - Na na takie lokale nie ma chętnych - mówi Marszałek.

Duże mieszkania nie cieszą się popularnością

Pojawiają się też problemy z wielkością mieszkań l- jeżeli ma powyżej 80m kw – na takie lokale nie ma chętnych, więc powinny być sprzedawane.

W 2022 r. ADM wyremontowała lub modernizowała 49 pustostanów za łączną kwotę 1 430 539.46 zł. W 2022 zakończono przebudowę 3 budynków z przeznaczeniem na najem socjalny uzyskując 29 lokali.

W roku 2022r. łącznie zasiedlonych zostało 194 lokali gminnych - w tym 17 w ramach porozumienia dot. wykonania remontu we własnym zakresie. W tym roku - do końca listopada - wykonano remont i modernizacja w 51 mieszkaniach, a zasiedlonych zostało 129 lokali gminnych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoszcz ma prawie najwięcej komunalnych pustostanów. Więcej ma tylko Łódź - Express Bydgoski

Wróć na regiodom.pl RegioDom