Bydgoszcz. „M” na wodzie z niskim czynszem

Agata Kozicka
Mieszkalna łódźMieszkalna łódź nie pędzi tak jak motorówka, rozwija prędkość do 15 km na godzinę
Mieszkalna łódźMieszkalna łódź nie pędzi tak jak motorówka, rozwija prędkość do 15 km na godzinę Agata Kozicka
Butla z gazem, łóżko piętrowe, taras wychodzący na wodę i codziennie inne widoki za oknem. Zamieniłbyś mieszkanie w bloku na barkę?

Prawo nie zakłada stałego pobytu i zameldowania na łodzi. A jednak pojawiają się chętni, by zamiast w mieszkanie – zainwestować w dom na wodzie. 

– Jest małżeństwo w Warszawie, a pewien pan we Wrocławiu już przeszedł żmudne procedury z urzędnikami i mieszka oficjalnie na łodzi – podaje Marek Jankowski, szef projektu w bydgoskiej firmie La Mare produkującej łodzie, w których można zamieszkać.

Za ile można mieć łódź mieszkalną

Budowa trwa około 2 miesięcy. Cena takiej łodzi jest uzależniona od wielkości jednostki. – Większa o długości 10 metrów i szerokości 4,5 metra kosztuje z pełnym wyposażeniem już od 72 tys. euro, mniejsza – 10 na 3,3 metra to wydatek 60 tys. euro. Na razie zamawiają je głównie Niemcy i Holendrzy, ale La Mare buduje dwie łodzie, które trafią do Korei.

W Polsce jeszcze nie sprzedali barki mieszkalnej

**Ale... – Jedną chce kupić Wrocław – zdradza Jankowski. – Oni są zachwyceni tym, jak udało się Bydgoszczy wykorzystać to, że jest miastem na wodzie. Jesteśmy w tej chwili najbardziej otwartym na wodę miastem w Polsce. I dlatego... – Chcemy jedną z naszych łodzi oddać w użytkowanie ratuszowi, żeby pływała po Brdzie, po kanałach i promowała „Bydgoszcz, miasto na wodzie". W środku mogłaby być informacja turystyczna. Urząd musiałby ją tylko utrzymywać – proponuje.

I nie będzie to jedyna łódź mieszkalna na kujawsko-pomorskich wodach

– W przyszłym roku sam planuję wyprowadzić się na łódź. Będę pewno pierwszym, który zamieszka na wodzie w Bydgoszczy - przypuszcza Jankowski. – Daleko nam jeszcze do Holandii. Tam są całe osiedla barek przycumowanych w kanałach. Jeszcze nam brakuje odpowiedniej infrastruktury dla wodniaków. Nawet nie w każdej marinie jest możliwość opróżnienia toalety. – Ale z roku na rok jest coraz lepiej. Są mariny w Bydgoszczy i na zachód od miasta kolejno w Nakle, Ujściu, Czarnkowie. Na południe mamy Łabiszyn, Pakość Kruszwicę – wymienia szef projektu w La Mare.

Polecamy również:Niecodzienna inwestycja – dom na wodzie (WIDEO) 

Wynajem mieszkania na wodzie

House boat z La Mare można zatem nie tylko kupić, ale też wyczarterować i zwiedzać nasz region z wody. Wynajęcie 5-osobowego domu na wodzie nie jest tanie, bo kosztuje w sezonie 350-470 złotych na dobę. Chętnych nie brakuje. Rezerwacje robią Holendrzy, Niemcy.

Może dlatego, że samo mieszkanie na łodzi jest tanie. Tańsze niż w bloku. Ogrzewanie nawet zimą (wraz z podgrzaniem wody) to wydatek 70 -100 zł na miesiąc. Akumulatory ładują się podczas pływania. Spalanie paliwa jest też niewielkie 3 litry na godzinę. Do tego woda, wywóz nieczystości. Jednostka pływa nie szybciej niż 15 km na godz. i ma mniej niż 12 metrów długości, więc po krótkim przeszkoleniu może nią kierować każdy dorosły. Nawet bez prawa jazdy.

Aby jednak wypłynąć na Wisłę, trzeba już większych umiejętności. – Rzeka wprawdzie oferuje piękne widoki, ale nawet płynąć po znakach, bardzo łatwo nadziać się na niespodziewane przeszkody – puentuje szef projektów w La Mare.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom