Bydgoszcz: jeszcze w tym roku te domy znikną

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Dom na podwórku kamienicy przy ul. Garbary 9Ten dom na podwórku kamienicy przy ul. Garbary 9 niedługo zburzą
Dom na podwórku kamienicy przy ul. Garbary 9Ten dom na podwórku kamienicy przy ul. Garbary 9 niedługo zburzą Jarosław Pruss
Niektórych ruder nie warto odnawiać, bo remont jest droższy niż zburzenie starego i postawienie nowego budynku. Jeszcze w tym roku Administracja Domów Miejskich zburzy 13 nieruchomości. Przygotuje też dokumentację rozbiórki 12 następnych.

W zasobach ADM aktualnie znajduje się 70 budynków przeznaczonych do rozbiórki.– Takie prace przeprowadzamy na bieżąco, zgodnie z wolą właściciela – mówi Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM.

Niektórych ruin nie opłaca się remontować. A to dlatego, że koszty renowacji przewyższają rozbiórkę starego i potem wzniesienie nowego budynku.

Jeszcze w tym roku ADM przeprowadzi rozbiórkę 13 budynków. Znikną z mapy miasta m.in. te na działkach przy ulicach Garbary, Stromej, Nakielskiej oraz na Leszczyńskiego.

Dokumenty na pierwszym planie

Zanim decyzje o rozbiórce ujrzą światło dzienne, muszą zostać spełnione procedury. Załatwienie formalności w większości trwa przynajmniej kilka miesięcy.

– Za każdym razem rozbiórka budynku poprzedzona jest wykonaniem niezależnej ekspertyzy rzeczoznawcy o stanie technicznym obiektu i o opłacalności ewentualnego remontu – kontynuuje Magdalena Marszałek. – Rozbiórkę budynków przeprowadzamy w oparciu o przepisy Prawa budowlanego.

Dokumenty są w komplecie, ale brygady budowlane jeszcze nie mogą wejść na teren działki, na której stoi rudera. Trzeba znaleźć inne mieszkania dla tamtejszych lokatorów.

Obrona Częstochowskiej

Wyjątek stanowił dom przy ul. Częstochowskiej. Przypadek był głośny: pisaliśmy o tym, że ekipa na polecenie właściciela rozpadającej się kamienicy jesienią zeszłego roku zaczęła ją wyburzać, gdy mieszkały tam jeszcze 3 rodziny. Jedna z lokatorek zaparła się, że nie wyprowadzi się, dopóki właściciel nie znajdzie jej innego lokum.

Kiedy nieruchomość jest już pusta, robotnicy odcinają dostęp do wszystkich mediów i zabezpieczają budynek przed wejściem osób postronnych. Następny etap to wybór firmy, jaka przeprowadzi rozbiórkę.

Jeżeli właścicielem jest gmina, rozbiórki załatwia ADM

– Co do kamienic prywatnych, to właściciel jest zobowiązany do poniesienia kosztów związanych z wyburzeniem - zaznacza rzeczniczka miejskiej spółki.

Chcesz działkę?

Co się dzieje z działkami, na których stoją gminne budynki, gdy te zostają zrównane z ziemią? Zależy od decyzji miasta. Mogą być np. wystawione na sprzedaż.

Jeszcze do końca tego roku ADM na prace remontowe w budynkach należących do gminy wyda około 5 milionów złotych.

– W planach są m.in. rozbiórki, roboty zduńskie, prace ogólnobudowlane i remonty pustostanów – wymienia pani rzecznik.

To kropla w morzu potrzeb. Miasto powinno dysponować przynajmniej 50-krotnie wyższą kwotą niż ma teraz, żeby wyremontować wszystkie nieruchomości gminne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom