Budowa domu. Wybór technologii wznoszenia ścian

redakcja.regiodom, VERTIS Investments Solutions
Budowa domu w technologii murowanejBudowa domu w technologii murowanej
Budowa domu w technologii murowanejBudowa domu w technologii murowanej mk
Gdy już zdecydujemy się na budowę własnego domu, to bardzo często okazuje się, że mamy problem z wyborem projektu i technologii wznoszenia ścian.

Z badań wynika, że coraz więcej osób decyduje się na kupno działki i budowę domu zamiast zakup mieszkania w mieście. W większości przypadków decyzja ta jest przemyślana i poparta dokładnymi kalkulacjami. 

Krótka charakterystyka wybranych metod budowania ma na celu uporządkowanie informacji. Znajomość możliwości technologicznych, a także wiedza na temat ich plusów i minusów, powinna pomóc w wyborze technologii budowy wymarzonego domu.

Technologia murowana – najbardziej tradycyjna i popularna

Domy murowane mogą powstawać z takich materiałów jak: ceramika tradycyjna lub poryzowana, beton komórkowy, keramzytobeton, silikaty (elementy wapienno-piaskowe). Wykonanie konstrukcji murowanej pozwala na uzyskanie znacznych rozpiętości stropów. Dzięki temu inwestor ma praktycznie nieograniczone możliwości architektoniczne oraz bardzo szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Przegrody w technologii murowanej mogą być wykonane jako ściany jednowartstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe. W zależności od wyboru materiałów do wznoszenia, ściany charakteryzują się innymi cechami.

Zaletą budowy domu murowanego jest to, że dostępny jest bardzo duży wybór projektów gotowych. Są one różnorodne pod względem architektonicznym i funkcjonalnym, co ułatwia znalezienie domu spełniającego nasze wszystkie oczekiwania (dodatkowo możliwe są poprawki w wybranym przez inwestora projekcie). Ponadto materiały budowlane (konstrukcyjne, izolacyjne i wykończeniowe) wykorzystywane do wznoszenia domu w technologii murowanej są łatwo dostępne i znane większości firm wykonawczych na naszym rynku.

Technologia prefabrykowana – dla skrócenia czasu realizacji

W przypadku technologii prefabrykowanej wszystkie elementy domu (całe ściany lub nawet pomieszczenia) są przygotowywane w hali produkcyjnej i jako gotowe części są przywożone na plac budowy i posadawiane na fundamentach. Po wykonaniu montażu domu rozpoczynają się prace wykończeniowe.

W zależności od wymagań, elementy ścian, stropów i dachu mogą być przygotowane w różnym stopniu zaawansowania. Czas budowy domu w stanie surowym uzależniony jest od decyzji klienta, co do stopnia prefabrykacji. W przypadku prefabrykacji modułowej (w fabryce przygotowane są całe moduły przestrzenne domu), czas budowy można skrócić nawet do kilku dni.

Ściany domów prefabrykowanych mają budowę szkieletową. Konstrukcja ścian zewnętrznych wykonana jest z drewna (krawędziaki z wyselekcjonowanych gatunków drewna, czterostronnie strugane, przemysłowo suszone oraz odpowiednio zaimpregnowane chemicznie) lub stali (ocynkowane ogniowo zimnogięte kształtowniki grubościenne), a następnie wypełnia się ją materiałem termoizolacyjnym. Dodatkowa warstwa materiału termoizolacyjnego znajduje się jeszcze na zewnątrz i jest obita płytami OSB lub wiórowymi. Od wnętrza domu znajduje się folia paroizolacyjna oraz wierzchnia warstwa z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo- włóknowych.

Przeczytaj: 6 mitów o domach z drewna, w które często wierzymy. Ile jest w nich prawdy? 

Budowa domów prefabrykowanych może być realizowana przez cały rok bez względu na pogodę – pod warunkiem, że fundamenty zostały wykonane wcześniej (podczas temperatur dodatnich). Technologia prefabrykowana pozwala szybko zrealizować marzenie o swoim domu.

Technologia szalunku traconego, czyli rdzeń nośny otoczony termoizolacją

Nazywana jest inaczej systemem deskowania traconego. Domy wykonane w tej technologii charakteryzują się warstwowością ścian. Do ich budowy wykorzystywane są bloczki polistyrenowe (np. ze styropianu), wewnątrz których umieszcza się odpowiednio dobrane zbrojenie i wypełnia je mieszanką betonową. Dzięki takiej technologii po związaniu mieszanki betonowej powstaje szkielet nośny (rdzeń żelbetowy) otoczony materiałem termoizolacyjnym. 

Ściana taka charakteryzuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi i co ważne nie występują w niej mostki termiczne. Grubość rdzenia wynosząca od kilku do kilkunastu cm pozwala wznosić budynki do 25 m wysokości. Niewątpliwą zaletą budowania domu w technologii szalunku traconego, jest prosta realizacja, która nie wymaga zatrudniania dużej liczby robotników.

Domy z bali – łączność z przyrodą

Domy drewniane wykonane z bali są bardzo ciepłe i zdrowe ze względu na fakt, że drewno jest materiałem posiadającym właściwości samoregulacyjne. Pochłania ono lub oddaje część wilgoci zawartej w powietrzu, tworząc wewnątrz pomieszczeń mikroklimat sprzyjający człowiekowi.
Jedną z cech charakterystycznych domów z bali jest ich estetyka oraz jednoczenie ludzi z otaczającą przyrodą. Domy budowane z najlepszych gatunków drewna iglastego (sosna lub świerk) są najbardziej cenione i najszlachetniejsze wśród domów o konstrukcji drewnianej. Rzadziej wykorzystuje się gatunki drzew liściastych, takich jak osika, topola, olcha czy akacja.

Domy budowane są z drewnianych bali okrągłych o grubości od 16 do 32 cm, naturalnie okorowanych lub wytaczanych. Dostępne są również konstrukcje imitujące bale pełne – składają się one z desek wypełnionych wełną mineralną lub pianką poliuretanową.

Domy z bali można wznosić z drewna mokrego (tzw. drewno zielone, o wilgotności większej niż 19%) lub drewna suchego (o wilgotności poniżej 19%, osiągniętej dzięki sezonowaniu drewna przez kilka lat lub w procesie suszenia komorowego).

Myśląc o technologii, w której wzniesiemy nasz wymarzony dom, powinniśmy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań.

  1. Czy zależy nam na szybkiej budowie, czy też czas nie jest aż tak istotny? 
  2. Czy chcemy postawić dom w nowoczesnej, innowacyjnej technologii, czy też standardowej, sprawdzonej i tradycyjnej? 
  3. Czy architektura domu ma być nowoczesna, modernistyczna, czy też nasz dom ma być standardowy? Jednak zawsze wygodny i funkcjonalny.
  4. Czy zależy nam na niepowtarzalnym klimacie, atmosferze i bliskości z naturą, czy też wolimy dom nowoczesny, wyróżniający się z otoczenia i przyciągający wzrok niestandardowymi rozwiązaniami architektonicznym? 

A co najważniejsze musimy zawsze brać pod uwagę warunki panujące na działce budowlanej, na której wzniesiemy dom, takie jak: nachylenie terenu, rodzaj i wilgotność gruntu, a także wymogi i ograniczenia prawne oraz sąsiedztwo.

Warto wiedzieć: Budowa domu – 13 wniosków i oświadczeń, które można złożyć przez internet 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom