Budowa domu w czasie pandemii. Z czym mamy największe problemy?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
budowa domuBudowa domu w czasie pandemii to dodatkowe opóźnienia i problemy.
budowa domuBudowa domu w czasie pandemii to dodatkowe opóźnienia i problemy. pixabay.com
Budującym dom najbardziej dokucza niepewność związana z pandemią koronawirusa. Utrudnione jest też załatwianie spraw w urzędach.

Budowa domu podczas pandemii to duże wyzwanie – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl. 60 proc. budujących napotkało w 2020 r. problemy w urzędach związane z obostrzeniami, a co trzeci inwestor musiał jeszcze raz przemyśleć budżet. Co ciekawe, podczas gdy jedni zmniejszali wymarzony dom, inni w reakcji na koronawirusa rozbudowywali projekt.

Budowa domu w dobie koronawirusa. Niepewność, stres i problemy

Eksperci Oferteo.pl zapytali o doświadczenia 550 osób, które w 2020 r. budowały dom. Okazuje się, że budującym bardzo dokuczyły stres i niepewność związane z pandemią – taką odpowiedź podało 19 proc. ankietowanych. Innym często wymienianym kłopotem (15 proc.) był utrudniony dostęp do kredytu na budowę, gdy banki zaostrzyły politykę w reakcji na koronawirusa. Co trzeci budujący (36 proc.) musiał na nowo przemyśleć budżet inwestycji. W najtrudniejszej sytuacji – utraty źródła dochodu – znalazło się 2 proc. ankietowanych.

Poza finansami życie budującym utrudniała też biurokracja. Pandemiczne obostrzenia sprawiły, że załatwienie sprawy w urzędzie stało się jeszcze trudniejsze niż przedtem – aż 60 proc. ankietowanych miało z tym kłopot. Do tego 43 proc. doświadczyło problemów przy załatwianiu różnego rodzaju formalności związanych z budową domu.

Przeczytaj: Budowa domu. 13 wniosków, które łatwo złożysz online

Zagrożenie ze strony wirusa sprawiło też, że częściej próbowaliśmy załatwić sprawy przez internet lub drogą pocztową. Jak podaje ankieta:

  • 52 proc. inwestorów mimo pandemii nadal osobiście stawiało się w urzędach,
  • 21 proc. inwestorów działało przez internet, korzystając z Profilu Zaufanego,
  • 16 proc. inwestorów wybrało kontakt telefoniczny,
  • 11 proc. inwestorów załatwiało sprawy korespondencyjnie.
Budowa domu w czasie pandemii. Z czym mamy największe problemy?

Utrudnienia we współpracy przy budowie domu w 2020 r. Źródło: Oferteo.pl

Inwestorzy skarżyli się też na utrudnioną współpracę m.in. z ekipą budowlaną (10 proc.), architektami (9 proc.) i dostawcami materiałów (8 proc.). Co piąty inwestor miał problem ze znalezieniem wykonawcy. Co ciekawe, blisko 30 proc. ankietowanych twierdzi, że nie miało żadnych tego typu kłopotów.

Przez koronawirusa budujemy inne domy

Trudności z budżetem budowy i formalnościami sprawiły, że 39 proc. badanych doświadczyło opóźnień na budowie. Byli też jednak i tacy, którzy w reakcji na pandemię postanowili przyspieszyć prace – tak zrobiło 11 proc. inwestorów. Połowa ankietowanych nic nie zmieniła i prowadziła prace w takim samym tempie jak wcześniej.

Najciekawszy jest jednak wpływ koronawirusa na to, jakie domy budowali Polacy. Podczas pandemii 12 proc. ankietowanych zdecydowało się na zmiany w projekcie. Z tego grona aż 36 proc. badanych postanowiło zrezygnować z niektórych pomieszczeń w wymarzonym domu, żeby dopiąć budżet. Było też jednak sporo inwestorów, którzy podjęli zupełnie inną decyzję – zamiast zmniejszać, postanowili powiększyć budynek:

  • 27 proc. rozbudowało projekt o dodatkowy taras,
  • 9 proc. dodało do swojego domu balkon.

Sprawdź: Działka budowlana. Jak znaleźć idealną?

Budowa domu w czasie pandemii. Z czym mamy największe problemy?

Zmiany w projekcie domu dokonane w związku z pandemią. Źródło: Oferteo.pl

Tę zaskakującą decyzję można tłumaczyć chęcią zyskania dodatkowej przestrzeni do przebywania na świeżym powietrzu. To szerszy trend na pandemicznym rynku nieruchomości – wielu deweloperów i pośredników donosi, że klienci szukający mieszkań też coraz częściej pytają o balkon czy taras. Jest to najprawdopodobniej skutek zmęczenia przymusowym przebywaniem w domu, np. podczas pracy zdalnej.

O pracy z domu pomyślało też 6 proc. badanych, którzy postanowili wyznaczyć w swoim domu pomieszczenie do pracy zdalnej. Jako zmiany motywowane pandemią inwestorzy podawali też stworzenie osobnego wejścia do budynku oraz zwiększenie liczby okien.

Zobacz: Jak wybrać najlepszego kierownika budowy?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom