Budowa domu trwa cztery lata, mieszkań – o połowę krócej. Najdłużej w południowo-wschodniej Polsce

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
budowa domuPolacy chętnie budują domy nawet mimo stale rosnących kosztów budowy.
budowa domuPolacy chętnie budują domy nawet mimo stale rosnących kosztów budowy. pixabay.com
GUS sprawdził, jak długo trwa budowa domów i mieszkań. Osoby kupujące „dziurę w ziemi” muszą czekać na wymarzone M prawie dwa lata.

Budowa domu w 2019 r. trwała w naszym kraju średnio 47,7 miesiąca, czyli blisko cztery lata – wyliczył Główny Urząd Statystyczny. O połowę mniej czasu potrzebowali deweloperzy na wybudowanie mieszkań. Ogółem średni czas budowy stale się w Polsce skraca, m.in. dzięki rozwojowi technologii.

Budowa domu trwa niemal cztery lata, ale idzie coraz szybciej

Przymierzając się do budowy domu, warto uzbroić się w cierpliwość. Według danych GUS w 2019 r. przeciętny polski inwestor potrzebował 47,7 miesiąca, żeby wykonać wszystkie prace – tyle czasu upływało średnio od dnia rozpoczęcia budowy do momentu oddania domu do użytkowania. Polaków tak długi czas budowy najwyraźniej nie odstrasza, bo domów jednorodzinnych powstaje w naszym kraju bardzo dużo.

– W 2019 r. oddano do użytkowania w Polsce 85 708 nowych budynków mieszkalnych (o 8,1 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 96,6 proc. stanowiły budynki jednorodzinne – czytamy w raporcie GUS.

Inwestorów nie odstraszały także niemałe koszty budowy. Według ankiety przeprowadzonej przez Oferteo.pl średni koszt budowy domu wyniósł w 2019 r. aż 532 tys. zł – o 70 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

Sprawdź: Dom na wsi to marzenie warte pół miliona. Jakie domy budujemy?

Budowa domu trwa cztery lata, mieszkań – o połowę krócej. Najdłużej w południowo-wschodniej Polsce

Przeciętny czas budowy domów i mieszkań w 2019 r. Źródło: GUS

Według danych GUS najwięcej budynków jednorodzinnych powstawało w województwach śląskim i świętokrzyskim. Udział mieszkań w budynkach wielorodzinnych był z kolei najwyższy w województwach:

  • zachodniopomorskim (67,9 proc.),
  • dolnośląskim (67,5 proc.),
  • mazowieckim (67,1 proc.).

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, dobrą wieścią jest to, że średni czas potrzebny na ich budowę stale w Polsce spada. Podczas gdy w 2013 r. budowa domu trwała przeciętnie 57,9 miesiąca, w 2019 r. było to już 47,7 miesiąca, czyli o ponad 10 miesięcy mniej. Jak wskazują eksperci serwisu RynekPierwotny.pl, ma na to wpływ m.in. rozwój technologii oraz coraz częstsze finansowanie budowy kredytem (według Oferteo.pl – 57 proc. domów wybudowanych w 2019 r.).

Budowa mieszkań oczami GUS. Na „dziurę w ziemi" poczekasz dwa lata

GUS przyjrzał się także budownictwu wielorodzinnemu. Zajmują się nim w Polsce głównie deweloperzy, którzy w 2019 r. odpowiadali za 92 proc. wszystkich budynków wielorodzinnych oddanych do użytkowania. Wybudowanie takiego obiektu trwało w ubiegłym roku średnio 23,3 miesiąca, czyli prawie dwa lata. Mniej więcej takiego czasu oczekiwania muszą się więc spodziewać osoby dokonujące zakupu mieszkania na etapie „dziury w ziemi".

Przeczytaj: Pandemia zmieniła to, jakich szukamy mieszkań. Teraz marzymy o ogródkach i tarasach

Budowa domu trwa cztery lata, mieszkań – o połowę krócej. Najdłużej w południowo-wschodniej Polsce

Mieszkania i domy (ujęte łącznie) oddane do użytkowania w Polsce w 2019 r. Źródło: GUS

Podobnie jak budowa domu jednorodzinnego, również budowa mieszkań trwa dziś krócej niż parę lat temu. Według GUS w ostatnim czasie wyglądało to następująco:

  • 2013 r. – 24,9 miesiąca,
  • 2014 r. – 24,8 miesiąca,
  • 2015 r. – 22,4 miesiąca,
  • 2016 r. – 21,8 miesiąca,
  • 2017 r. – 22,3 miesiąca,
  • 2018 r. – 22,2 miesiąca,
  • 2019 r. – 23,3 miesiąca.

Co ciekawe, pod względem tempa budowy domów i mieszkań (ujętych łącznie) zaobserwowano duże różnice między poszczególnymi województwami. Okazuje się, że mieszkańcy południowo-wschodniej Polski potrzebowali około dwa razy więcej czasu na budowę niż mieszkańcy Warmii i Mazur czy Wielkopolski.

Budowa domu trwa cztery lata, mieszkań – o połowę krócej. Najdłużej w południowo-wschodniej Polsce

Średni czas budowy budynków mieszkalnych w Polsce w 2019 r. Źródło: GUS

Jak czytamy w raporcie GUS:

– W 2019 r. najkrótsze średnie czasy budowy odnotowano w województwach: dolnośląskim (29,9 miesiąca), wielkopolskim (30,5) i zachodniopomorskim (31,3), a miało to związek z wysokim udziałem w tych województwach budownictwa wielorodzinnego.

Innymi słowy, wymienione województwa wypadły tak dobrze nie dzięki rekordowo szybkim budowom, tylko dlatego, że powstało w nich więcej mieszkań niż domów (których czas budowy jest dłuższy).

Zobacz: Domy z drewna zyskują na popularności. Ile kosztuje taki dom?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom