Parlament Europejski przyjął dyrektywę EPBD, która zakłada redukcję średniego zużycia energii w budynkach mieszkalnych w UE o 16% do roku 2030 i o 20-22% do roku 2035. Od roku 2025 promowane będą systemy hybrydowe, jednakże przedstawiciele branży uspokajają, że samodzielne kotły na gaz płynny będą mogły być instalowane w nowych budynkach aż do 2030 roku, a w budynkach modernizowanych do 2040 roku. Po tych datach, montaż będzie możliwy tylko w układach hybrydowych, czyli w połączeniu z odnawialnym źródłem ciepła, na przykład pompą ciepła.
Przedstawiciele branży wskazują, że nowe przepisy są uzupełnieniem polityk klimatycznych UE, takich jak Europejski Zielony Ład i pakiet Fit for 55, mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w sektorze budynków. Podkreślają, że wokół kotłów gazowych narosło wiele dezinformacji, które wywoływały niepokój wśród użytkowników.
Z danych ostatniego Spisu Powszechnego wynika, że kotły gazowe stanowią ponad jedną czwartą (28%) źródeł ciepła w polskich domach. Od uruchomienia programu "Czyste Powietrze" w 2018 roku do końca maja 2024 roku złożono ponad 741 tys. aplikacji, z czego ponad 257 tys. (34,7%) dotyczyło kotłów gazowych kondensacyjnych.
Z dyrektywy wynika, że paliwa gazowe nie znikną z rynku, lecz będą łączone z odnawialnymi źródłami ciepła. Wprowadzane będą także alternatywy z udziałem paliw odnawialnych, takich jak biopropan (bioLPG), biometan w sieci gazowej oraz bioLNG. Dzięki temu, osoby korzystające z kotłów na LPG nie będą zmuszone do wymiany kotła i instalacji, gdyż mogą one pracować również na bioLPG.
Mateusz Kędzierski z firmy Gaspol wyjaśnia, że urządzenia zasilane odnawialnymi odpowiednikami gazów pochodzenia kopalnego, jak bioLPG, powinny być traktowane równorzędnie do innych urządzeń grzewczych zasilanych paliwami odnawialnymi, takimi jak pompy ciepła.
Janusz Starościk, prezes zarządu w Stowarzyszeniu Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, zaznacza, że kotły gazowe mogą wspierać działanie pomp ciepła w układach hybrydowych, co jest przyszłością ogrzewania, szczególnie w istniejących budynkach.
Dyrektywa EPBD skupia się na zwiększaniu efektywności budynków poprzez poprawę ich parametrów fizycznych, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii. Branża podkreśla, że samodzielne kotły na gaz LPG będą dostępne na rynku przynajmniej do 2040 roku i pozostaną w użyciu także po tym terminie. Do roku 2050, kiedy wszystkie budynki w UE muszą być bezemisyjne, pozostało ponad 25 lat, co odpowiada średniemu okresowi życia instalacji na gaz płynny.
Źródło:
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?