Blachy do pieczenia ciast i mięs – jakie kupić, by wystarczyły na lata

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Blacha do pieczenia ciastBlacha do pieczenia ciast nie powinna być wykorzystywana do pieczenia mięsa czy innych potraw.
Blacha do pieczenia ciastBlacha do pieczenia ciast nie powinna być wykorzystywana do pieczenia mięsa czy innych potraw. MaxStraeten (morguefile.com)
Blachy tradycyjne, do pieczenia tortów, babeczek albo keksówki to tylko niektóre blachy spośród mnóstwa, jakie mamy do wyboru. A przecież jeszcze są te do pieczenia mięs. Radzimy, jakie formy kupić.

Niby zwykła blacha do wypieku ciast czy mięsa, a w rzeczywistości są dziesiątki rodzajów. Nie łudź się: blacha kupiona za 5 złotych nie wystarczy na długo. Już po pierwszym użyciu może być powyginana. Tłumaczymy, jakie blachy warto kupić i dlaczego.

Rodzaje blach do pieczenia

Można kupić m.in. tradycyjne prostokątne blachy, okrągłe formy do tarty, tortownice, keksówki, formy do trójwymiarowych wypieków (np. w kształcie gwiazdora lub pisanki), blachy ze zdejmowanymi ściankami, foremki do wypieku ciastek, rogali.

Poczytaj też: Domowy chleb na zakwasie 

Niektórzy używają tych samych blach do pieczenia ciast i mięsa. Tak jednak być nie powinno. Do smażenia czy pieczenia mięs powinno stosować się osobne blachy.

Jaki materiał, taka blacha

Najprostsze blachy są zazwyczaj ocynkowane. Są najtańsze, to fakt, ale mają minusy: z reguły ciasto do takiej blachy przywiera i ta szybko się odkształca. Poza tym widać rdzę już nawet po pierwszym myciu. Blacha zardzewiała jest nieprzydatna, bo powoduje, że ciasto się przypala. Blach ocynkowanych nie wolno myć w zmywarce. Lepsze są blachy pokryte silikonem lub z powłoką teflonową (ciemny kolor) lub nieprzywierającą, typu non-stick.

Natomiast blachy ze stali węglowej to przeważnie już te z górnej półki – niestety, także cenowej. Czasem kosztują nawet ponad 400 złotych. Rekompensatą jest ich praktyczność i wytrzymałość na lata. Taka blacha szybko i równomiernie nagrzewa się. Jest sztywna i stabilna. Ciasto nie przykleja się do niej.

Zwolenników mają też formy z żaroodpornego szkła. Używane są one zazwyczaj do pieczenia mięs. Są także blachy stanowiące połączenie szkła i blachy. Np. dno jest szklane, a ścianki są wykonane z blachy. Takie formy stosuje się m.in. do przygotowania tarty.

Formy silikonowe

Do nowości należą formy silikonowe. To blachy giętkie, elastyczne, ale jednocześnie odporne na wysokie temperatury, np. 300 stopni. W odróżnieniu od wielu tradycyjnych blach do ciast, form silikonowych nie trzeba smarować tłuszczem przed wlaniem surowego ciasta. Ciasto nie przywiera do silikonowej blachy. Silikon wyjątkowo szybko stygnie: już około dwie minuty po wyjęciu ciasta z piekarnika blacha jest letnia, więc nie grozi poparzeniem.

Ścianki i dno blachy

Blacha powinna mieć na dnie i na ściankach na całej powierzchni delikatne nierówności (perforacje, tzw. ząbki lub oczka). Dzięki nim tworzy się warstwa powietrza pomiędzy blachą a ciastem. To sprawia, że pieczone ciasto będzie pulchniejsze. Wysokość ścianek także ma znaczenie. Standardowa wysokość ścianek blachy wynosi 5 cm. Np. do pieczenia serników nie warto jednak kupować blachy, która ma ścianki niższe niż około 6-6,5 cm. To dlatego, że ciasto, rosnąc, może się wylać w piekarniku.

Warto wiedzieć: Sposoby na przechowywanie żywności 

Blachy z wyjmowanym dnem służą np. do pieczenia tortów czy przygotowywania tarty. Są o tyle praktyczne, że po zdjęciu ścianek można ozdobić brzegi ciasta kremem czy innymi dekoracjami. Nie trzeba też ciasta przekładać na talerz czy podstawkę, stawiając je na stół.

Przykrywka do blachy

Wybrane blachy posiadają w komplecie pokrywki. Wyprodukowane są one z blachy, żaroodpornego szkła albo tworzywa, np. bakelitowego. Pokrywka posiada klipsy do mocowania jej do blachy po wyjęciu z piekarnika oraz uchwyt do przenoszenia ciasta na blasze. Taka pokrywka zapobiega także wysychaniu ciasta.

Kulki obciążające ciasto

Nawet doświadczone gospodynie mogą nie wiedzieć, co to takiego. Kulki kupuje się w zestawie albo są nawleczone one na sznurek. Najmniejsze kulki mają średnicę około 1 cm. Aby ciasto podczas pieczenia bardziej trzymało się blachy i żeby za bardzo nie wyrosło, należy je „posypać" kulkami albo energicznie zdjąć ze sznurka, nie przerywając pieczenia. Kulki obciążające ciasto są przeważnie wykonane z silikonu. To produkt wielorazowego użytku.

Pistolet do ciasta

To urządzenie służące do dekorowania wypieków, np. kremami. Pistolet posiada metalowy tłok i mechanizm spustowy, za pomocą którego krem (już ułożony we wzorki) błyskawicznie wyciska się na ciasto. Takie dekorator potrafi też przygotować ozdobne kulki z kremu na ciasto. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom