Biokominki w mieszkaniu i na tarasie – jak prawidłowo je użytkować

redakcja.regiodom
Biokominek GalinaBiokominki są niedrogie, mobilne i mają prawdziwe płomienie, które dają piękne światło. Biokominki są obecnie jednym z hitów w aranżacji wnętrz mieszkalnych.
Biokominek GalinaBiokominki są niedrogie, mobilne i mają prawdziwe płomienie, które dają piękne światło. Biokominki są obecnie jednym z hitów w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Kratki.pl
Z biokominkami należy obchodzić się ostrożnie, podobnie jak ze wszystkimi urządzeniami, które emitują ogień. Poznajcie 5 kroków do bezpiecznego użytkowania biokominków.

Z Biokominków można korzystać w pełni bezpiecznie. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, by cieszyć się pięknym ogniem we wnętrzu domu, na tarasie lub balkonie.

Zobacz również: Zalety i wady biokominków

Jest bardzo dużo modeli biokominków – portalowe, podwieszane, do zabudowy, w kształcie misy, osłonięte szybami, z kryształami... Dlatego łatwo znaleźć biokominek, który pasować będzie do wystroju wnętrza w każdym stylu. Rosnąca popularność tych urządzeń związana jest również z bezproblemową obsługą oraz tym, że biokominki nie wymagają komina, ponieważ produktem spalania jest para wodna (dzięki czemu powietrze we wnętrzu jest nawilżane) oraz niewielkie ilości dwutlenku węgla.

Jak prawidłowo obchodzić się z biokominkiem?

Dolewanie biopaliwa

Biopaliwem jest bioetanol – specjalnie skażony spirytus. Jest on tańszy od zwykłego spirytusu. Jego litr można kupić w cenie od 7–8 złotych. – Biopaliwo jest substancją wysoce łatwopalną. Dlatego też pod żadnym pozorem nie można do gorącego, a już na pewno płonącego biokominka, dolewać biopaliwa – mówi Sylwester Kałwiński z Kratki.pl. Próba dolania paliwa do palącego się biokominka może skończyć się poparzeniem. Zatem pamiętajmy – biopaliwo lejemy tylko i wyłącznie do wygaszonego, ostudzonego urządzenia. Wlewanie paliwa zaraz po wygaszeniu, czyli do gorącego jeszcze pojemnika, powoduje uwalnianie się łatwopalnych par o niskiej temperaturze zapłonu, co może skutkować wybuchem.

Przeczytaj:Czy warto mieć biokominek w mieszkaniu

Uważaj, co wlewasz do biokominka

Jedynym paliwem, którego można używać w biokominkach, jest specjalne, dedykowane jemu biopaliwo. W żadnym razie nie wolno dolewać do urządzenia płynnej podpałki do grilla czy benzyny!

– Biopaliwo powinno uzyskać certyfikat Państwowego Instytutu Higieny – da to gwarancję odpowiedniej intensywności palenia, jak i pewność, iż do naszych dróg oddechowych nie trafią szkodliwe substancje, będące wynikiem procesu spalania – dodaje ekspert.

Biokominek w bezpiecznej aranżacji

Futrzane poduszki, długowłose dywany czy suszone kwiaty przyozdobią nasz dom, ale z pewnością powinny być prezentowane w bezpiecznej odległości od biokominka. Producenci zalecają, żeby odległość od materiałów łatwopalnych wynosiła co najmniej 150 centymetrów.

Zobacz pomysły na: Aranżacje salonu z kominkiem 

Biokominke i małe dziecko w mieszkaniu

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu, w którym są dzieci, używać biokominka. Lepiej jednak nie zostawiać maluchów samych w pomieszczeniach, w których jest źródło ognia, bo wyobraźnia maluchów nie zna granic.

Uwaga! Przed wyjściem z domu czy pójściem spać – pamiętaj o wygaszeniu biokominka. Nie zapomnij też o tym, że urządzenie będzie Ci dłużej służyć, jeśli będziesz je regularnie czyścić, najlepiej przy użyciu delikatnych detergentów, które rekomenduje producent. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom