Biokominki we wnętrzach - ich zalety i wady

Iwona Herman, stylistka marki DECORTIS
Wnętrze z biokominkiemDo niedawna mieszkanie z kominkiem, ciepło i blask żywego ognia, były dla mieszkańców miast niespełnionym marzeniem. Barierę nie do pokonania stanowiły wymagania instalacyjne. Pomysłowość projektantów biokominków usunęła tę przeszkodę, popularyzując nowy typ urządzenia. Dzisiaj nowoczesny „kominek" może mieć każdy.
Wnętrze z biokominkiemDo niedawna mieszkanie z kominkiem, ciepło i blask żywego ognia, były dla mieszkańców miast niespełnionym marzeniem. Barierę nie do pokonania stanowiły wymagania instalacyjne. Pomysłowość projektantów biokominków usunęła tę przeszkodę, popularyzując nowy typ urządzenia. Dzisiaj nowoczesny „kominek" może mieć każdy. Decortis.com
Biokominki są urządzeniami wyposażonymi w paleniska zasilane paliwem bioetanolowym. Są to urządzenia ekologiczne, ciche i niezwykle nastrojowe.

Choć biokominki nie są samoistnym źródłem ciepła, to podnoszą temperaturę pomieszczeń o 2–5 stopni Celsjusza. Produktem spalania jest para wodna i dwutlenek węgla (jeżeli mamy dużo roślin doniczkowych, to będzie on stanowił dodatkowy czynnik wpływający na ich bujny wzrost) . Dlatego typowa wentylacja pomieszczeń wystarcza dla ich działania. Producenci biokominków oferują szeroką gamę urządzeń o wielu typach, rodzajach wykończenia i funkcjach, jak np. nawilżanie i aromatoterapia. Zanim zdecydujemy się na zakup biokominka, poznajmy jego najważniejsze typy, zalety i wady.

Przeczytaj: Czy warto mieć biokominek?

Rodzaje biokominków

  • Biokominki stołowe – przenośne urządzenia o niedużych rozmiarach i efektownej formie. Można je ustawić na dowolnej płaskiej powierzchni i schować, gdy nie są używane. Znakomicie podkreślają nastrój, skupiając uwagę na żywym ogniu. 
  • Biokominki wolnostojące – przenośne biokominki o pełnowymiarowym palenisku i stabilnej podstawie. Ich zaletą jest to, że można ustawiać je w dowolnym miejscu, a ogień dostępny jest z wielu stron. 
  • Biokominki wiszące – biokominki zaprojektowane do zawieszenia na pionowej, płaskiej powierzchni, z widoczną na zewnątrz komorą paleniska. Ich największą zaletą jest nieskomplikowany montaż. 
  • Biokominki wbudowane – zaprojektowane są do zamontowania w zabudowie. Komora paleniska ukryta jest w przygotowanej niszy i zwieńczona dekoracyjną opaską na zewnątrz zabudowy. 
  • Wkłady kominkowe – biokominki zredukowane do paleniska, przeznaczone do zabudowy. Umożliwiają wykonanie biokominka według własnego projektu.

Biokominki mają kilka zalet. Należą do nich:

  • efektowna aranżacja każdego wnętrza – dostępne są biokominki o różnych formach, wielkości i wykończeniu, łatwo jest więc dobrać odpowiedni model do wystroju wnętrza,
  • możliwość umieszczenia biokominka w dowolnym miejscu we wnętrzu oraz łatwość przestawiania z miejsca na miejsce,
  • możliwość korzystania z biokominków na zewnątrz budynków – na patio, tarasach, w ogrodach, wokół basenu, 
  • przyjazne dla środowiska (bezdymne spalanie paliwa), 
  • uzupełnienie standardowego ogrzewania mieszkania, szczególnie przydatne w okresie wiosny i jesieni.

Do wad biokominków zaliczamy:

  • koszt biopaliwa, który jest dość wysoki, wynosi ok. 9–15 zł/litr; nie jest zalecane używanie biokominka jako podstawowego źródła ciepła; przeciętne zużycie biopaliwa wynosi 1,5 litra/3 godziny pracy. Z tego wynika, że godzina użytkowania biokominka kosztuje ok. 5–8 zł. 
  • biokominki mają zbyt małą moc grzewczą, aby mogły służyć jako samodzielne źródło ogrzewania; służą jedynie jako uzupełnienie istniejącego systemu ogrzewania, ponieważ emitują ciepło, które nie jest odprowadzane na zewnątrz przewodami kominowymi, jak w tradycyjnych kominkach;
  • wnętrze, w którym pali się biokominek powinno być regularnie wietrzone. Produktem spalania biopaliwa jest para wodna oraz dwutlenku węgla.

Radzimy: Jak zadbać o ochronę przeciwpożarową domu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom