Białystok: z mieszkania socjalnego można wrócić do lepszego

redakcja.regiodom, Aneta Boruch, aboruch@poranny.pl
Blok mieszkalnyJeśli zadłużyłeś mieszkanie komunalne i zostałeś eksmitowany, to po spłaceniu tej kwoty będziesz miał możliwość powrotu do lokalu.
Blok mieszkalnyJeśli zadłużyłeś mieszkanie komunalne i zostałeś eksmitowany, to po spłaceniu tej kwoty będziesz miał możliwość powrotu do lokalu. sxc.hu (Ayla87)
Różne metody wyjścia na prostą Zamiany, wykupy, wychodzenie z lokali socjalnych – dzięki różnym formom pomocy lokatorzy gminy spłacają swoje długi i nie tracą dachu nad głową. Do końca czerwca 2013 roku mogą też wykupić mieszkanie komunalne z bonifikatą

– Poprzednio było kilka zamian mieszkań rocznie, a do połowy tego roku już jest kilkadziesiąt takich transakcji – mówi Andrzej Ostrowski, szef Zarządu Mienia Komunalnego.
Dużym zainteresowaniem wśród lokatorów komunalnych mieszkań w Białymstoku cieszą się ich zamiany. ZMK prowadzi nawet specjalne biuro zamiany mieszkań. W tym roku pomogło przeprowadzić już 70 transakcji.

Zamiana mieszkania sposobem na spłacenie zaległości

Dzięki niemu ci, którzy mają problemy z opłacaniem czynszu, mogą przenieść się do mniejszych lokali. A ich następcy pokrywają dotychczasowe zobowiązania. To pozwala tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji pozbyć się długów, uniknąć eksmisji, a także wystąpić o przyznanie dodatku mieszkaniowego czy obniżki czynszu.

– Ten system wszystkim się opłaca – ocenia Andrzej Ostrowski. –  Dlatego w najbliższym czasie planuję zintensyfikować te zamiany mieszkań. Między innymi po to, aby osoby, które mają prawo do wykupu lokali, korzystały z niego.

Ma to związek z niedawno uchwalonym przez radę miejską projektem. Według niego jedynie do końca czerwca 2013 roku białostoczanie będą mogli składać wnioski o kupno zajmowanego mieszkania komunalnego z bonifikatą. Potem co prawda też będzie to możliwe, ale już po cenach rynkowych.

Zobacz również: Białystok: wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą 

A co z zadłużonymi lokatorami

Najgorsza jest sytuacja osób, które z powodu niepłacenia czynszu mają już wyroki eksmisji. Obowiązek zapewnienia im dachu nad głową należy do gminy.
W tym roku Zarząd Mienia Komunalnego zrealizował już 100 wyroków eksmisyjnych. Przy czym nie zawsze kończy się to źle.
– Część takich osób po otrzymaniu wyroku pospłacała zadłużenie – mówi Andrzej Ostrowski. – Zdarza się też, że eksmitowany nie przyjmuje zaproponowanego przez nas lokalu socjalnego i np. woli wyjechać do rodziny.

Dzięki wspólnym działaniom lokatora, który wpadł w kłopoty, i miasta, niektórym udaje się wyjść na prostą.
– Mamy też kilka przypadków, że jakaś osoba trafia do lokalu socjalnego, po kilku miesiącach spłaca całe zadłużenie i potem z powrotem przeprowadza się do mieszkania komunalnego – opisuje Andrzej Ostrowski. – Lokator ma w ten sposób pełnowartościowe mieszkanie, a my z powrotem odzyskujemy lokal socjalny. 

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie