Bezpieczny dom drewniany: ekologicznie zbudowany, z troską o środowisko ogrzewany

Zbigniew Biskupski, Artykuł powstał przy współpracy z NIBE
Drewniany dom w zimowej sceneriiWiększość domów budowanych z drewna ma spadziste dachy, co jest wymarzonym modelem ułatwiającym montaż oraz wysoką wydajność pod względem ilości prądu ze słońca dostarczanego przez panele fotowoltaiczne.
Drewniany dom w zimowej sceneriiWiększość domów budowanych z drewna ma spadziste dachy, co jest wymarzonym modelem ułatwiającym montaż oraz wysoką wydajność pod względem ilości prądu ze słońca dostarczanego przez panele fotowoltaiczne. NIBE
Wśród Polaków pokutuje przekonanie, że dom z drewna jest raczej letniskowy niż całoroczny. Mało trwały, łatwopalny – ma więcej wad niż zalet. Tymczasem przykład innych krajów pokazuje j, że budynki z drewna są uniwersalne i można je budować wszędzie. Są przy tym ekologiczne i zdrowe.

Drewno to aktualnie jedna z najbardziej stabilnych i bezpiecznych alternatyw dla powszechnie stosowanych materiałów budowlanych, takich jak beton. To naturalny i co istotne, odnawialny surowiec, który po odpowiedniej obróbce technologicznej, pozwala na wznoszenie wielokondygnacyjnych budynków, w tym obiektów użyteczności publicznej, jak szkoły, biurowce czy muzea. Co istotne, budynki drewniane są też ekologiczne, ze względu m.in. na niższe zużycie wody przy obróbce materiału, a sam proces budowy jest znacznie szybszy. Dlatego na świecie i coraz mocniej w Polsce trwa dynamiczny rozwój technologii drewnianej.

Na świecie powstają nawet wielokondygnacyjne budynki z drewna. Norweski lider wśród drewnianych wieżowców mierzy 85,4 metra, drugi co do wielkości obiekt w Austrii jest niewiele niższy i ma 84 metry. Podium domyka 53-metrowy dom studencki w Kanadzie.

Drewno podbije budowlaną Polskę?

Niemal 9 na 10 Polaków (88 proc.) wskazuje, że dom drewniany jest zdrowy i przyjazny dla mieszkańców – podaje raport Ministerstwa Środowiska. Większość Polaków jako atuty wskazuje na szybkość budowy domów z drewna oraz to, że są one zdrowe i przyjazne dla mieszkańców. Jednocześnie 55 proc. osób uważa, że konstrukcja domu drewnianego jest nietrwała i wymaga częstej konserwacji.

Pokutuje jednak przekonanie, że budynki drewniane są łatwopalne. Wierzy w to aż 84 proc. Polaków, mimo że jak wskazują eksperci Polskich Domów Drewnianych, drewno wykorzystywane w budownictwie podlega takim samym normom jak inne materiały.

Właśnie obawa o wilgotność z jednej strony, a zagrożenie pożarowe – z drugiej są barierami, które sprawiają, że choć nie mamy wątpliwości co do ekologicznych walorów takich domów, powstrzymujemy się przed ich budową, Tymczasem obie te bariery likwidują nowoczesne technologie. 

Wymagania dla materiałów budowlanych w zakresie ich reakcji na ogień są bardzo precyzyjne. Zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i drewno, jak każdy surowiec, musi te normy spełniać.

Dodatkowo, ostatnio w Pionkach przeprowadzono eksperyment pożarowy, w którym do spalenia przeznaczono dom drewniany o powierzchni 110 metrów kwadratowych, żeby oszacować dokładnie parametry związane ze spalaniem się budynku. Co z niego wyniknęło?

Charakterystyczne dla w pełni rozwiniętego pożaru, ekstremalnie wysokie temperatury przekraczające 1000°C, nie naruszyły konstrukcji budynku drewnianego. Co więcej, pożar nie rozprzestrzenił się na drugie piętro budynku, gdzie cały czas panowała temperatura pokojowa, czyli 23°C. Eksperyment pozwoli zweryfikować dotychczasowe przepisy przeciwpożarowe dla budynków o konstrukcji drewnianej.

Budownictwo drewniane nadal stanowi zaledwie ok. 1 proc. całości branży w Polsce, ale z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przez ostatnie pięć lat liczba konstrukcji drewnianych oddanych do użytku niemal się podwoiła. Według Oferteo, zdecydowana większość, bo aż 68 proc. wszystkich nieruchomości z drewna powstaje na wsi. Najwięcej w województwach małopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Dowiedz się: Domy z drewna coraz popularniejsze i coraz większe. Ile kosztuje budowa domu drewnianego? 

Z czasem jednak te proporcje ulegają – i ulegać będą zmianom – wpływ na to mają przede wszystkim technologie, a w ślad za nimi zainteresowanie budową drewnianych domów w miastach także deweloperów. Nie bez znaczenia jest też szykowane przez państwo wsparcie dla takich inwestycji w ramach programu rządowego określanego popularnie mianem Mieszkanie Plus.

Wykończenie z ekologicznym certyfikatem

Prefabrykacja to sposób, który pozwala rozwiązywać problemy typu wilgotność co ogniotrwałość, ale jednocześnie korzystać w sposób odpowiedzialny z zasobów środowiska – zachowując dbałość o jego zasoby, a jednocześnie generowanie jak najmniejszego śladu środowiskowego. Ta technologia wykorzystywana jest także w materiałach, które chętnie stosujemy przy pracach wykończeniowych wnętrz, także wymieniając podczas remontów okładziny ścian czy podłóg.

Drewniane panele stosowane zwłaszcza w korytarzach i przedpokojach to także w Polsce od dawna ulubiony materiał aranżacji łączących rustykalizm z elegancją – smart casual.. Przedpokój, w którym zastosujemy surowiec w pełni naturalny będzie idealną wizytówką domu bliskiego organiczności. Precyzyjne odwzorowanie krążków drewna wprowadzi odrobinę lasu i natury do każdego wnętrza. Kupując je możemy z łatwością sprawdzić czy są certyfikat FSC – znak odpowiedzialnej gospodarki leśnej.

Podobnie jest z płytkami, które mogą imitować drewno lub cegłę albo z gipsowymi płytkami, które dzięki swojej strukturze mogą imitować np. drobno łupany kamień. Oczywiście do budowy lub wyłożenia ścian możemy też w miarę posiadanych środków zastosować całkowicie ekologiczne kamienie albo ich wykonane z betonu imitacje – wykorzystywane także przy elewacjach.

Drewniane i ekologicznie ogrzewane

Wszystkie te mające walor ekologiczności zabiegi okażą się powiedzonkowym „kwiatem do kożucha", jeśli taki dom zechcemy ogrzewać piecem węglowym, nawet takim z atestem wykluczającym go z grona kopciuchów, a nie postawimy na ekologiczne źródło ciepła – najlepiej na całkowicie neutralną dla środowiska naturalnego pod tym względem pompę ciepła. By zaś zbliżyć się do ideału – do kompletu instalując panele fotowoltaiczne.

Zobacz równieżJak pompy ciepła wpływają na środowisko? 

Takie rozwiązania zresztą zdają się być stworzone dla drewnianych domów. Większość z nich ma spadziste dachy – co jest wymarzonym modelem ułatwiającym montaż oraz wysoką wydajność pod względem ilości prądu ze słońca dostarczanego przez panele fotowoltaiczne.
Z kolei atuty pompy ciepła dla drewnianego domu przejawiają się także w jej funkcjonalności: nie wymaga ona dużych powierzchni do instalacji i funkcjonowania, co w niezbyt obszernych domach drewnianych nie jest bez znaczenia, ale przede wszystkim jest urządzeniem grzewczym najbezpieczniejszym z punktu widzenia pożarowego, nie tylko w zestawieniu z piecem węglowym.

Pompy ciepła są jedynym efektywnym urządzeniem grzewczym likwidującym w pełni niską (przypowierzchniową) emisję zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo są to urządzenia niezwykle komfortowe, bezpieczne i tanie w eksploatacji, ponieważ spośród wszystkich urządzeń grzewczych osiągają najwyższą klasę efektywności A++.

– Pompy ciepła powietrze-woda, jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura spada do -25°C. Powietrzne pompy ciepła są znakomitą alternatywą wszelkiego rodzaju kotłów, dając komfortowe, automatyczne ogrzewanie za porównywalną cenę i z niskim kosztem eksploatacji – wyjaśnia Magda Turecka, Manager ds. marki NIBE.
– Choć wiele osób uważa, że inwestycja w pompę ciepła jest droga, to jednak decydując się na to urządzenie możemy obniżyć koszty budowy domu. Odpadną wówczas koszty budowy kominów spalinowych, magazynów na opał (przy kotle na paliwo stałe), montażu zbiorników (kotły na paliwo gazowe/olejowe) czy kotłowni. Ponadto pompy zaliczane są do odnawialnych źródeł energii, dlatego inwestorzy mogą liczyć na rządowe dotacje i promocje producentów, takie jak wspomniana Szwedzka Dotacja – dodaje.

Dowiedz się:Droższa budowa domu od 2021 r. Co się zmieni  w warunkach technicznych WT 2021?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom