Bezdzietne małżeństwa mniej zyskają na Mieszkaniu dla młodych niż w Rodzinie na swoim

redakcja.regiodom, Bartosz Turek - analityk rynku nieruchomości Home Broker
Nowe mieszkaniaW ramach nowego programu Mieszkanie dla młodych (MdM) będzie można kupić tylko mieszkanie na rynku pierwotnym.
Nowe mieszkaniaW ramach nowego programu Mieszkanie dla młodych (MdM) będzie można kupić tylko mieszkanie na rynku pierwotnym. mk
Dla bezdzietnych małżeństw Mieszkanie dla młodych jest wyraźnie słabsze niż Rodzina na swoim. Brak możliwości zakupu lub budowy domów, a w przypadku mieszkań, tych z rynku wtórnego – tak wygląda program rządowego wsparcia dla osób kupujących mieszkanie.

Dopłaty w Mieszkaniu dla młodych (MdM), zwłaszcza w przypadku bezdzietnych rodzin, będą wyraźnie niższe niż w ramach Rodziny na swoim (RnS). A ich konstrukcja spowoduje, że będą też mniej odczuwalne w domowym budżecie.

Limity cenowe będą nadal obowiązywać

Niestety Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zdementowało przypuszczenia, zgodnie z którymi w nowym programie dopłat miałyby być zniesione limity ceny, po jakich nabywane mogą być nieruchomości. Wciąż więc – tak jak w obecnie działającym programie RnS – ograniczona ma być górna granica ceny, jaką będzie można zapłacić za nowe lokum.

Plus jest jednak taki, że jeżeli komuś uda się kupić mieszkanie tańsze niż limit, to dopłatę dostanie do ceny mieszkania wynikającej z limitu. Zobrazujmy to przykładem. Jeśli np. w Warszawie program Mieszkanie dla młodych umożliwi zakup lokalu o cenie nieprzekraczającej 290 tys. zł (5,8 tys. zł/m2), a komuś uda się kupić lokal za 200 tys. zł (5 tys. zł/m2), to dostanie dopłatę na poziomie minimum 10% liczonych od 290 tys. zł.

MdM jest dopiero na etapie koncepcji

Przed nami jeszcze konsultacje społeczne i międzyresortowe, a potem cały proces legislacyjny. Nie ma więc pewności czy, kiedy i w jakim ostatecznie kształcie wejdzie w życie zapowiadany program dopłat. Co najmniej przez pół roku nabywcy mieszkań nie będą więc mieli dostępu do żadnego państwowego wsparcia. 

W Mieszkaniu dla młodych niższe dopłaty niż w Rodzinie na swoim

Trzeba o tym pamiętać siadając dziś z kalkulatorem, aby obliczyć co jest bardziej opłacalne – zakup mieszkania z wykorzystaniem istniejącego dziś programu RnS, czy poczekać na powstające MdM. Bez wątpienia w nowym programie dopłaty będą niższe.

Gdyby w Warszawie kupić 50-metrowe mieszkanie za cenę 289,5 tys. zł, to w MdM można liczyć na pieniądze od państwa w kwocie od 28,9 tys. zł (dla singli i rodzin bezdzietnych) do 57,9 tys. zł (dla rodzin z dziećmi, które doczekają się w nowym mieszkaniu trzeciej pociechy). W przypadku programu RnS rodzina (nawet bezdzietna) może liczyć na dopłatę w wysokości około 75,6 tys. zł. Jest to najbardziej dobitny przykład, który pokazuje, że bezdzietne rodziny będą w Mieszkaniu dla młodych mogły liczyć na mniej niż w Rodzinie na swoim. Gdyby natomiast nabywcą mieszkania był singiel, to z programu RnS otrzymałby około 45,3 tys. zł dopłat, a w MdM 28,9 tys. zł.

Nowy program nie faworyzuje małych mieszkań

Jeszcze większą przewagę RnS ma nad MdM w sytuacji, w której singiel kupuje mieszkanie 30-metrowe. W obecnym programie dopłata mogłaby wynieść maksymalnie 45,3 tys. zł (czyli tyle samo, ile w przypadku zakupu 50-metrowego lokum), z kolei w nowym programie tylko 17,4 tys. zł. Przykład ten pokazuje, że w nowym programie na relatywnie mniejsze niż dziś dopłaty będą mogły liczyć osoby samotne, które planują zakup mieszkania znacznie mniejszego niż 50 metrów kwadratowych.

Porównanie kosztów zakupu mieszkań na kredyt standardowy i z dopłatą

Bezdzietne małżeństwa mniej zyskają na Mieszkaniu dla młodych niż w Rodzinie na swoim

Nowa dopłata wypłacana z góry, mniej odsetek od kredytu do zapłacenia

Dopłaty w ramach MdM mają być przekazywane osobom kupującym lokum od razu. Będę więc stanowić substytut wkładu własnego. Może to pozwolić nabywcom na wybór atrakcyjniejszych ofert kredytów lub rzadziej korzystać z dodatkowo płatnego ubezpieczenia niskiego wkładu.

Ponadto fakt, że kupujący otrzyma pieniądze z góry, powoduje też, że musi od banku pożyczyć na zakup mniej pieniędzy i od niższej kwoty opłacać odsetki. W efekcie do banku trzeba oddać mniej kapitału i mniej odsetek. Gdyby te wartości zsumować, może się okazać, że w niektórych przypadkach miałyby one większą wartość niż dopłaty do kredytu, które można otrzymać w Rodzinie na swoim.

Przykładowo posłużmy się rodzinom z dwojgiem dzieci, która chciałaby kupić w Warszawie nowe mieszkanie o powierzchni 50 mkw. za 289,5 tys. zł i po roku urodziłoby się trzecie dziecko. Zgodnie z szacunkami Home Broker dopłatę w RnS szacowana jest na 75 559 zł. W MdM dopłata wyniosłaby 57 895 zł. Jednak z uwagi na to, że o taką sumę zmniejsza się kwota kredytu, beneficjenci niejako „zyskaliby" dodatkowe 58 678 zł odsetek, których nie musieliby odprowadzić do banku (kredyt na 25 lat, oprocentowanie 6,5%). Z punktu widzenia czysto rachunkowego ich korzyść w całym okresie kredytowania mogłaby być większa więc niż w przypadku programu Rodzina na swoim.

Większa ulga dla domowego budżetu w Rodzinie na Swoim

Jednak takim podejściem nabywcy mieszkań się nie kierują. Z doświadczeń doradców Home Brokera wynika bowiem, że najważniejsze dla nich jest zminimalizowanie bieżących obciążeń, jakie wiążą się z zakupem mieszkania. I w tym względzie RnS ma zdecydowaną przewagę nad MdM. W pierwszym przypadku rodzina z trójką dzieci kupująca mieszkanie za 289,5 tys. zł płaciłaby przez pierwszych osiem lat ratę 1103 zł. W MdM byłoby to 1661 zł na początku i 1564 zł po urodzeniu trzeciego dziecka. 

Zobacz również: Porównanie Rodziny na swoim i Mieszkania dla młodych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom