Begonia zwisająca to przepięknie kwitnąca roślina na balkon w cieniu. Sprawdź, jak uprawiać begonię kaskadową, żeby dobrze kwitła

Katarzyna Laszczak
Begonie zwisające różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Mogą też mieć ładnie przebarwione liście.
Begonie zwisające różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Mogą też mieć ładnie przebarwione liście. Katarzyna Laszczak
Begonia zwisająca to wyjątkowo dekoracyjna roślina, która doskonale nadaje się na lekko zacienione balkony i tarasy. Kwitnie przez całe lato i sporą część jesieni, a można ją uprawiać dłużej niż jeden sezon. Radzimy, jak dbać o begonię zwisającą, żeby dobrze rosła i pięknie kwitła.

Spis treści

Begonia zwisająca. Co to za roślina?

Begonia zwisająca to potoczna nazwa odmian begonii bulwiastej. Wyróżniają się one właśnie zwisającymi pędami, pokrytymi kwiatami. Używa się także nazwy begonia kaskadowa oraz begonia wisząca.

Begonie zwisające mają pędy średniej długości – od 30 do 50 cm, jednak wyglądają bardzo atrakcyjnie. Na pędach bardzo licznie pojawiają się kwiaty, które mogą mieć różną formę – bardziej wydłużoną lub okrągłą. Miewają także przeróżne kolory: białe, odcienie różu i czerwieni, żółte, pomarańczowe, łososiowe. Najpiękniej prezentują się odmiany o pełnych kwiatach, ale także te o pojedynczych i półpełnych wyglądają bardzo dekoracyjnie. Begonie kaskadowe mają też atrakcyjne liście. Są one wydłużone, asymetryczne (inna nazwa begonii to ukośnica), o ząbkowanych krawędziach. Mogą być zielone, ale często bywają przebarwione na czerwono lub bordowo.

Miejsce dla begonii zwisłej. Osłonięty balkon jest idealny

Begonie zwisłe to znakomite rośliny do lekkiego cienia. Dobrze rosną i pięknie kwitną na balkonach wychodzących na wschód, a nawet na północ (pod warunkiem że te północne nie są dodatkowo zacienione np. przez drzewa lub inne budynki). Nie wolno ich narażać na mocne słońce, bo zmarnieją. Najlepiej, by miejsce dla nich było też w miarę osłonięte od wiatru, bo choć ich pędy są grube, to dość łamliwe. Wiatr może też przedwcześnie strącać kwiaty.

Begonie zwisające mają piękne kwiaty, które wytwarzają przez całe lato i sporą część jesieni.
Begonie zwisające mają piękne kwiaty, które wytwarzają przez całe lato i sporą część jesieni. Katarzyna Laszczak

Kiedy kwitnie begonia zwisająca?

Begonie kaskadowe kwitną przez całe lato, od maja/czerwca do późnej jesieni. Musimy jednak nieco o nie zadbać.

Jak dbać o begonię kaskadową? Podlewanie i nawożenie

W uprawie begonii zwisającej ważne jest podlewanie. Nie wolno jej przesuszać, ale jeszcze gorsze jest zalewanie. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie może być mokra! Dlatego częstotliwość podlewania trzeba dostosować do pogody. Jeśli jest chłodno i wilgotno, podlewamy ją rzadziej niż podczas upałów. W doniczce koniecznie musi być odpływ. Do ziemi, w której ją posadzimy, warto dodać perlit, który rozluźni podłoże.

Begonię warto też nawozić, ale jest ona wrażliwa na zasolenie ziemi, które wiąże się z nadmiarem nawozów mineralnych. Jeśli wybierzemy nawóz dla roślin kwitnących, stosujmy zmniejszone dawki, nie używajmy ich też przy każdym podlewaniu. Dobrym wyborem jest też naturalny biohumus, a podczas sadzenia do ziemi można dodać granulowany obornik, np. owczy lub kompost.

Przycinanie begonii zwisającej

Te rośliny nie wymagają przycinania. Ich pędy nie są zbyt długie, a ładnie rozkrzewiają się same. Jedynie na początku, szczególnie jeśli uprawiamy begonię z bulwy, a nie gotowej sadzonki, można uszczknąć końcówki pędów.

Czy begonia zwisła jest wieloletnia? Jak ją przezimować?

Begonie kaskadowe, tak jak inne bulwiaste, można przezimować. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są wrażliwe na zimno. Przed nadejściem mrozów trzeba ją przenieść do chłodnego pomieszczenia. Te rośliny zimuje się w postaci bulw, które nie potrzebują dostępu do światła (liście i pędy ścinamy). Bulwy przechowuje się w suchych warunkach. Dowiedz się więcej, jak przezimować begonię bulwiastą i inne. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w kolejnych sezonach ich kwitnienie może być słabsze, więc z czasem będzie trzeba zaopatrzyć się w nową roślinę.

Kiedy sadzić begonię zwisającą?

Jeśli kupujemy kwitnącą begonię, zróbmy to po połowie maja, żeby roślinom nie zaszkodziły spadki temperatury. Natomiast jeśli chcemy posadzić zimowane rośliny, zróbmy to w marcu, ale przetrzymajmy doniczkę w mieszkaniu aż do połowy maja.

Doniczka dla begonii zwisającej

Begonie kaskadowe najlepiej sadzić do wiszących doniczek lub koszyków. Bardzo dobrze prezentują się także w wysokich doniczkach. Można je także powiesić na kratkach pergoli, czy altany. Jej pędy będą musiały mieć miejsce, by malowniczo zwisać.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom