Spis treści
- Begonia zimowa kwitnie nie tylko zimą. Co to za roślina?
- Begonia wyniosła to hit 2023 r.! Jak wyglądają te rośliny?
- Kiedy kwitnie begonia zimowa?
- Czy begonia elatior jest wieloletnia?
- Miejsce dla begonii zimowej. Zadaszony balkon to jest to!
- Uprawa i pielęgnacja begonii zimowej
- Begonia zimowa jesienią
- Rozmnażanie begonii zimowej
- Problemy i choroby begonii
Begonia zimowa kwitnie nie tylko zimą. Co to za roślina?
Begonia zimowa (Begonia xhiemalis) to mieszanka kilku gatunków o pięknych kwiatach. Do niedawna była uprawiana jako roślina, która zakwita zimą. Można ją było kupić w wielu sklepach, ale nie zyskała popularności np. cyklamenów. Jednak od niedawna te begonie zaczęły być sprzedawane również wiosną i to w dużym wyborze odmian i kolorów. Pewną ewolucję przeszła ich nazwa, bo częściej są opisywane jako begonie wyniosłe, albo Begonia elatior. Skojarzenie z zimą teraz rzeczywiście jest dość niefortunne dla tej pięknej rośliny, która w rzeczywistości może kwitnąć przez okrągły rok.
Begonia wyniosła to hit 2023 r.! Jak wyglądają te rośliny?
W tym roku półki w wielu sklepach ogrodniczych, ale też kwiaciarniach i marketach uginają się od tej odmiany begonii. Warto na nie zwrócić uwagę, bo są wyjątkowo piękne. Begonie wyniosłe mają krzewiasty, zwarty pokrój, a dorastają do ok. 40 cm wysokości. Ich pędy pokrywają najczęściej ciemnozielone, mięsiste liście o asymetrycznym kształcie. Ale zarówno liści, jak i pędów czasem po prostu nie widać spod kwiatów. A te mogą być pełne lub półpełne, białe, czerwone, różowe, pomarańczowe, żółte. W dodatku każdy kolor ma różne odcienie, a bywają też okazy o cieniowanych płatkach.
Kiedy kwitnie begonia zimowa?
Begonia zimowa kwitnie niemal przez cały rok. Jeśli wiosną kupimy kwitnący okaz, to to, jak długo będzie tworzyła kwiaty, zależy od warunków. Jeśli potraktujemy ją jako sezonową roślinę balkonową, begonia będzie kwitła do mrozów. Ale jeśli jesienią przeniesiemy ją do domu, okres kwitnienia wydłużymy nawet o kilka miesięcy!
Czy begonia elatior jest wieloletnia?
Begonia elatior jest krótkowieczna. W pokojowej temperaturze może przetrwać około roku do dwóch lat (często cały czas kwitnąc), natomiast później często marnieje. Można ją wprawdzie przyciąć i liczyć na to, że wiosną wypuści nowe pędy, w praktyce nie zawsze się to udaje, a rośliny nie mają już dawnej okazałości. Jednak biorąc pod uwagę czas jej kwitnienia, to jedna z lepszych kwiatowych inwestycji.
Miejsce dla begonii zimowej. Zadaszony balkon to jest to!
Te begonie można trzymać w domu, ale doskonale nadają się także na balkony i tarasy. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to rośliny raczej na zadaszone tarasy i balkony typu loggia. Nie lubią moczenia liści, więc deszcz i nie służy, mają też dość kruche pędy. Ponadto nie lubią mocnego słońca. Świetnie czują się w półcieniu. Można je uprawiać na balkonach wychodzących na wschód i północ.
Do ogrodu polecamy: Begonia Dragon jest piękna, wytrzymała i długo kwitnie. Jak uprawiać „dragony” i jak je przechować przez zimę?
Uprawa i pielęgnacja begonii zimowej
Te rośliny nie są trudne w uprawie, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Ważne jest podlewanie. Dobrze jest im zapewnić lekko wilgotną ziemię, ale z dwojga złego, lepiej znoszą przejściowy niedostatek wody niż ciągłe zalewanie. W mokrej ziemi ich korzenie szybko gniją. W doniczce musi być odpływ, a do podłoża najlepiej dodać perlitu, by było przepuszczalne. Podczas podlewania nie moczmy liści, nie zraszajmy też rośliny. Warto ją zasilać nawozem dla roślin kwitnących, a także usuwać przekwitłe kwiaty (często same opadają, nie pozostawiajmy ich między liśćmi).
Begonia zimowa jesienią
Begonia zimowa jest wrażliwa na zimno. Wczesną jesienią (we wrześniu) najlepiej przenieść ją domu. Tu również może stać na parapecie wschodniego lub północnego okna. Zapewnijmy jej umiarkowane podlewanie, a będzie jeszcze rosnąć i kwitnąć przez dłuższy czas.
Rozmnażanie begonii zimowej
Te begonie można rozmnażać przez sadzonki liściowe lub ukorzeniać ścięte pędy. Jednak otrzymane rośliny nie będą tak okazałe, jak oryginalne. Biorąc pod uwagę, że z sezonu na sezon pojawiają się w sprzedaży coraz piękniejsze odmiany, niekoniecznie musimy starać się zachować poprzednie kwiaty.
Problemy i choroby begonii
Niestety w uprawie tych kwiatów jest pewien problem – to podatność na choroby grzybowe, takie jak mączniak oraz szara pleśń. Wybierając roślinę, sprawdźmy, czy na liściach nie widać szarego nalotu, albo brzegi liści nie zasychają. W uprawie unikajmy zbytniego zagęszczenia roślin i nie moczmy liści!
Meble na balkon i na taras
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?