Sadzonki liściowe – jak je zrobić krok po kroku. Zobacz, jakie rośliny doniczkowe można rozmnożyć je przez liście

Katarzyna Józefowicz
Na zdjęciu: sadzonki liściowe grubosza
Na zdjęciu: sadzonki liściowe grubosza Leila Kitlaeva/Getty Images
Sadzonki liściowe to rodzaj rozmnażania wegetatywnego roślin doniczkowych. Aby wyhodować nowy okaz z liścia, trzeba z rośliny macierzystej odciąć liść wraz z ogonkiem. Metodą tą można rozmnażać m.in. fiołki afrykańskie, peperomie, begonię królewską, papirusy i niektóre sukulenty, takie jak grubosz czy kalanchoe.

Spis treści

Rozmnażanie wegetatywne roślin gwarantuje zachowanie cech odmianowych egzemplarza matecznego, dlatego to najlepszy sposób rozmnażania, szczególnie w przypadku odmian uprawnych.

Sadzonki liściowe to sposób rozmnażania wegetatywnego – na czym polega?

Rozmnażanie wegetatywne polega najczęściej na podziale rośliny matecznej lub pozyskaniu z niej sadzonek pędowych, ale może być też wykonane w oparciu o sadzonki liściowe. Wprawdzie taki sposób rozmnażania sprawdza się tylko u niektórych gatunków roślin, ale bywa bardzo pomocny w sytuacji, gdy rośliny doniczkowej nie da się podzielić lub pobrać z niej sadzonki pędowej, a nam zależy na uzyskaniu z niej potomstwa.

Jakie rośliny rozmnażamy przez liście

Za pomocą sadzonek liściowych rozmnaża się głównie rośliny doniczkowe, takie jak:

  • sępolia fiołkowa (znana jako fiołek afrykański),
  • hoja,
  • skrętnik,
  • zamiokulkas,
  • begonia królewska lub Masona,
  • grubosz drzewiasty,
  • sansewieria,
  • peperomia,
  • papiurs,
  • kalanchoe.

Sadzonki rozmnażanych tą metodą roślin ukorzeniają się od jednego do kilku tygodni.

Warto przeczytać też:

Jak przygotować sadzonki liściowe

W zależności od gatunku, sadzonki liściowe przygotowuje się w różny sposób. Odpowiednio pobrany liść rośliny należy umieścić w wilgotnym, lekkim, przepuszczalnym podłożu w taki sposób, aby podstawa blaszki liściowej dotykała ziemi.
W przypadku rozmnażanej tą metodą sępolii fikołkowej trzeba użyć całego liścia wraz z 2- lub 3-centymetrowym odcinkiem ogonka. Natomiast u hoi do przygotowania sadzonki potrzebny jest liść z całym ogonkiem, razem ze znajdującą się u jego podstawy zgrubiałą tkanką kalusową, zdolną do wytworzenia korzeni.

Doniczkę z tak przygotowanymi sadzonkami ustawia się w lekko zacienionym miejscu, okrywa perforowaną folią i codzienne sprawdza poziom wilgotności podłoża i powietrza. Jeśli woda nadmiernie skrapla się na wewnętrznej stronie folii, sadzonki należy przewietrzyć, gdyż od nadmiaru wilgoci liście zaczną gnić. Jednocześnie trzeba też pilnować, aby podłoże w doniczce zawsze było lekko wilgotne i nigdy nie wysychało, bo wtedy sadzonka zwiędnie i się nie ukorzeni. Sprawę ułatwi nam miniszklarenka na parapet, którą można nabyć w Internecie lub centrum ogrodniczym (łatwiej jest utrzymać w niej odpowiednie dla sadzonek warunki). Kiedy liść wypuści korzonki i pierwsze liście, można przenieść sadzonkę do osobnej doniczki i ustawić ją na docelowym stanowisku, chroniąc początkowo przed słońcem.

Nieco inaczej przygotowuje się sadzonki liściowe z begonii. W ich przypadku cały liść układa się spodnią stroną blaszki płasko na wilgotnym, przepuszczalnym podłożu z dodatkiem piasku, nacina się nerwy liściowe w kilku miejscach, a następnie przyciska liść do ziemi w kilku miejscach, np. kamykami. Z tak przygotowanymi sadzonkami postępuje się dalej podobnie, jak w przypadku sępolii.

Zobacz również:

Jeszcze inaczej przygotowuje się z sadzonki liściowe z mięsistych roślin, np. gruboszowatych. Odłamuje się cały liść, podsusza ranę po ułamaniu, a następnie umieszcza podstawę liścia w przepuszczalnej, lekko wilgotnej ziemi z dodatkiem piasku. Dalsze postępowanie z sadzonką jest podobne jak w przypadku poprzednich gatunków.

Rozmnażając skrętniki i sansewiery, pobrany z rośliny liść tnie się w poprzek na kilka odcinków (u skrętnika można dodatkowo usunąć z nich nerw główny). Następnie umieszcza się je w podłożu w taki sposób, aby miejsce cięcia było lekko zagłębione w ziemi. Dalsze postępowanie z sadzonkami jest analogiczne jak w przypadku reszty gatunków.

Dość niezwykłe jest natomiast rozmnażanie za pomocą sadzonki liściowej papirusów. U pobranego z rośliny liścia skraca się łodyżkę oraz przycina o połowę wszystkie listki. Następnie umieszcza się liść do góry nogami w wodzie, gdzie w krótkim czasie się ukorzenia.

Kiedy robić sadzonki liściowe?

Za pomocą sadzonek liściowych można rozmnażać rośliny doniczkowe przez cały rok, ale najlepsze rezultaty uzyskuje się w sezonie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni), gdyż wtedy rośliny najintensywniej się rozwijają. W okresie zimowym większość gatunków spowalnia wegetację i jeśli nawet nie wymaga okresu spoczynku, mniej chętnie tworzy nowe liście czy korzenie. Zimą panują też niekorzystne warunki dla młodych sadzonek, bo chociaż nie lubią one ostrego słońca, powinny mieć zapewnioną dużą ilość rozproszonego światła, a o to zimą jest dość trudno.

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom