Baumit Life Challenge 66 - wybór Europejskiej Fasady Roku

Ewa Wieczorska, Baumit
Baumit Life Challenge 66 - wybór Europejskiej Fasady RokuBaumit Life Challenge 66 - wybór Europejskiej Fasady Roku
Baumit Life Challenge 66 - wybór Europejskiej Fasady RokuBaumit Life Challenge 66 - wybór Europejskiej Fasady Roku Baumit
237 zgłoszonych obiektów z 21 krajów, w których działa firma Baumit, międzynarodowe Jury złożone z wybitnych architektów z całej Europy i werdykt, który zostanie ogłoszony 12 czerwca w wiedeńskim Muzeum Sztuki Użytkowej. Tak tworzy się historia konkursu Baumit Life Challenge 66.

Plebiscyt Fasada Roku jest niezwykle popularny w wielu europejskich krajach, w których swoje przedstawicielstwa ma firma Baumit. Z każdym rokiem coraz więcej architektów, inwestorów oraz wykonawców prezentuje swoje obiekty, poddaje je ocenie profesjonalnego jury oraz walczy o tytuł najlepszej fasady roku.

Zobacz też: Najciekawsze projekty architektoniczne 2013 roku. Trwa walka o głosy (ZDJĘCIA) 

W tym roku, po raz pierwszy, firma Baumit zorganizowała międzynarodową odsłonę plebiscytu, która pozwoli między innymi zwycięzcom krajowych eliminacji rywalizować o miano Europejskiej Fasady Roku. Do konkursu Life Challenge 66 zostało zgłoszonych 237 obiektów z 21 państw. Realizacje zostały podzielone na 5 kategorii "Domy jednorodzinne", "Domy wielorodzinne", "Obiekty niemieszkalne", "Modernizacje termiczne" i "Renowacje zabytków". W pierwszym etapie plebiscytu na poszczególne budynki głosowało grono jury, złożone z 15 wybitnych architektów z całej Europy. Wśród Jurorów jest także przedstawiciel naszego kraju - arch. Robert Konieczny.

W wyniku głosowania wybranych zostało 30 obiektów z 13 państw, które trafiły do ścisłego finału. Z tego grona jury wybierze zwycięzców poszczególnych kategorii. Warto podkreślić, że o najważniejsze laury walczą dwie realizacje z Polski. Pierwszą jest wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa z Poznania z ul. Inflanckiej 20 - zwycięzca kategorii "Nowy budynek" konkursu Fasada Roku 2013. Druga to jednorodzinny budynek mieszkalny z Jastrzębia - obiekt wyróżniony w kategorii "Nowy Budynek" w poprzedniej edycji konkursu. Oryginalne projekty architektoniczne oraz nowoczesne wykończenie elewacji pozwalają przypuszczać, że również na arenie międzynarodowej realizacje te mogą zostać zauważone i zdobyć nagrodę główną konkursu Life Challenge 66.

To też cię zainteresuje: Polska Architektura XXL. Znamy wyniki plebiscytu (ZDJĘCIA) 

- Popularność konkursu Fasada Roku przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zarówno w Polsce, jak i w innych państwach projekt ten odniósł ogromny sukces. Z roku na rok wzrasta liczba zgłoszonych realizacji, zachwyca także oryginalność projektów oraz estetyka ich wykonania. Międzynarodowa odsłona plebiscytu wynika z międzynarodowej struktury Baumit. Jesteśmy koncernem, który działa w większości europejskich krajów, w wielu z nich odbywa się także Fasada Roku.

W tym roku po raz pierwszy zwycięzcy krajowych konkursów mierzą się w rywalizacji o miano najlepszej europejskiej fasady. Spośród ponad 200 zgłoszeń wybranych zostało 30, z których wyłoniony zostanie zwycięzca. W finałowej grupie znalazły się 2 realizacje z naszego kraju. Mam nadzieję, że polska myśl architektoniczna zyska uznanie na międzynarodowej arenie i 12 czerwca będziemy mogli świętować sukces polskiej reprezentacji - wyjaśnia Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom