Automatyczne zawory odpowietrzające w instalacji centralnego ogrzewania

redakcja.regiodom
Automatyczne zawory odpowietrzające w instalacji centralnego ogrzewaniaNie musimy wiedzieć, jak działa i z czego się składa każde urządzenie w domowych instalacjach. Zwracajmy jednak uwagę na to, jakie elementy pomogą nam w zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom, a dodatkowo oszczędzą czas i pieniądze.
Automatyczne zawory odpowietrzające w instalacji centralnego ogrzewaniaNie musimy wiedzieć, jak działa i z czego się składa każde urządzenie w domowych instalacjach. Zwracajmy jednak uwagę na to, jakie elementy pomogą nam w zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom, a dodatkowo oszczędzą czas i pieniądze. Afriso
Zawory odpowietrzające mają za zadanie chronić instalację grzewczą przed zapowietrzeniem się. Automatyczne odpowietrzniki są odporne na zanieczyszczenia i działają w pełni automatycznie przez cały czas. Zobacz gdzie i jak stosować zawory odpowietrzające?

 Odpowietrzniki automatyczne przeznaczone są do usuwania powietrza z instalacji grzewczych. Można stosować je we wszystkich typach instalacji – zarówno otwartych, jak i zamkniętych.

Wyróżnia się trzy rodzaje zaworów odpowietrzających: pionowe, kątowe (do instalacji grzewczych) oraz solarne. Można montować je na:

  • szczytach pionów instalacyjnych,
  • grzejnikach ściennych,
  • nagrzewnicach powietrza,
  • naczyniach wzbiorczych,
  • kotłach grzewczych,
  • instalacjach z kolektorem słonecznym (solarne).

Cenne informacje na temat ogrzewania domu: Czym kierować się przy wyborze instalacji grzewczej

Wskazane jest, by instalacje centralnego ogrzewania oraz instalacje chłodzące pracujące w systemie zamkniętym były wyposażone w urządzenia umożliwiające usuwanie powietrza ze zładu zarówno w czasie napełniania, jak i normalnej pracy instalacji.

Dlaczego instalacja grzewcza się zapowietrza?

– Podczas podgrzewania wody, w trakcie napełniania oraz w wyniku nieszczelności, do instalacji dostaje się niepożądane powietrze – wyjaśnia Błażej Wojciechowski z firmy Afriso. – Przez to instalacja grzewcza pracuje głośniej, a grzejniki się zapowietrzają, co z kolei powoduje spadek ilości oddawanego ciepła. Efektem może też być skrócenie żywotności instalacji przez korozję i uszkodzenia armatury. Wszystkie nieprawidłowości wpływają bezpośrednio na zwiększenie kosztów użytkowania oraz komplikują obsługę. Nawet częściowe zapowietrzenie instalacji może prowadzić do zablokowania przepływu medium i w konsekwencji zamarznięcia np. armatury zabezpieczającej czy naczyń wzbiorczych. A taka sytuacja może zagrażać użytkownikom.

Poprawny montaż odpowietrznika

Montaż zaworu odpowietrzającego powinien nastąpić w czasie napełniania instalacji. Powinna to zrobić osoba uprawniona do tego typu prac, czyli wykwalifikowany instalator. Usytuowany na górze kapturek (zaworek), zapewniający automatyczną pracę, musi pozostać przez cały czas otwarty. Dzięki temu odpowietrznik nie będzie wymagał obsługi. Użytkownik instalacji grzewczej nie będzie musiał go „doglądać". Warto również zainstalować dodatkowy zawór – stopowy. Umożliwia on wyczyszczenie lub wymianę odpowietrznika bez spuszczania wody z instalacji.

Jeśli odpowietrznik będzie zamontowany w widocznym miejscu, to musimy zwrócić też uwagę na jego wygląd. Mechanizm powinien dobrze wpasować się we wnętrze. Nowoczesne zawory odpowietrzające mają kompaktową budowę i małe rozmiary. Zrobione są z dobrej jakości materiałów i są ładnie  wykończenie (opcja mosiężna lub niklowana).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom