Wodne ogrzewanie podłogowe - jak je poprawnie eksploatować

redakcja.regiodom
Łazienka z ogrzewaniem podłogowymMyśląc o instalacji ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej zastanawiamy się nad tego typu rozwiązaniem w łazience. W tym pomieszczeniu bowiem przyjemność stąpania po ciepłej podłodze jest bardzo pożądana.
Łazienka z ogrzewaniem podłogowymMyśląc o instalacji ogrzewania podłogowego w domu, najczęściej zastanawiamy się nad tego typu rozwiązaniem w łazience. W tym pomieszczeniu bowiem przyjemność stąpania po ciepłej podłodze jest bardzo pożądana. TECE
Podłogowe ogrzewanie wodne umożliwia uzyskanie komfortu cieplnego przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za ogrzewanie. W obliczu rosnących cen ciepła i energii połączenie ogrzewania grzejnikowego z podłogowym to dobry sposób na obniżenie kosztów. Jednak, czy zawsze?

Dlaczego rośnie popularność ogrzewania podłogowego? Głównie wynika to z tego, że jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, czyli energooszczędne, dające konkretne oszczędności finansowe.

O zaletach podłogowego ogrzewania wodnego

– Obniżenie temperatury powietrza o 1–2°C w stosunku do ogrzewania grzejnikowego nie powoduje pogorszenia komfortu cieplnego, pozwalając przy tym zaoszczędzić ok. 5–10 procent energii cieplnej. Ponadto, możliwość współpracy z tzw. niskotemperaturowymi źródłami ciepła powoduje, że przy zastosowaniu odpowiednich pomp ciepła ta sama instalacja może zostać użyta do tzw. chłodzenia powierzchniowego w okresie letnim – mówi Krzysztof Kaczmarek z firmy TECE.

Planujesz ogrzewanie podłogowe? Przeczytaj: Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać 

Zaletą ogrzewania podłogowego jest też to, że równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu jest zbliżony do idealnego profilu rozkładu temperatury, który gwarantuje użytkownikom wysoki komfort cieplny. Z kolei inny niż przy tradycyjnych grzejnikach sposób wymiany ciepła – promieniowanie – minimalizuje ruch powietrza w ogrzewanych tą metodą pomieszczeniach. Dzięki temu w dużej mierze eliminowane jest zjawisko unoszenia się kurzu.

Uruchamiamy ogrzewanie podłogowe

Aby wykorzystać wszystkie zalety wodnego ogrzewania podłogowego, konieczna jest odpowiednia eksploatacja instalacji. A jedną z najważniejszych spraw jest poprawne uruchomienie instalacji. Pierwsza rzecz, o której bezwzględnie powinniśmy pamiętać to dokładne odpowietrzenie i wyregulowanie instalacji.

– Powietrze w pętlach grzewczych może znacznie spowolnić, a nawet zablokować, równomierne ich rozgrzewanie. Z kolei brak regulacji zaworów lub przepływomierzy spowoduje nierównomierne działanie ogrzewania – tłumaczy ekspert. Niezwykle ważną kwestią przy rozruchu jest też właściwa temperatura wody zasilającej ogrzewanie podłogowe. Dlaczego to takie ważne?

Podpowiadamy: Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe - przegląd materiałów

Rozruch ogrzewania podłogowego realizowany jest etapami

Najpierw nagrzewa się podłoga. W zależności od temperatury obiektu, przy której rozpoczynamy rozruch oraz zawilgocenia posadzki i ścian może to potrwać nawet kilkanaście godzin. Dopiero później zaczyna nagrzewać się pomieszczenie, co może zająć kolejne kilka do kilkudziesięciu godzin.

– Bardzo często, dla przyspieszenia rozgrzania pomieszczeń, w których zainstalowane jest wodne ogrzewanie podłogowe, podnoszona jest temperatura wody zasilającej pętle grzewcze do temperatur powyżej 55°C. Ale uwaga! Takie działanie może wywołać efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Czujniki termiczne, których rolą jest ochrona przed przegrzaniem mogą spowodować wyłączenie pomp i w rezultacie odciąć dopływ ciepła. W ten sposób zamiast przyspieszyć rozruch ogrzewania podłogowego – znacznie go opóźnimy. Przy przegrzewaniu instalacji wodą o zbyt wysokiej temperaturze ucierpieć może także „grzejnik" – czyli podłoga. Temperatury powyżej 60°C mogą spowodować uszkodzenie posadzki – jej popękanie lub uszkodzenie warstwy wierzchniej – przestrzega Andrzej Durda z firmy TECE.

Efektywna współpraca

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną i wyłączenie go, np. na noc, będzie miało swoje konsekwencje w postaci wychłodzenia bardzo masywnego grzejnika, jakim jest podłoga. Dlatego...

Decydując się na ogrzewanie podłogowe pamiętajmy, że takie rozwiązanie wymaga, aby źródło ciepła pracowało w sposób ciągły lub było gotowe w każdej chwili dostarczyć do układu żądaną ilość ciepła.

Rozwiązaniem, które doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym i nie komplikuje układu grzewczego jest kominek bez płaszcza wodnego, który podgrzewa tylko powietrze. – Gdy temperatura w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym podniesie się o 2 stopnie Celsjusza, to ilość ciepła przekazywanego przez ogrzewanie podłogowe zmniejszy się o ponad 40 procent. Najprostsza automatyka pomieszczenia sterująca ogrzewaniem wyłączy je – bez potrzeby stosowania bardzo drogich sterowników sprzęgających to źródło ciepła z instalacją grzewczą – mówi ekspert.

Wodne ogrzewanie podłogowe ma w Polsce coraz więcej zwolenników. Pozwala obniżyć koszty utrzymania domu, likwiduje przyczyny powstania wilgoci, gwarantuje wysoki komfort cieplny... Pamiętajmy jednak, że to zupełnie inny system grzewczy niż ten, opierający się na grzejnikach radiatorowych i zasady ich działania różnią się znacząco. Najważniejszym parametrem w systemach ogrzewania podłogowego jest temperatura wody zasilającej układ. By zapewnić prawidłowe działanie instalacji, nie powinniśmy przekraczać dopuszczalnej wartości 55°C – jest to temperatura, która zapewnia podłodze ok. 30°C, czyli maksimum, powyżej którego robi się za ciepło, co z kolei przekłada się na złe samopoczucie domowników. 

Sprawdź: Czy ogrzewanie podłogowe można mieć w mieszkaniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom