Aranżacja pokoju dla ucznia. O co należy zadbać

redakcja.regiodom, Komandor
Pokój dla pierwszoklasistyTowarzystwo koloru zielonego zwiększa optymizm oraz obniża poziom stresu, który często pojawia się u ucznia, bez względu na to, w jakim wieku jest.
Pokój dla pierwszoklasistyTowarzystwo koloru zielonego zwiększa optymizm oraz obniża poziom stresu, który często pojawia się u ucznia, bez względu na to, w jakim wieku jest. mk
W wakacje dzieci beztrosko się bawią, a rodzice? Ci myślą nad szkolną wyprawką oraz aranżacją pokoju dla swojej pociechy. Radzimy, jak urządzić pokój dla ucznia.

Bez względu na to, jaki metraż ma pokój dla małego ucznia, pamiętajmy o funkcjonalnej i ponadczasowej przestrzeni. Aranżacja powinna być tak przemyślana, by sprawdzać się przez długie lata. Co ważne, pokój ucznia powinien pasować do osobowości dziecka i jego zainteresowań, które mogą się zmieniać dość dynamicznie w tym wieku. 

Polecamy poradnik:Jak urządzić pokój dla ucznia

Aranżując pokój dla ucznia zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie i meble, które powinny być dopasowane lub mieć funkcję dostosowywania się do wieku dziecka (np. biurko z możliwością zmiany wysokości). Pamiętajmy też, że pokój dla pierwszoklasisty będzie urządzony inaczej niż ten dla gimnazjalisty. **

Pierwszoklasista a bajkowy świat

– Dziecko, które dopiero co skończyło 6 lat i zaczyna przygodę ze szkołą nie przestanie być tak z dnia na dzień dzieckiem, które przede wszystkim żyło w świecie bajek, lalek, pluszaków czy klocków. Oczywiście dojdą nowe nieznane mu dotąd obowiązki, ale będzie też miało mnóstwo czasu na zabawę – wyjaśnia Katarzyna Lachowska pedagog szkolny. – Dlatego, gdy planujemy pokój dla nowego ucznia, pamiętajmy, by pozostawić mu jednak sporą przestań na ten bajkowy świat. Natomiast, w przypadku pokoju nastolatka, często zbuntowanego, spróbujmy stworzyć mu wnętrze, w którym jego samopoczucie będzie lepsze, ale również poprawi się jego motywacja do nauki – dodaje pedagog. Urządzając pokój dla dziecka – bez względu na jego wiek – zaangażujmy je w ten proces. Jeżeli nie do końca zgadzamy się z jego wyborami, czy koncepcją, to pamiętajmy, że najlepiej jest rozmawiać, by wypracować kompromis.

W pokoju wszystko będzie ze sobą współgrało, jeżeli zastosujemy w aranżacji zasadę podziału strefowego. W pokoju małego ucznia musi być miejsce do: nauki, wypoczynku, ale także zabawy. – W osiągnięciu tego celu może pomóc odpowiedni dobór mebli i ich ustawienie, ale także dobrze dobrany kolor ścian lub wyposażenie. Chodzi o to, aby zaaranżować przestrzeń, w której dziecko będzie dobrze się czuć zarówno w momencie, kiedy będzie musiało się skupić na nauce, ale także wtedy, kiedy czas poświęci zabawie – dodaje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor. 

Barwy we wnętrzu wpływają na regulację ludzkich emocji, a tym samym na samopoczucie oraz  motywację do określonego działania. Dlatego w pokoju dziecka
Barwy we wnętrzu wpływają na regulację ludzkich emocji, a tym samym na samopoczucie oraz motywację do określonego działania. Dlatego w pokoju dziecka warto postawić na zielony i biały. Pierwszy oznacza harmonię, spokój i równowagę oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Natomiast kolor biały powoduje, że wnętrze sprawia wrażenie czystego i jasnego. Fot. Komandor

Warto wiedziećKolory w pokoju dziecka

Kącik do nauki w pokoju dla ucznia

Wybierając meble do pokoju dziecięcego najlepiej decydować się na rozwiązania praktyczne. Obecnie dostępne są na przykład tzw. meble modułowe, które są w stanie pełnić swoje funkcje przez wiele lat. – Pokój dziecięcy czy młodzieżowy to wyzwanie dla każdego rodzica. Zachowanie porządku przy dużej ilości ubrań, drobiazgów czy książek to niełatwe zadanie. W zorganizowaniu chaosu z pewnością pomoże pojemna i dobrze zaprojektowana szafa. To nie tylko wygoda z punktu widzenia rodzica, który ma większą szansę zapanować nad czystością i ładem, ale także dla dziecka, które w prosty sposób uczy się dbać o swoje rzeczy. Taki nawyk warto wypracować od najmłodszych lat – podpowiada Anna Wróbel projektant mebli z firmy Komandor.

Równie ważne w pokoju dziecka jest odpowiednie oświetlenie. Warto pomyśleć o strefowym rozłożeniu światła. Powinniśmy pamiętać również o jasnym oświetleniu sufitowym, które towarzyszyć będzie nauce i zabawie, ale i o lampie biurkowej oraz lampce nocnej.

Jeżeli w pokoju dziecka mieści się tylko małe biurko, warto pomyśleć, jak zaoszczędzić na nim miejsce. Pomóc w tym może lampka biurkowa mocowana do blatu
Jeżeli w pokoju dziecka mieści się tylko małe biurko, warto pomyśleć, jak zaoszczędzić na nim miejsce. Pomóc w tym może lampka biurkowa mocowana do blatu mebla.  Fot. galeriaoswietlenia.pl 

 

Szafa w trosce o prządek w pokoju ucznia

Dużym udogodnieniem może być szafa z drzwiami przesuwnymi z podziałem modułowym, która daje przede wszystkim możliwość dobrego i funkcjonalnego zorganizowania. W poszczególnych częściach szafy można przechowywać ubrania, inne wykorzystać na zabawki, pomoce edukacyjne oraz niezbędne w wychowaniu dziecka przedmioty, które można ukryć przed oczami gości.

– Zanim podejmiemy decyzję o wyborze zabudowy do pokoju dziecięcego, warto przyjrzeć się, jakie rzeczy znajdują się w pomieszczeniu. Zastanówmy się, ile miejsca potrzebujemy na odzież, a ile zajmują rzeczy szkolne lub zabawki. W wygodnej organizacji ubrań pomoże system drążków ubraniowych, proste systemy półek oraz szuflad i koszy. Nie zapominajmy, że szafa to zakup na kilka lat, powinna wybiegać w przyszłość, mówiąc inaczej – rosnąć razem z dzieckiem. Przy projektowaniu warto pomyśleć o dłuższych półkach lub pionowych schowkach, w których będzie można schować np. narty, rolki lub deskę snowboardową. Aby szafa zawsze była dobrze zamknięta, polecam drzwi z mechanizmem naciśnij i otwórz. Ten system spodoba się młodzieży, a przy okazji zadba o ciche domykanie drzwi, nawet wtedy, gdy nastolatek będzie się złościć – radzi Anna Wróbel. Szuflady w tej sytuacji możemy wykorzystać jako schowki na bieliznę, czapki oraz inne ubraniowe dodatki. Zmieszczą się w nich również zabawki. Porządek w pokoju wprowadzą również plastikowe, transparentne pojemniki, w których widać zawartość. Umieszczone na dole szafy pomogą maluchom mieć kontrolę nad organizacją ich rzeczy i nauczą dbałości o porządek.

Poradnik: Jak samemu zrobisz szafę w zabudowie

– W przypadku młodszych dzieci warto podzielić szafę tak, by stworzyć segment ubraniowy oraz obszar z półkami porządkującymi zabawki. Kiedy maluch podrośnie strefa na zabawki będzie mogła zostać przekształcona na moduł ubraniowy – komentuje Monika Szczęsny. W pokoju dziecięcym sprawdzą się również panele wykonywane z płyt MDF. Płyty te są łatwe w pielęgnacji, a przede wszystkim antystatyczne.

Nadruki i dodatki by nadać charakteru

Odpowiedniego charakteru pokojowi mogą nadać na przykład naklejki ścienne lub nadruk na drzwiach szafy. Wybór odpowiedniej kolorystyki i motywu może pomóc w uniknięciu obecności zbyt dużej liczby dodatków: zdjęć, obrazów czy zbędnych gadżetów, które wprowadzają chaos i poczucie nieładu.

– Nadruki na meblach mogą być wykonywane na frontach z płyty laminowanej, na szkle czy na tradycyjnych foliach z PVC. W przypadku tych ostatnich, po nadrukowaniu grafiki łączy się ją z bezbarwnym szkłem – dodaje Monika Szczęsny. Taka forma dekoracji jest trwała i odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

O tym, że to właśnie szczegóły czynią różnicę w wystroju wnętrza, nie trzeba nikogo przekonywać. Poduszki, dywaniki i inne elementy wyposażenia można dobrać do charakteru lub zainteresowań dziecka, przykładowo nawiązując do postaci z ulubionych bajek. Pamiętajmy jednak by wybierać takie dodatki, które łatwo i małym kosztem możemy wymienić, ponieważ dzieci mogą często zmieniać zainteresowania.

Istotne jest również miejsce, w którym maluch będzie miał szanse zaprezentować rzeczy dla niego ważne – pochwalić się dokonaniami plastycznymi, czy zdjęciami. W tym zakresie pomocne będą korkowe tablice, lub specjalne farby do ścian, dzięki którym, za pomocą magnesów, będziemy mogli zawiesić cenne dla malucha informacje unikając przy tym stosowania pinezek, kleju i taśm. 

Rodzicom szukającym ciekawego pomysłu na wykończenie ściany w pokoju dziecka polecamy tapetę o magnetycznych właściwościach pokrytą farbą tablicową,
Rodzicom szukającym ciekawego pomysłu na wykończenie ściany w pokoju dziecka polecamy tapetę o magnetycznych właściwościach pokrytą farbą tablicową, która jest dostępna w wielu kolorach. Taka ściana będzie nie tylko dekoracją,a le i miejscem twórczych ekspresji, nauki i zabawy dla dziecka. Fot. Benjamin Moore
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom