Biurko dla dziecka. Jakie jest najlepsze do nauki

Katarzyna Piojda, Meblik
Biurko dla nastolatkaBiurko dla nastolatka jest już mniej kolorowe niż to dla pierwszoklasisty.
Biurko dla nastolatkaBiurko dla nastolatka jest już mniej kolorowe niż to dla pierwszoklasisty. Meblik
Biurko ma zapewnić komfortowe warunki dla ucznia. Dobrze się stanie, jeżeli ten mebel przez lata dopełniać też będzie wystrój wnętrza.

Szkoła, zwłaszcza dla pierwszoklasistów, to dopiero wyzwanie. Istotna jest rola rodziców, którzy nie tylko pilnują, by dziecko się uczyło, ale też tworzą mu odpowiednie warunki do pracy. Biurko to mebel, przy którym dorastające dziecko spędza większość czasu odrabiając lekcje, rysując lub korzystając z komputera. Dobór biurka i krzesła to inwestycja w komfort naszych dzieci. 
– Gdy dziecko idzie do szkoły, jego pokój przeistacza się z miejsca zabaw w pomieszczenie do nauki. Meble będą mu pomocne w organizacji i nauce – mówi Małgorzata Sawicka-Koprowicz z firmy Meblik.

Warto przeczytać: Wybieramy biurko dla ucznia 

Meble powinny być dopasowane do wzrostu i budowy dziecka. Są biurka, zarówno klasyczne, jak i te z możliwością rozbudowy i doposażania w kolejne części zabudowy, np. kontenerek na przybory lub dodatkowe półki. Przyszłościowe podejście przy urządzaniu pokoju małego ucznia pozwoli wybrać biurko dopasowane do jego potrzeb. Umożliwi optymalne wykorzystanie mebla w pomieszczeniu o dużym i małym metrażu.

Biurko rośnie wraz z dzieckiem

– Dzieci w wieku szkolnym bardzo szybko rosną. Decydując się na zakup biurka musimy więc wybrać takie, które nie będzie ani za niskie, ani zbyt wysokie – dodaje ekspertka. – Optymalnym rozwiązaniem wydaje się biurko 145 z obszernym blatem i dwiema szafkami po bokach oraz szufladką na przybory na środku. Zmieści wszystkie zeszyty, książki i skarby ucznia.

Biurko do każdego rodzaju pokoju

W mniejszych pokojach praktyczne będzie biurko 120 o wymiarach blatu 120 na 54 i 73 cm wysokości. Pierwszoklasistom zapewni komfortowe warunki do nauki. W razie potrzeby można będzie doposażyć je w nadstawkę lub kontenerek z szufladkami. Jeśli biurko ma mieć miejsce na komputer, warto dokupić wysuwany blat na klawiaturę. Popularne są narożne biurka 130 o wymiarach np. 130 na 90 na 73 cm wysokości. Pasują do pokoju z licznymi skosami lub ograniczonym metrażem. Narożne prawe lub lewe biurko pozwoli wygospodarować dodatkowe centymetry.

Biurko w pokoju nastolatka

Nastolatki potrzebują więcej miejsca do pracy, więc przyda im się choćby biurko wymiarach blatu 138 na 67 cm i 75 cm wysokości. Jeśli nastolatek gromadzi wszystko na blacie, niech ma biurko typu miks. To połączenie biurka z szafką o jednej z trzech wielkości. Do każdego z modeli można dokupić kontenerek z szufladami albo szafkę rtv w wybranych długościach i z zasuwanymi frontami. Przez to otrzymamy nawet kilkanaście zestawień. To oszczędne rozwiązanie. W połączeniu z wygodnym krzesłem dziecko otrzyma komfortowe warunku do pracy.

Wygoda przy biurku

Dostosowanie parametrów mebla i regulacji wysokości siedziska krzesła sprawi, że już od najmłodszych lat zadbamy o zachowanie prostej postawy dziecka podczas siedzenia, a tym samym większy komfort jego pracy – zaznacza ekspertka. – Warto pamiętać, aby na blacie biurka znajdowały się pojemniki z najczęściej używanymi przez dziecko przedmiotami i akcesoriami. Jeśli ustawimy je w zasięgu jego rąk, dziecko pracować będzie w naturalnej, nieobciążającej kręgosłup pozycji.

Miejsce na nogi

Pod biurkiem należy zostawić wolną przestrzeń dla nóg. Standardowo optymalna jest szerokość około 70 cm i głębokość 60 cm. Siedzisko krzesła niech będzie obrotowe, o regulowanej wysokości, żeby „rosło" razem z dzieckiem. Krzesła na kółkach nie rysują podłogi. Podłokietniki są natomiast dobre dla podtrzymania prawidłowej postawy ucznia. Jego nogi powinny spoczywać swobodnie na ziemi. Jeśli nie jest to możliwe, to na podnóżku.

Stylowy pokój ucznia

Wystrój pokoju powinien też odzwierciedlać charakter jego małego lokatora. Biurko stanowi element dekoracji wnętrza. Zwróćmy uwagę na unikalność prezentowanego asortymentu. Dzieci, podobnie jak dorośli, chcą otaczać się rzeczami, które pobudzają ich wyobraźnię i pasują do ich zainteresowań. Modne są więc biurka mające wygrawerowane trójwymiarowe, kolorowe wzory zdobiące fronty. Nadają wnętrzu charakteru i oryginalności. Delikatne kwiatowe aplikacje, zwierzątka, bajkowe postaci lub ornamentyka to sposoby na podkreślenie osobowości małych lokatorów. Jasne stonowane kolory urozmaicają fantazyjne zdobienia i dają duże możliwości aranżacji. Taki mebel równie dobrze prezentować będzie się w pokoju małych dzieci, jak i nastolatków. Jeśli zdecydujemy się na zmiany, wystarczy wybrać inny kolor ścian lub dodatki tekstylne.

Z czego wykonane jest biurko

Rodzaj materiałów, z jakich wykonane jest biurko, to kolejna kwestia. Najlepsze rozwiązanie dla młodszych dzieci stanowią odporne na ścieranie i zarysowania płyty MDF, które są pokryte folią termoplastyczną. Tak zabezpieczony blat biurka umożliwia dzieciom swobodne rysowanie czy malowanie. Można też zainwestować w szuflady z systemem cichego domykania, w które wyposażony jest kontenerek. To dodatkowa bryła do postawienia pod biurkiem lub obok mebla. Często najbardziej wyeksponowane krawędzie mebli są zaokrąglone. Takie szczegóły techniczne warunkują bezpieczne użytkowanie. Guza nie będzie.

Poczytaj: Pokój dla rodzeństwa, w którym wszystko się zmieści 

Porządek na biurku

Porządku trzeba uczyć dziecko od małego. – Dzieci mają naturalny talent do tworzenia wokół siebie bałaganu. Ucząc je porządku, możemy pomóc im zapanować nad gromadzącą się stertą zeszytów, kredek, książek i innych szkolnych przyborów - kontynuuje Małgorzata Sawicka-Koprowicz. – Biurka dla uczniów powinny mieć dużo szuflad lub dwie pojemne szafki. Te ułatwią zorganizowanie przestrzeni do nauki. W miarę dorastania dziecka i co za tym idzie zwiększającej się liczby szkolnych obowiązków wykonywanych w domu, dobrze doposażyć biurko w nadstawki, mobilne kontenery z szufladami czy zawieszane na ścianie nad biurkiem półki, wyposażone w przegrody. Można też postawić biurko przy ścianie i zawiesić tablicę korkową. Na niej dziecko będzie mogło umieszczać swoje malunki, plan lekcji czy samodzielnie wykonane ozdoby. Istotne jest zapewnienie dostępu światła. Ozdobą biurka może być zatem lampa stojąca, nawiązująca stylistyką do pokoju. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom