Pokój dla ucznia - jak go urządzić. Poradnik

redakcja.regiodom
Biurko dla uczniaW miejscu przeznaczonym do nauki uczeń spędza sporo czasu. Powinniśmy zadbać, żeby dziecko dobrze się w nim czuło.
Biurko dla uczniaW miejscu przeznaczonym do nauki uczeń spędza sporo czasu. Powinniśmy zadbać, żeby dziecko dobrze się w nim czuło. IKEA
Radzimy, jak przystosować pokój dziecięcy do pracy w czasie roku szkolnego. Komfortowe warunki do odrabiania lekcji i rozwijania kreatywności dziecka zapewnią odpowiednie meble i oświetlenie.

Urządzając miejsce do nauki dla dziecka, należy wziąć pod uwagę rzeczy, takie jak: możliwości lokalowe, wzrost oraz wiek dziecka, funkcjonalność mebli i wygodę dziecka.

– Jeśli to możliwe, pozwólmy naszym pociechom uczestniczyć w urządzaniu miejsca do nauki – mówi Agata Czachórska z IKEA Kraków. – Wybór mebli, oświetlenia i akcesoriów do przechowywania przyborów szkolnych nie tylko uczy samodzielnego podejmowania decyzji, ale może też sprawić, że dzieci chętniej będą spędzać czas w kąciku do nauki – miejscu, gdzie mogą wyrazić siebie – dodaje.

 Zobacz równieżGadżety i dekoracje do pokoju małego dziecka i nastolatka 

Jeśli któryś z pomysłów dziecka okaże się zbyt nowatorski, to wytłumaczmy mu, dlaczego nie możemy się na niego zgodzić i wspólnie poszukajmy innego rozwiązania. Zwracając uwagę dziecka na koszty związane z urządzaniem jego pokoju i zakupem wyposażenia, uczmy je oszczędnego gospodarowania budżetem. 

– Pokój dziecka często jest pomieszczeniem o mniejszej powierzchni, dlatego w trakcie jego urządzania warto zastosować triki, dzięki którym optycznie powiększymy przestrzeń, np. jasne meble o prostym kształcie, małe dywany, a także drzwi w kolorze klasycznej bieli, dębu czy klonu, dobrze odbijające światło dzienne. Ważny element takiej aranżacji stanowi podłoga, również najlepiej w jasnych, naturalnych odcieniach lub specjalnie dedykowana pokojom dziecięcym – podpowiada Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu RuckZuck. 

Biurko dla ucznia

Jakie biurko powinniśmy kupić dla uczącej się pociechy? Aby zapewnić dziecku wystarczająco dużo miejsca do odrabiania lekcji, malowania i korzystania z komputera, blat powinien mieć około 60–90 cm głębokości i minimum 100 cm szerokości. Jeżeli zdecydujemy się na węższe biurko, powinniśmy dostawić komodę lub zamocować półki nad blatem. W ten sposób zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania pomocy szkolnych.

 Polecamy poradnik: Jakie biurko do nauki wybrać

Na komfort nauki i zabawy wpływa też wysokość biurka. Jeśli jest prawidłowa, wymusza zachowanie właściwej pozycji ciała i nie obciąża kręgosłupa. Standardowe biurka mają około 72–75 cm wysokości i są odpowiednie dla starszych dzieci. Dla pierwszoklasisty warto wybrać niższe, mające około 55 cm wysokości. Jednak takie biurko będziemy musieli wymienić, jak nasze dziecko podrośnie. Dodatkowego wydatku możemy jednak uniknąć.

– Sprytnym rozwiązaniem jest zakup blatu i przymocowanie do niego nóg, których wysokość można regulować w zależności od potrzeb – mówi Agata Czachórska. – Dostępne w różnych stylach i rozmiarach blaty nie tylko z powodzeniem zastąpią biurko, ale będą „rosnąć" razem z uczniem, dając nam gwarancję, że przez najbliższych kilka lat nie trzeba będzie wymieniać tego mebla – dodaje. Pamiętajmy, żeby na biurko wybrać blat, który nie odbija światła. 

Ciekawym pomysłem jest nadstawka na biurko z tablicą korkową, do której dziecko będzie mogło przypiąć plan lekcji lub pierwsze klasowe zdjęcie.
Ciekawym pomysłem jest nadstawka na biurko z tablicą korkową, do której dziecko będzie mogło przypiąć plan lekcji lub pierwsze klasowe zdjęcie. fot. My Room 

Urządzając pokój należy tak rozplanować aranżację wnętrza, żeby do środka wpadało jak najwięcej naturalnego światła, które jest korzystne zwłaszcza podczas nauki oraz najzdrowsze dla oczu. – Jeśli to możliwe, ustawmy biurko niedaleko okna, żeby dziecko jak najdłużej mogło uczyć się przy świetle dziennym, które jest najzdrowsze dla oczu – zauważa architekt Velux, Monika Kupska-Kupis. Blisko okna warto ustawiać również fotel do czytania, a w części zaciemnionej pokoju – łóżko i większe meble. 

Krzesło na miarę ucznia

Krzesło, podobnie jak biurko, powinno zapewniać właściwą postawę ciała. Warto wybrać krzesło obrotowe, które daje swobodę ruchów. Mebel powinien mieć wyprofilowane oparcie, by podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz możliwość regulacji siedziska, co pozwoli dostosować wysokość krzesła do zmieniającego się wzrostu dziecka. Jeśli stopy są oparte o podłogę, a plecy ściśle przylegają do oparcia krzesła, mamy pewność, że na daną chwilę mebel jest odpowiednio wyregulowany. Powinniśmy jednak co jakiś czas korygować siedzisko, aby dziecko zawsze siedziało we właściwej pozycji i nie obciążało kręgosłupa.

Ważne! Dziecko przy biurku musi siedzieć wyprostowane, z rękoma swobodnie opartymi na blacie i ugiętymi pod kątem 90 stopni. Jego nogi powinny być oparte o podłogę i ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Pozycja taka jest konieczna, aby odciążyć kręgosłup, a zwłaszcza jego odcinek lędźwiowy. 

Przybory szkolne pod kontrolą

Najwygodniej będzie dziecku pracować przy biurku, jeżeli będzie miało w zasięgu ręki niezbędne przybory i akcesoria. Książki i zeszyty można schować do pojemnej szafki lub komody na kółkach, natomiast kredki, linijki, małe karteczki i inne drobne przedmioty do wysuwanej szuflady. Wzbogacona o praktyczne przegrody szuflada pomoże utrzymać wszystkie drobiazgi w należytym porządku. Dobrze sprawdzają się również kosze, segregatory i kolorowe pudełka. W zależności od rozmiaru i zawartości, można ustawić je na biurku, półce ściennej lub specjalnej nadstawce.

Oświetlenie wpływa na ergonomię pracy przy biurku

– Najlepsze do nauki jest chłodne białe światło, zbliżone do naturalnego, obserwowanego w środku dnia. Pobudza ono do aktywności, pomaga się skoncentrować oraz ułatwia dostrzeganie szczegółów, nie przeciążając przy tym wzroku dziecka – mówi Agata Czachórska.

– Dobierając światło pod kątem jego wpływu na zdrowie i wzrok dziecka, warto pamiętać, aby w lampce biurkowej zastosować źródło LED wytwarzające światło o wysokiej jakości, czyli o wysokim wskaźniku oddawania barw. Źródło LED powinno być umieszczone w lampce tak, aby nie było widoczne bezpośrednio, unikniemy wtedy niepożądanego efektu oślepienia, który może powodować dyskomfort podczas nauki. W oświetleniu sufitowym warto zastosować lampy LED wyposażone w osłonę rozpraszającą (np. mleczną bańkę) zapewniającą równomierny rozsył światła w całym pokoju oraz skutecznie eliminującą efekt olśnienia – przekonuje dr inż. Andrzej Wiśniewski z Osram. 

W pokoju ucznia należy zainstalować dwa źródła światła. Oświetlenie ogólne (umieszczoną centralnie lampę sufitową) oraz lampkę biurkową – najlepiej z ruchomym ramieniem. Lampkę należy ustawić tak, aby dziecko w trakcie pisania i malowania nie zasłaniało sobie ręką światła, czyli z lewej strony biurka, gdy posługuje się prawą ręką lub z prawej – gdy jest leworęczne. W przypadku braku wolnego miejsca na blacie, do oświetlenia miejsca pracy możemy wykorzystać zamocowany na ścianie kinkiet lub lampę przytwierdzoną klipsem do blatu albo półki nad biurkiem. Należy jednak pamiętać, aby odległość źródła światła od punktu, który ma być oświetlony, nie była większa niż 35–50 cm. 

 Polecamy: Lampki oświetlające miejsce pracy

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom