Agregaty prądotwórcze - co warto o nich wiedzieć. Poradnik

redakcja.regiodom, www.mojahonda.pl
Agregat prądotwórczyMieszkańcy budynków i domów, w których do sieci energetycznej podłączone są agregaty z automatyką mogą czuć się bezpiecznie i nie muszą obawiać się awarii sieci. W przypadku zaniku napięcia, automatyka samoczynnie włącza agregat, który automatycznie zasila odbiorniki, na których nam najbardziej zależy np. sterownik pieca CO, bramę garażową, oświetlenie, system alarmowy.
Agregat prądotwórczyMieszkańcy budynków i domów, w których do sieci energetycznej podłączone są agregaty z automatyką mogą czuć się bezpiecznie i nie muszą obawiać się awarii sieci. W przypadku zaniku napięcia, automatyka samoczynnie włącza agregat, który automatycznie zasila odbiorniki, na których nam najbardziej zależy np. sterownik pieca CO, bramę garażową, oświetlenie, system alarmowy. www.mojahonda.pl
Agregat prądotwórczy to zespół do samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej i zasilania innych urządzeń. Agregat to bezpośrednie źródło prądu długotrwale zasilające urządzenia w domu, grodzie i na placu budowy.

Agregat prądotwórczy jest rezerwowym źródłem energii elektrycznej w przypadkach awarii sieci energetycznej. Urządzenie to składa się z prądnicy napędzanej silnikiem spalinowym, który napędzany może być różnym paliwem (m.in. benzyną, olejem napędowym, gazem LPG, metanem, gazem ziemnym). Ze względu na przeznaczenie i konstrukcję, rozróżniamy agregaty prądotwórcze przenośne i stacjonarne. Wybrane modele są wyposażone w automatykę podłączaną do sieci energetycznej domu.

Radzimy: Jak zabezpieczyć się przed awariami zasilania 

– Agregat prądotwórczy oznacza własne, niezależne i bezpieczne źródło prądu. Docenimy go zwłaszcza w przypadku awarii sieci energetycznej. Dzięki niemu nadal w domu będzie światło, będzie funkcjonować lodówka i zamrażarka, kuchenka elektryczna i mikrofalowa, odbiornik telewizyjny i radio, piece CO, pompa dostarczająca wodę, komputer, czy laptopy – wyjaśnia Marcin Wodzyński, Manager Produktu z firmy Aries Power Equipment. – Agregat jest również bardzo użytecznym urządzeniem do zasilania narzędzi elektrycznych. Tym samym umożliwia nam majsterkowanie, pracę w ogrodzie, ułatwia prace remontowo-budowlane. Zwiększa komfort życia w domu letniskowym czy na kempingu. Należy tylko dostosować wybór agregatu do planowanego zakresu wykorzystywania. Zobacz, jak wybrać agregat prądotwórczy, by spełniał swoje zadanie.

Co będzie zasilane prądem z agregatu?

Najpierw musimy określić, jakie rodzaje urządzeń będziemy zasilać agregatem. Odbiorniki indukcyjne (np. lodówka, zamrażarka, elektronarzędzia, klimatyzatory, itp.) oraz elektroniczne (sterowniki pieców CO, komputery, laptopy, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, sprzęt Hi-Fi) – szczególnie czułe na jakość prądu, powinny być podłączane do agregatów gwarantujących stabilne parametry częstotliwości i napięcia prądu.

Eksploatacja takich urządzeń będzie bezpieczna z zastosowaniem agregatów wyposażonych w systemy stabilizacji napięcia: cyklokonwerter, cyfrowy automatyczny regulator napięcia (D-AVR), inteligentny automatyczny regulator napięcia (i-AVR) lub najbardziej zaawansowany technologicznie agregat prądotwórczy z prądnicą inwerterową. Rozwiązania te, monitorując i korygując parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości, zapewniają bardzo wysoką jakość generowanego prądu i niezawodność.

Jaki rodzaj odbieranej mocy potrzebują zasilane agregatem urządzenia?
Odbiorniki prądu dzielimy zgodnie z rodzajem odbieranej mocy na:
• odbiorniki rezystancyjne – m.in. sprzęt AGD i RTV, oświetlenie, ogrzewanie elektryczne;
• odbiorniki indukcyjne – m.in. silniki elektryczne jedno- i trójfazowe, elektronarzędzia, transformatory;
• odbiorniki nieliniowe – np. zasilacze UPS, sprzęt komputerowy, falowniki. 

Docelowa moc elektryczna agregatu 

Kolejny krok to określenie potrzebnej docelowej mocy elektrycznej agregatu. Można posłużyć się do tego miernikiem elektrycznym. Moc elektryczna agregatu musi być większa od podsumowanej mocy wszystkich urządzeń, które będziemy zasilać tym agregatem. Pamiętajmy, że każdy odbiornik ma inny prąd rozruchowy. Dlatego to, o ile większa powinna być moc agregatu od mocy pobieranej przez urządzenia, zależy głównie od rodzaju zasilanych urządzeń. Dlatego wybór agregatu najbezpieczniej jest skonsultować ze sprzedawcą agregatów.

Wyznacznikiem mocy agregatu jest silnik. Oczywiście najbardziej popularne są silniki benzynowe i silniki wysokoprężne na olej napędowy.

Jak zwiększyć moc wyjściową agregatów? Jednym z tego typu rozwiązań jest równoległe połączenie jednakowych modeli agregatów kablem do autosynchronizacji. Dzięki temu możemy do agregatów podłączyć więcej odbiorników.

Wielkość zbiornika i poziom zużycia paliwa przez agregat

Agregaty charakteryzujące się niskim zużyciem paliwa, wyróżniają się wydłużonym czasem pracy (nawet do 20 godzin na jednym zbiorniku). Natomiast pojemne zbiorniki na paliwo zapewniają długi czas pracy bez przerw na tankowanie.
Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w wybranych modelach jest system Eco-Throlle. Automatycznie reguluje on obroty silnika, dzięki czemu obniża zużycie paliwa.  

Cicha praca jako kryterium wyboru agregatu prądotwórczego

Coraz ważniejszy jest poziom hałasu emitowany przez działający agregat prądotwórczy. Jeżeli zależy nam na jak najcichszej pracy urządzenia, powinniśmy zdecydować się na agregat z dźwiękoszczelną obudową, specjalnie zaprojektowanym tłumikiem oraz systemem antywibracyjnym. Taki agregat spełni nie tylko normy dotyczące hałasu, ale także nasze oczekiwania co do cichej pracy. 

Gabaryty agregatu prądotwórczego

Jeżeli planujemy wykorzystywać agregat w różnych miejscach, to warto rozważyć nabycie modelu lekkiego i o wymiarach ułatwiających transport urządzenia. Parametry te spełnią agregaty walizkowe lub przenośne – wyposażone w zestaw transportowy. Tego typu urządzenia są bardzo wygodne w użytkowaniu na działkach czy na kempingach.

Jak prawidłowo eksploatować agregat prądotwórczy

– Agregat prądotwórczy, jak każde inne urządzenie, wymaga odpowiedniego obchodzenia się z nim – przestrzegania zasad prawidłowej eksploatacji i systematycznej konserwacji – radzi Marcin Wodzyński. – Podstawową rzeczą, zwłaszcza gdy jeszcze nie mamy doświadczenia w użytkowaniu agregatu, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi zawierającą wszystkie informacje o danym modelu związane z budową, eksploatacją oraz konserwacją. Przed podłączeniem odbiorników do agregatu dobrze jest sprawdzić czy są one sprawne. Warto też pamiętać, by podłączać je nie wszystkie naraz, ale jeden po drugim, zaczynając od odbiornika o największym poborze mocy. Następnie warto sprawdzić poziom paliwa. Pamiętajmy również o tym, by nie zostawiać w zbiorniku za dużo paliwa, jeśli wiemy, że nie będziemy uruchamiać agregatu dłużej niż miesiąc – pod pływem czasu i zjawiska parowania, jakość paliwa znacząco się obniża. Przed każdym włączeniem agregatu powinniśmy sprawdzić poziom oleju i czystość filtra powietrza.

Ważne! W przypadku nabycia agregatu prądotwórczego z automatyką – jego podłączenie do instalacji w domu czy budynku, musi być wykonane przez uprawnionego elektryka i musi być zgodne z lokalnymi przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej.

Prawidłowe przechowywanie agregatu

Spalinowy agregat prądotwórczy pracujące na silniku spalinowym. Ze względu na swoją konstrukcję wymaga przestrzegania określonych zasad przechowywania i transportu. Podstawową regułą jest ustawienie agregatu w pozycji roboczej. Każde inne ustawienie, nawet na chwilę, spowoduje zalanie świecy i trwałe uszkodzenie filtra powietrza.

W takich przypadkach dochodzi również do zalania podłoża. Skutkiem nieuwagi jest konieczność poniesienia kosztów związanych z serwisowaniem maszyny i odnowieniem zabrudzonego podłoża.

Agregaty przenośne

Agregaty przenośne to urządzenia lekkie i często z kołami transportowymi oraz ergonomicznym uchwytem. Wśród agregatów przenośnych godne polecenia są modele wyposażone w inwerterową stabilizację napięcia – generują prąd wysokiej jakości, który gwarantuje bezpieczeństwo zasilanych odbiorników (w tym sprzętu elektronicznego). Przeznaczone są one do stosowania w domu, w ogrodzie, w domu letniskowym i na kempingu.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać prąd w domu

Agregaty te są lekkie, ponieważ mają zminiaturyzowaną prądnicę. Niektóre modele wyróżniają się także bardzo cichą pracą – jest to efekt specjalnej dźwiękochłonnej obudowy i zastosowania nowoczesnych tłumików.

Dodatkową zaletą niektórych agregatów jest opcja uzyskania większej mocy wyjściowej, czyli zasilania nimi większej liczby odbiorników, dzięki zastosowaniu kabla do równoległego połączenia jednakowych modeli.

Uniwersalne agregaty stacjonarne

Agregaty o uniwersalnym zastosowaniu są przeznaczone do zasilania odbiorników jednofazowych urządzeń domowych, włącznie z czułym na jakość energii elektrycznej nowoczesnym sprzętem elektronicznym, do zasilania narzędzi elektrycznych podczas majsterkowania oraz wykonywania prac budowlano-remontowych. Są też sprawdzonym źródłem prądu do zasilania elektrycznych urządzeń ogrodowych i do pracy wokół domu, gdy brakuje innych źródeł energii elektrycznej.

Wysoką jakość prądu gwarantuje cyfrowy automatyczny regulator napięcia D-AVR, który stale kontroluje i koryguje wahania napięcia wyjściowego. Agregaty te służą do zasilania sterowników pieców centralnego ogrzewania, oświetlenia, telewizorów LCD/LED/plazma, laptopów, kamer, wzmacniaczy, elektronarzędzi.

Mają też funkcje, które chronią zasilane odbiorniki przed ewentualnym uszkodzeniem, ponieważ zatrzymują silnik agregatu w przypadku zbyt dużych obrotów lub gdy wykryte zostanie nieprawidłowe napięcie.
Jeżeli agregat ma pracować w trudnych warunkach, to warto by miał amortyzatory – gumowe elementy, które zmniejszają ryzyko zerwania zespołu silnik-prądnica od ramy.Agregat może mieć system alarmu olejowego, który czuwa nad bezpieczną pracą agregatu. Odcina on zapłon przy wykryciu zbyt małej ilości oleju w zbiorniku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom