Zabezpiecz się przed awariami zasilania. Poradnik

redakcja.regiodom, www.mojahonda.pl
Agregat prodotwórczyAgregat prądotwórczy pomoże nam poradzić sobie w sytuacji, gdy nastąpi awaria zasilania.
Agregat prodotwórczyAgregat prądotwórczy pomoże nam poradzić sobie w sytuacji, gdy nastąpi awaria zasilania. www.mojahonda.pl
Awarie zasilania mogą zdarzyć się o każdej porze dnia i nocy i o każdej porze roku. Ich przyczyny są różnorakie i często trudne do przewidzenia.

Latem, uszkodzenia linii wysokiego napięcia najczęściej są skutkiem gwałtownych burz. Wówczas całe dzielnice, miejscowości czy wsie pogrążają się na jakiś czas w ciemnościach. Brak prądu może oznaczać większe utrudnienia w życiu codziennym – to odmrażająca się lodówka i marnująca się w wysokich temperaturach żywność, brak ciepłej wody, nieczynna kuchenka elektryczna, brak możliwości naładowania baterii telefonu komórkowego czy laptopa, brak możliwości uruchomienia sprzętu do prac budowlanych czy majsterkowania, itd. Jednak najbardziej poważnym skutkiem awarii zasilania jest ryzyko narażenia sprzętu gospodarstwa domowego i urządzeń elektronicznych na uszkodzenie.

Ciekawy pomysł: Bateria słoneczna pomocna w razie awarii zasilania 

Wygodnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest agregat prądotwórczy. Urządzenie to nie tylko zabezpiecza nas przed każdorazową przerwą w dostawie prądu z sieci, ale daje także niezależność i możliwość normalnego funkcjonowania nawet w przypadkach dłuższych awarii sieci.

Bezpieczeństwo domowego sprzętu – stabilizacja napięcia

– Nasza niezależność od sieciowych dostaw prądu i bezpieczeństwo sprzętu zasilanego energią elektryczną zależą od prawidłowego wyboru agregatu prądotwórczego – wyjaśnia Marcin Wodzyński, Manager Projektu z firmy Aries Power Equipment. – Przede wszystkim agregat musi dysponować odpowiednią mocą, pokrywającą całkowite zapotrzebowanie na moc wszystkich zasilanych odbiorników. Nie może ona być ani za mała, ponieważ wtedy odbiorniki po prostu się nie uruchomią, ani za duża, by nie narażać nas na niepotrzebne dodatkowe koszty. Jednym z najważniejszych elementów, od których zależy bezpieczeństwo, czas eksploatacji i wydajność odbiorników jest stabilizacja napięcia. Najczęściej spotykaną stabilizacją napięcia stosowaną przez wielu producentów agregatów prądotwórczych jest tzw. AVR (Automatyczny Regulator Napięcia). Warto również zwrócić uwagę na to, by dany agregat zapewniał najwyższą jakość wytwarzanego prądu bezpiecznego dla wszystkich zasilanych odbiorników.

Automatyczny Regulator Napięcia służy przede wszystkim do utrzymania znamionowych wartości napięcia (230 V dla agregatów jednofazowych i 400 V dla agregatów trójfazowych) i częstotliwości (50 Hz) w kluczowych dla tych parametrów momentach, czyli podczas włączania i wyłączania odbiorników, i w trakcie zmian stanów ich pracy. Właśnie wtedy dochodzi do spadków lub wzrostów napięcia, czy wahań częstotliwości. Dobrze jest pamiętać, że spadek napięcia powoduje wzrost wartości natężenia prądu, a to oznacza niezadziałanie odbiornika lub wręcz jego „spalenie". Warto także mieć na uwadze fakt, że nawet jeśli zasilany przez agregat odbiornik działa, to z powodu nieefektywnie działającej stabilizacji napięcia skracamy jego żywotność.

Tradycyjny AVR sprawdza się przy zasilaniu najnowszych elektronarzędzi, niektórych UPS-ów. Wykorzystywany jest także m.in. do zasilania starszych modeli telewizorów czy monitorów. Nie jest jednak polecany do zasilania najbardziej nowoczesnej elektroniki tj. system kamer, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, laptopy, sterowniki pieców centralnego ogrzewania. Często spotykanym zjawiskiem towarzyszącym pracy agregatu prądotwórczego wyposażonego w tradycyjny AVR jest efekt migotania światła, który wręcz uniemożliwia przebywanie w oświetlanym pomieszczeniu.

Nowoczesne systemy AVR, czyli Automatyczne Regulatory Napięcia

Do najlepszych rozwiązań stabilizacji napięcia dostępnych na rynku należą: inwerter oraz cyklokonwerter, generujące prąd najwyższej jakości i bezpieczny dla najnowocześniejszego sprzętu elektronicznego. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast nowe odsłony „starych AVR-ów" działające szybciej i znacznie efektywniej, tzw. D-AVR i i-AVR.

D-AVR to cyfrowy automatyczny regulator napięcia, który jest udoskonaloną wersją tradycyjnego AVR. Stale, szybciej oraz bardziej efektywnie kontroluje i koryguje wahania napięcia wyjściowego, zapewniając energię elektryczną wysokiej jakości.
Na rynku dostępne są agregaty uniwersalne wyposażone w D-AVR, które spełniają różne potrzeby od zapewnienia funkcjonowania urządzeń jednofazowych, wrażliwych na jakość dostarczanego prądu jak oświetlenie, telewizory LCD/LED/PLAZMA, laptopy, wzmacniacze, kamery, sterowniki pieców c.o. po zasilanie elektronarzędzi służących do prac wokół domu, majsterkowania czy też na placu budowy. Ich zaletą jest duży zbiornik na paliwo zapewniający wielogodzinne działanie agregatu na jednym tankowaniu (nawet do 12 godzin).

W celu udoskonalania poziomu bezpieczeństwa, w nowoczesnych agregatach stosuje się unikalne innowacyjne rozwiązania polegające na zatrzymaniu silnika przy zbyt dużych obrotach lub jeśli stabilizator wykryje nieprawidłowe napięcie a także system alarmy olejowego, który kontroluje ilość oleju i odcina zapłon jeśli jego poziom jest za niski.

i-AVR to inteligentny automatyczny regulator napięcia. Zapewnia wysoką jakość generowanego prądu, kontroluje prędkość obrotową silnika oraz monitoruje parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości.

W i-AVR wyposażone są niektóre agregaty z automatyką podłączaną do sieci elektrycznej budynku.
Urządzenia te przeznaczone są do zasilania odbiorników czułych na jakość parametrów prądu, takie jak wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny czy urządzenia domowego użytku. Agregaty te posiadają także nowoczesną prądnicę, która umożliwia uzyskanie do 7 kW dodatkowej mocy, powyżej mocy maksymalnej agregatu w czasie do 10 sekund. Rozwiązanie to zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie agregatu nawet podczas chwilowych przeciążeń wynikających z dużego na początku poboru prądu przez podłączone odbiorniki. Istotną wygodą jest również duży zbiornik paliwa zapewniający wydłużony czas pracy urządzenia (do  9 godzin). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom