Aerożele – czy faktycznie stanowią rewolucję na rynku ociepleń od wewnątrz?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Aerożel– Aerożel (Porogel Medium Spaceloft) w formie cienkiej i giętkiej maty izolacyjnej jest materiałem zbudowanym z cząsteczek krzemionki. Jest ona słabym przewodnikiem ciepła, czyli dobrym izolatorem. Aerożel ma bardzo małą gęstość, dobrą izolacyjność akustyczną i dużą stabilność temperaturową. Jest również materiałem hydrofobowym i ognioodpornym, bezpiecznym dla środowiska – mówi ekspert z firmy Styropak z Gdańska.
Aerożel– Aerożel (Porogel Medium Spaceloft) w formie cienkiej i giętkiej maty izolacyjnej jest materiałem zbudowanym z cząsteczek krzemionki. Jest ona słabym przewodnikiem ciepła, czyli dobrym izolatorem. Aerożel ma bardzo małą gęstość, dobrą izolacyjność akustyczną i dużą stabilność temperaturową. Jest również materiałem hydrofobowym i ognioodpornym, bezpiecznym dla środowiska – mówi ekspert z firmy Styropak z Gdańska. Styropak
Aerożel może mieś postać mat lub granulatu. Wykorzystuje się go jako materiał izolacyjny, również do ocieplania od wewnątrz. Ocieplanie mieszkań i domów od wewnątrz nie jest preferowanym rozwiązaniem. Znacznie lepiej sprawdza się termomodernizacja budynku i ocieplanie od zewnątrz.

Ocieplając budynek od zewnątrz nie tylko nie zmniejsza się w dostępnej przestrzeni, ale odpada problem tworzenia się mostków termicznych (przy poprawnym wykonaniu prac termoizolacyjnych), a w rezultacie wnikania wilgoci wraz ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami, które za sobą niesie.

Nie zawsze jednak ocieplenie od zewnątrz jest możliwe – tak jest chociażby z obiektami wpisanymi do rejestrów konserwatora zabytków, ale i innych przyczyn nie brakuje. Dlatego wiele osób, które chcą poprawić warunki termiczne w swoim domu, a nie mogą tego zrobić poprzez ocieplenie od zewnątrz z zainteresowaniem przygląda się aerożelom.

Przeczytaj: Złe ocieplanie domu od wewnątrz to ryzyko wystąpienia grzyba i pleśni 

Czy aerożele są receptą na problemy, które dotychczas występowały przy okazji ocieplania od wewnętrznej strony budynków?

Czym są aerożele?

Co ciekawe powietrze stanowi 90–99 procent masy aerożelu, a reszta to nanoporowaty materiał, który uzyskuje się usuwając część płynną z żelu krzemionkowego. Taki skład aerożelu sprawia, że jest on bardzo skutecznym izolatorem o jednym z najniższych przewodnictwie na rynku (wskaźnik λ – lambda – przewodzenia ciepła – sięga poniżej 0,014 W/(mK)). Aerożel stosowany do ociepleń od wewnątrz może mieć postać mat, które ułatwiają nałożenie odpowiedniej warstwy, są przy tym elastyczne i poddają się obróbce. Równie dobrze aerożel może występować w formie „masy szpachlowej", którą można samodzielnie nakładać na ścianę czy sufit, a także w postaci preparatu możliwego do nałożenia na ściany metoda natryskową.

Co można ocieplić aerożelem?

Aerożele mają kilka właściwości, które cenią inwestorzy ocieplający budynek od wewnątrz. Po pierwsze – dzięki wykorzystaniu tej technologii unika się powstawania mostków termicznych. Po drugie – można stosować je nawet w obiektach objętych ochroną konserwatorską w sytuacji, gdy żadne ingerencje w strukturę obiektu nie są możliwe. Po trzecie – aerożele nadają się również do ułożenia na nich ogrzewania podłogowego. Po czwarte – zajmują o wiele mniejszą powierzchnię niż klasyczne materiały ociepleniowe – wełna mineralna czy bloczki, a więc użytkownik nie traci powierzchni użytkowej swojego domu czy mieszkania. Co więcej, aerożele (także w postaci cienkich mat) nadają się do izolacji podłóg i sufitów, ograniczając znacznie straty ciepła w lokalu.

Warto poznaćSposoby na walkę z wilgocią i grzybem w domu 

Aerożele nadają się również do likwidacji samych mostków termicznych – wtedy stosuje się je na mostek z około 50-centymetrowym marginesem, by usunięcie mostka było możliwe.

Co warto wiedzieć o materiałach opartych na aerożelach?

Sam aerożel na ścianie można szlifować aż do uzyskania gładkiej powierzchni, co przypomina nieco nakładanie tynku. Na powierzchnie pokryte aerożelem można – po wcześniejszym zagruntowaniu – nakładać dowolne farby. Czysty aerożel chłonie wodę, więc tam, gdzie miałby z nią styczność, konieczne jest zastosowanie zewnętrznej warstwy chroniącej przed wodą. Maty na bazie aerożelu, które wyposażone są w inne wzmacniające włókna są bardziej odporne na wodę. Bardzo łatwo można je modelować, a do wykrojenia odpowiednich powierzchni i kształtów wystarczają zwykłe nożyczki. Dodatkowo, aerożele mają dobre właściwości tłumienia dźwięków.

Wysokie ceny aerożelu barierą dla inwestorów

Największym minusem aerożeli przy zastosowaniach domowych jest cena produktu. Za litr masy zapłacić trzeba między 50 a 70 złotych, co w połączeniu z wydajnością (jeden litr pozwala na pokrycie aerożelem metra kwadratowego powierzchni), przy większych inwestycjach czyni technologię dość drogą. Gotowe do użycia maty z aerożelem to z kolei wydatek około 130–200 złotych za metr kwadratowy, w zależności od grubości maty i jej przeznaczenia. W ich przypadku – dla uzyskania najlepszych właściwości – niewykluczone jest zastosowanie więcej niż jednej warstwy, co zwielokrotnia koszty przedsięwzięcia.

Zobacz równieżOcieplenie mieszkania od wewnątrz płytami klimatycznymi 

Znaczne koszty, które trzeba ponieść (w porównaniu z ocieplaniem wełną mineralną czy styropianem) powodują, że ciągle niewielu jest użytkowników, którzy stosują rozwiązania oparte na aerożelu na większych powierzchniach w domach czy mieszkaniach. Na naszym rynku tego typu rozwiązania dla domów trzeba ciągle traktować jako nowość, co budzi zrozumiałe pytania i wątpliwości. Dlatego – w razie zainteresowania tą metodą ocieplenia – należy zażądać od producenta certyfikatów i badań, które potwierdzają skuteczność ich produktów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom