Ocieplenie mieszkania od wewnątrz płytami klimatycznymi

Agata Kaźmierczak
ocieplanie mieszkania od wewnątrz Dzięki ociepleniu ścian od wewnątrz możemy cieszyć się ciepłym i przytulnym mieszkaniem. Jednak pamiętajmy, że nie każdy materiał termoizolacyjny nadaje się do ocieplenia od wewnątrz.
ocieplanie mieszkania od wewnątrz Dzięki ociepleniu ścian od wewnątrz możemy cieszyć się ciepłym i przytulnym mieszkaniem. Jednak pamiętajmy, że nie każdy materiał termoizolacyjny nadaje się do ocieplenia od wewnątrz. Ytong Multipor
O każdej porze roku możemy sami zadbać o ciepło w lokalu, w którym mieszkamy. Ogrzewając go lub ocieplając od wewnątrz. Jeśli wybieramy docieplanie, to należy skonsultować to ze specjalistą, by użyć odpowiednich materiałów w poprawny sposób. Jedną z możliwości są tzw. płyty klimatyczne.

Ocieplanie budynków z reguły wykonuje się od strony zewnętrznej. W niektórych przypadkach ocieplanie zewnętrzne nie jest jednak możliwe.

Przeczytaj również: Systemy dociepleń. Co lepsze: styropian czy wełna mineralna 

Wtedy możemy pomyśleć o ociepleniu mieszkania od wewnątrz. Ma to miejsce w przypadku, kiedy np. mieszkamy w zabytkowej kamienicy i elewacja nie może być zmieniona lub nasz dom jest przy granicy działki sąsiada. Ocielenie od wewnątrz wykorzystuje się również, gdy lokatorzy budynku nie chcą się zgodzić na ocieplanie, gdyż z reguły wiąże się to z wysokimi kosztami, którymi zostaną obciążeni wszyscy mieszkańcy.

Ocieplenie od wewnątrz nie jest popularne wśród budowlańców. A to dlatego, że najczęściej stosowane materiały termoizolacyjne – styropian i wełna mineralna – nie nadają się do ocieplania od wewnątrz. **– Okazuje, że po kilku latach od docieplenia ścian od wewnątrz styropianem bądź wełną mineralną pojawia się pleśń – tłumaczy Zenon Matysiak, specjalista ds. wykończeniowych. Dlatego zabieg ten dla właścicieli mieszkań jest nieco ryzykowny. Pojawienie się grzyba i pleśni** nie jest jednak regułą. Bywa, że wykwit nie pojawi się nigdy. Jednak w momencie, kiedy chcielibyśmy wykonać ocieplenie, warto poradzić się fachowca, on sprawdzi stan naszych ścian. Mimo kilku poważnych minusów metoda ta ma też kilka plusów:

  • Możemy wykonać ją sami.
  • Nie jest potrzebna zgoda innych lokatorów budynku.
  • Prace można prowadzić bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe.
  • Materiały do ocieplania są powszechnie dostępne.

Zobacz również: Tynki zewnętrzne na twój dom. Dostępne rozwiązania i ich charakterystyka 

Dla właścicieli mieszkań, dla których docieplenie ścian od wewnątrz to jedyna szansa na zmniejszenie strat ciepła są też dobre informacje. Można wykorzystać płyty mineralne produkowane na bazie krzemianu wapnia. Są to tzw. płyty klimatyczne. Zapobiegają one kondensacji wody oraz powodują, że cyrkulacja powietrza jest zachowana. Dlatego pleśń pojawia się bardzo rzadko. A straty ciepła w sezonie grzewczym obniżą się nawet do 60 proc.

Płyty klimatyczne są materiałem niepalnym, łatwym w obróbce i odpornym na nacisk. Oprócz tego, że mają właściwości termoizolacyjne, to dodatkowo również wyciszają pomieszczenie.

Przeczytaj również: Ocieplenie mieszkania od wewnątrz płytami z betonu komórkowego

Najpierw teoria dotycząca płyt krzemiano-wapiennych pojawiała się w książkowych naukowych związanych z budownictwem. Coraz bardziej specjaliści zaczęli wiązać z nią nadzieję. Twierdzili, że płyty te sprawdzą się podczas docieplania ścian od wewnątrz. I nie pomylili się. Kryształki silikatu tworzą szkielet z mikroporami. Płyta pochłania wilgoć, rozprowadza ją po całej swojej powierzchni, a potem odparowuje.

Niestety minusem zastosowania tych płyt jest wysoki koszt. To wydatek ok. 300 zł za metr kwadratowy ocieplenia wewnętrznego.

Pamiętajmy o ważnej zasadzie. Jeśli ocieplamy budynek od zewnątrz to nie powinniśmy robić tego od wewnątrz i na odwrót. W przeciwnym razie powstanie zapora, która spowoduje, że nie będzie przepływu powietrza a wtedy pleśń na ścianach to tylko kwestia czasu.

Duży problem, to również: Przemarzanie ścian w domu. Jak tego uniknąć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom