Zwrot VAT od materiałów budowlanych – co po 2013 roku?

Joanna Turakiewicz
Urząd SkarbowyJeszcze tylko do końca 2013 roku można zbierać faktury, by odzyskać część VAT za materiały budowlane na starych zasadach. Wniosek na druku VZM będzie można złożyć do urzędu skarbowego do 31 grudnia 2018 roku.
Urząd SkarbowyJeszcze tylko do końca 2013 roku można zbierać faktury, by odzyskać część VAT za materiały budowlane na starych zasadach. Wniosek na druku VZM będzie można złożyć do urzędu skarbowego do 31 grudnia 2018 roku. (jmt)
Budujący i remontujący mogli dotąd starać się o zwrot części kwoty podatku za materiały budowlane, odzyskując nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale faktury można zbierać jedynie do końca bieżącego roku. Co dalej ze zwrotem podatku VAT?

Faktury wystawione w 2013 roku rozliczysz do 2018 r.

Zwrot VAT stanowił dotąd pokaźną pozycję w budżetach osób budujących i remontujących domy i mieszkania. Niestety od przyszłego roku nie będziemy mogli już korzystać z tej ulgi. Choć nadal będzie można występować o zwrot, to jedynie na podstawie faktur wystawionych do 31 grudnia 2013 r. Przypomnijmy, że uprawnienie to przysługuje osobom fizycznym, które kupiły materiały budowlane w związku z budową, rozbudową, remontem pomieszczeń mieszkalnych lub adaptacją pomieszczeń niemieszkalnych. Co za tym idzie, faktury muszą być wystawione imiennie na daną osobę fizyczną, a nie na firmę. Nie wystarczy też paragon. Do wystąpienia o zwrot służy specjalny druk VZM.

Od 1 stycznia 2014 roku nadal można będzie się ubiegać o zwrot kosztu podatku VAT poniesionego na remonty od 2004 roku, a ostatecznym terminem złożenia do urzędu skarbowego wniosku o zwrot jest 31 grudnia 2018 r. O tym, do jakiej daty musimy złożyć wniosek, zadecyduje dzień nabycia towarów i wystawienia faktury:

  • za zakupy dokonane od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2005 r. – wniosek składa się nie później niż do 31 grudnia 2014 r.;
  • za zakupy dokonane od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. – składa się nie później niż do 31 grudnia 2015 r.;
  • za zakupy dokonane od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. – składa się nie później niż do 31 grudnia 2016 r.;
  • za zakupy dokonane od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. – składa się nie później niż do 31 grudnia 2017 r.;
  • za zakupy dokonane od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. – składa się nie później niż do 31 grudnia 2018 r.

Składając do urzędu skarbowego wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, zawsze należy przestrzegać limitów ustalonych dla poszczególnych okresów (limity ustalane są co kwartał na podstawie informacji GUS o średniej cenie metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej).

Mieszkanie dla Młodych i VAT też dla młodych

Zakończenie rozliczania VAT na dotychczasowych zasadach wynika z zapisów uchwalonej przez sejm 27 września 2013 r. ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Ustawa ta (przyjęta przez Senat bez poprawek 17 października i skierowana do podpisu przez Prezydenta) zakłada uchylenie ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.) A to właśnie na podstawie uchylonych przepisów mamy możliwość ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.

Nowe przepisy, wprowadzające program dopłat Mieszkanie dla Młodych (MdM), zakładają, że nadal będzie można odzyskać VAT, ale przywilej ten nie będzie obejmował wszystkich.

Osoby, którym nowe przepisy dają prawo do korzystania z ulgi, by móc z niej skorzystać spełnić muszą szereg dodatkowych warunków. Przede wszystkim obowiązywać będzie kryterium wieku – do 36 roku życia (kalendarzowego) w roku wydania pozwolenia na budowę. Również rodzaj przedsięwzięć uprawniających do ulgi zawężony zostanie do budowy domu jednorodzinnego albo nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy budynku mieszkalnego, bądź niemieszkalnego tak, by powstał lokal mieszkalny. Osoba ubiegająca się o ulgę nie może też być właścicielem ani współwłaścicielem innej nieruchomości. Nie może też przysługiwać jej własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego.
Przedsięwzięcie będzie musiało być realizowane na podstawie pozwolenia na budowę, uzyskanego – uwaga – po 1 stycznia 2014 r.

Ważnym kryterium będzie też powierzchnia użytkowa lokalu – do 75 mkw., czy domku – do 100 mkw. Na większą powierzchnię – odpowiednio 85 mkw. i 110 mkw. – pozwolić sobie będą mogły osoby wychowujące co najmniej troje dzieci małoletnich, uczących się do 25 roku życia, lub otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną (bez względu na wiek).

Jak widać, ustawa nie przewiduje możliwości ubiegania się o zwrot VAT za materiały budowlane zakupione na potrzeby remontu. Odpada więc możliwość skorzystania z niej przy np. wykończeniu mieszkania zakupionego w stanie deweloperskim albo remontowaniu lokalu zakupionego na rynku wtórnym. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom