Zwierzę w domu: znajdź dobre miejsce dla swojego pupila

Joanna Turakiewicz, Anna Ryś, Lecznica dla małych zwierząt w Zielonej Górze
Pies i kot w jednym legowiskuZwolenników wspólnego spania z czworonogami w łóżku jest wielu, ale pupile powinny mieć swój kąt. I jak widać nawet pies i kot zmieszczą się w jednym legowisku ;)
Pies i kot w jednym legowiskuZwolenników wspólnego spania z czworonogami w łóżku jest wielu, ale pupile powinny mieć swój kąt. I jak widać nawet pies i kot zmieszczą się w jednym legowisku ;) jorgeantonio (Pixabay.com)
To wcale nie jest wszystko jedno, gdzie umiejscowisz legowisko dla psa albo terrarium z ulubionym gadem. Żeby zwierzak dobrze się czuł, jego miejsce w naszym domu musi mu odpowiadać.

Pies, kot, rybki czy legwan mają swoje upodobania, które powinniśmy uwzględnić w imię naszej z nimi przyjaźni. Wspólna dla wszystkich zwierzaków jest jedna zasada: nie powinny znajdować się w przeciągu, który oprócz dyskomfortu naraża je na problemy zdrowotne. Rybki się nie przeziębią? Jeśli woda będzie nadmiernie chłodzona przez ciąg powietrzny, również one mogą chorować. Nie mówiąc o zwiększonej ilości energii pobieranej przez grzałkę do ogrzania wody do określonej temperatury. Tak więc: nie w przeciągu. Pozostałe wymagania są różne dla poszczególnych rodzajów i gatunków.

Warto zobaczyćLiściec jako nietypowy pupil do mieszkania  

Rybki

  • Akwarium nie powinno być ustawione w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Światło samo w sobie specjalnie rybkom nie zaszkodzi, ale zdecydowanie zwiększy rozwój glonów, a co za tym idzie – zmusi nas do częstszego czyszczenia. Lepszą lokalizacją będzie więc ściana z oknem, a nie przeciwległa, ale w miejscu, na które nie padają promienie słoneczne.
  • Jeśli hodujemy głównie gatunki żerujące w nocy, postawienie akwarium na słońcu sprawi, że nie dojrzymy za dnia żadnej rybki, bo się pochowają.
  • Wybieramy miejsce docelowe, z którego raczej nie będziemy akwarium przenosić, bo każda przeprowadzka stanowi dodatkową trudność i stres dla jego mieszkańców.
  • Zapewniamy stabilną i równą podstawę.

Drobne gryzonie: myszki, chomiki, świnki morskie, koszatniczki

  • W przypadku gryzoni szczególnie ważne jest umeblowanie samego domku. Klatka powinna być wystarczająco obszerna, by zwierzak spokojnie mógł biegać, a także wyposażona w przeróżne domki, rury i inne schowanka, w których w razie potrzeby mógłby się schować. Jest to konieczne, bo daje możliwość odreagowania stresu związanego np. z tym, że ktoś obcy wszedł do domu. Poddawane działaniu nadmiernego stresu gryzonie mogą okaleczać same siebie lub partnera, wygryzając sierść.
Domek dla chomika
Domek dla chomika Fot. kiragrafie (Pixabay.com)
  • Myszki, chomiki i świnki preferują raczej miejsca zaciszne, oddalone od ciągów komunikacyjnych. Nie najlepszym więc dla nich miejscem będzie przedpokój albo dzienny pokój, przez który przewija się dużo osób.
  • Nie stawiajmy klatki w sypialni, bo możemy się nie wyspać – myszki i chomiki żerują w nocy i właśnie wtedy mogą zechcieć się bawić albo chrupać czerstwą bułkę.
    Zanim wypuścimy świnkę morską, chomika albo koszatniczkę, pochowajmy okablowanie, bo z niemal całkowitą pewnością zostałoby pogryzione.

Szynszyle

  • Nocne, skaczące i nielubiące towarzystwa innych gatunków zwierzęta. Przez inne gatunki rozumie się też oczywiście ludzi. Dlatego, jeśli decydujemy się na takiego domownika, musimy wygospodarować miejsce na wysoką klatkę, w której będą mogły skakać, biegać po drabinkach i chować się w zakamarkach.
  • Miejsce powinno być ustronne i zaciszne, w które rzadko zaglądają ludzie. Niestety, choć urocze, zwierzątko nie nadaje się na pupila i towarzysza zabaw dzieci.
  • Podobnie jak w przypadku mniejszych gryzoni, nie jest najlepszym pomysłem ustawienie klatki w sypialni. Chyba że nie zależy nam na śnie, bo szynszyle to wybitnie nocne zwierzęta i właśnie o tej porze szaleją.
  • Jeśli planujemy dla szynszyli wybieg, pamiętajmy o dwóch sprawach: biegają i skaczą niezwykle szybko, a do tego gryzą kable.

Szczury

  • W przeciwieństwie do innych gryzoni, szczury uwielbiają towarzystwo. Dlatego klatkę najlepiej postawić w miejscu, w którym często przebywają ludzie.
  • W pomieszczeniu, w którym chcemy zorganizować szczurowi wybieg lepiej nie stawiać mebli tapicerowanych, w których lubią wygryzać sobie norki.

Zobacz: Jak zadbać o bezpieczeństwo kota w ogrodzie

Króliki

  • Klatka nie musi być wysoka, ale dość obszerna, żeby zwierzątko mogło się pomieścić z zabawkami. Znudzone zaczyna wygryzać pręty klatki i czasem udaje mu się ją uszkodzić, a co gorsza, efektem takiej rozrywki mogą być poważne problemy z zębami.
  • Nie ma przeciwwskazań do stawiania klatki na słońcu. Szczególnie że jego promienie w różnych momentach dnia padają w inne miejsca, a jeśli klatka jest wystarczająco szeroka, królik ma szansę schować się przed słońcem.
  • Jeśli w pomieszczeniu, w którym stoi klatka wypuszczamy królika, żeby sobie pobiegał, pamiętajmy o zabezpieczeniu wszelkiego rodzaju kabli – na pewno zostałyby pogryzione.
  • Przy wybiegu w okolicy klatki można postawić kuwetę z trocinami lub żwirkiem – niektóre króliki można nauczyć załatwiania w kuwecie przynajmniej części swoich potrzeb. Dotyczy to też świnek morskich.

Ptaki

  • Papugi, szczególnie te duże wymagają towarzystwa. Dlatego klatka powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym opiekun spędza jak najwięcej czasu. Najlepiej blisko jego fotela.
  • Mniejszym ptaszkom jak papużki faliste, czy gwarki, które wolą przebywać co najmniej w parze, zapewnijmy nieco bardziej ustronne stanowisko.

Kot

  • Ten domownik miejsce na własne legowisko wybierze sobie sam. Nie ma co usadawiać go na siłę w upatrzonym przez nas kącie. Jeśli mu się nie spodoba, to i tak zignoruje przygotowane specjalnie dla niego posłanie.
  • Koty lubią, żeby było miękko, ciepło, zacisznie i wysoko. Idealnym rozwiązaniem będzie więc miękka poduszeczka lub legowisko umiejscowione w ciepłym pokoju na szafie, gdzie kotu nikt nie będzie przeszkadzał, za to on będzie miał doskonały punkt obserwacyjny. Dodatkowym walorem tego rozwiązania jest brak na podłodze legowiska, o które moglibyśmy się potykać.
Kot potrafi zasnąć dosłownie wszędzie. Jednak warto stworzyć mu potulne posłanie w cichym miejscu. 
Kot potrafi zasnąć dosłownie wszędzie. Jednak warto stworzyć mu potulne posłanie w cichym miejscu.  Fot. maxym (123RF)
  • Dobrym rozwiązaniem dla kociaka jest stojące legowisko na kolumnie, wyłożone miękką wykładziną. Jeśli ustawimy je w zacisznym i ciepłym miejscu, istnieje szansa, że zwierzak sam się do niego przekona.
  • Koty ostrzą pazurki, jeśli więc w mieszkaniu mamy meble tapicerowane i nie chcemy, by zostały nadmiernie szybko wyeksploatowane, zadbajmy o ustawienie drapaków, nawet w kilku miejscach mieszkania.
  • Pola elektromagnetyczne to jest to. Zastanawiało was kiedyś, dlaczego kociaki tak chętnie kładą się na monitorach komputerów, telewizorach (starych kineskopowych, bo na płaskim raczej trudno)? Właśnie ze względu na wytwarzane przez nie pole. Jeśli mamy do dyspozycji zaciszne miejsce blisko telewizora, komputera, czy choćby przebiegających w ścianie lub podłodze instalacji elektrycznej, istnieje szansa, że kot się w nim zadomowi.
  • Jeśli kot sika w różnych miejscach w mieszkaniu, przyjrzyjmy się lokalizacji kuwety. Może się okazać, że w ten właśnie sposób sygnalizuje, że należy ją przestawić. Koty nie lubią załatwiać swoich potrzeb w miejscach publicznych. Kuweta postawiona w przedpokoju, w którym często kręcą się ludzie, nie będzie się cieszyła popularnością. Lepszą lokalizacją będzie np. łazienka czy toaleta.

Dowiedz się: Czym charakteryzuje się kocimiętka

Pies

  • Blisko ludzi. Pies lubi towarzystwo, więc jego posłanie powinno też znajdować się w miejscu, w którym przebywamy najczęściej w ciągu dnia.
  • Legowisko nie powinno znajdować się blisko drzwi i w przejściu.
  • Unikajmy zbyt zimnej podłogi np. kamiennej, bo jeśli legowisko nie będzie dostatecznie od niej odizolowane, nasz przyjaciel może mieć problemy ze stawami.
  • Jeśli nie chcemy, by spał z nami w sypialni, nie przyzwyczajajmy go do tego od szczeniaka. Może spać w pomieszczeniu przyległym do sypialni, skąd będzie słyszał nasze głosy i widział, kiedy się budzimy.
Salonowe pieski cenią sobie wygodę
Salonowe pieski cenią sobie wygodę Fot. irina_moyseeva (123RF)

Gady

  • Miejsce dla węży, legwanów, czy gekonów powinno być raczej ustronne.
  • Gekony wolą cień, legwany lubią wygrzewać się na słońcu. Należy to uwzględnić.
  • Gatunki żerujące w nocy, jak gekony nie będą najlepszym towarzystwem w sypialni. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom