Liściec jako nietypowy pupil do mieszkania – jak go hodować w terrarium

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Liściec w terrariumLiściec jako nietypowy pupil do mieszkania – jak go hodować w terrarium
Liściec w terrariumLiściec jako nietypowy pupil do mieszkania – jak go hodować w terrarium MKMKennedy (Pixabay.com)
Liściec to owad, zachowujący się podobnie do kameleona. Jego wygląd jest idealnie dostosowany do otoczenia, w którym przebywa. Myślisz, że patrzysz na roślinę, a ona po chwili… odchodzi. Tak może się zdarzyć, gdy widzisz liśćca.

Liściec to owad u nas raczej mało znany. Kto jednak chce, może mieć takiego oryginalnie wyglądającego zwierzaka. Liściec może mieszkać w terrarium. 

Liściec, czyli kto

Liściec to owad, pochodzący ze straszyków, i – jak na owada – wyróżnia się dosyć pokaźnymi rozmiarami. Samica ma niekiedy ponad 7 centymetrów długości, a nieco mniejszy od niej samiec – maksymalnie 6 cm. Są jednak i takie liśćce wielkości naszej dłoni. Nie tylko rozmiary wyróżniają liśćce od innych owadów. Uwagę przyciąga również ich wygląd. Przypominają liście i tak, jak liście, są zielone, czasem mają brązowe brzegi. Tyle, że te liście chodzą.

Polecamy poradnikZwierzęta w domu. Jakie warunki należy im zapewnić 

Skrzydła, które łudząco przypominają właśnie liście, pokrywają prawie całą powierzchnię ciała tych owadów. To głównie dzięki nim liśćce skutecznie się kamuflują. Liśćce wtapiają się w tło. Gdy natomiast wyczują niebezpieczeństwo, zaczynają się poruszać, jakby kołysać. To przypomina widok prawdziwego liścia, który kołysze się na wietrze. W ten sposób chronią się m.in. przed zagrożeniem ze strony drapieżników.
Europejczycy hodują liśćce od kilkunastu lat, a więc od niedawna. Można je hodować w warunkach domowych, w terrarium.

Terrarium dla liśćców

Zanim zdecydujemy się na zakup liśćców, trzeba przygotować im domek, a więc terrarium. Można wybrać chociażby to o wymiarach około 50 x 50 x 35 cm (długość x szerokość x wysokość). Pomieści ono przykładowo 6 osobników liśćców.

Trzeba zapewnić liśćcom odpowiednio wysoką wilgotność i przewiewność. Z tego powodu nie może to być typowe akwarium, bo przynajmniej jedna ściana powinna być zupełnie przewiewna, co uchroni przed rozwojem pleśni. Wybrani przekonują, że liśćce można trzymać w większym słoiku z nakrętką, w której zrobiono dziurki (chodzi o wentylację). Profesjonalni hodowcy podkreślają, że to niedobre rozwiązanie i polecają terrarium przynajmniej z otworami i kratkami wentylacyjnymi. Bywa, że nawet trzy ściany z czterech są przewiewne. Część znawców proponuje, aby do terrarium wstawić wentylator w wersji mini (można o niego podpytać w sklepie zoologicznym).

Wilgotność w terrarium powinna być na poziomie około 80 procent. Aby ją monitorować, warto zainstalować higrometr, czyli urządzenie do pomiaru wilgotności. Na podłożu terrarium warto rozłożyć wilgotne ręczniki papierowe w kilku warstwach lub ligninę albo wysypać piasek. Pierwsze dwa podłoża są o tyle dobre, że łatwiej można odróżnić na nich jaja liśćca od jego odchodów.

W hodowli liśćców ważne jest też oświetlenie. Światło dzienne może nie wystarczyć. Hodowcy sugerują doświetlenie terrarium. W sprzedaży dostępne są specjalne żarówki do terrarium. Do wyboru są też żarówki światła dziennego i światła nocnego – można użyć jednych i drugich lub zwyczajnych „całodobowych" i fundować liśćcom sesje doświetlania kilka razy dziennie po kilkanaście minut. Sprawdzi się także np. żarówka 10–15 W. Jeżeli w domku liśćców będzie zbyt wilgotno i za ciepło, a nie będzie odpowiedniej wentylacji, może pojawić się pleśń. Ta natomiast zagraża i lokatorom terrarium, i ludziom.

Liściec na dłoni mężczyzny
LiściecFot. Paweł Relikowski

Co jedzą liśćce

Zapewnienie pokarmu liśćcom to następna kwestia – pożywienie tak samo trzeba przygotować przed zakupem tych owadów, gdyż one muszą od razu mieć zapewniony dostęp do pokarmu. Liśćce jedzą np. świeże pędy jeżyny. Lubią również maliny. Niektórzy hodowcy polecają dąb i ostrokrzew. Pędy jeżyny (czy inny pokarm) po zerwaniu trzeba najpierw spłukać pod bieżącą wodą. Potem wkładamy je częściowo do pojemnika z wodą do terrarium. To rozwiązanie pomoże dłużej zachować świeżość pokarmu. Ważne, aby zabezpieczyć liśćce przed utonięciem. W tym celu końcówki pędów, zamoczone w wodzie, warto przykryć gazą, a liśćce będą miały do dyspozycji przednią część pędów.

Jedzenie należy wymienić na nowe przynajmniej raz w tygodniu (tak samo, jak podłoże), chyba, że mali lokatorzy terrarium będą mieli większe apetyty, to dostawę pożywienia powinno im się zorganizować częściej. Gdy zabraknie jedzenia, one zaczynają czasem niszczyć siebie nawzajem, tzn. są w stanie atakować jeden drugiego. Hodowcy twierdzą, że to rzadko się zdarza, lecz takie przypadki występują. Podobnie: gdy owadów w terrarium jest za dużo, one zaczynają obgryzać ciała, w konsekwencji umierają.

Liśćce – to warto nich wiedzieć

Samica liśćca żyje przeważnie niecały rok, a samiec – najwyżej pół roku. Liśćce rozmnażają się na dwa sposoby: płciowo albo bez udziału samca. Gdy w terrarium przebywają same samiczki, znoszą jaja, z których także wyklują się samice. Jeśli jednak razem mieszkają i samice, i samce, to dochodzi do zapłodnienia. Znowu rolą samicy będzie zniesienie jaj, ale z nich wyklują się i żeńskie, i męskie osobniki.

Samica zaczyna wydzielanie feromonów mniej więcej po dwóch tygodniach od ostatniej wylinki, czyli od linienia, gubienia zewnętrznej powłoki. Zapach samicy przyciąga samca. Samica jest gotowa do składania jaj po około miesiącu od wylinki. Może znieść do 30 jaj w ciągu tygodnia, potem je rozrzuca. Jaja liśćca są najpierw pomarańczowe lub brązowe, zależnie od gatunku. Potem, gdy wchłoną odpowiednią ilość wilgoci, wyglądają, niczym włochate kulki, bo wyrastają im włoski. Wylęganie trwa mniej więcej 3–4 miesiące, jeśli doszło do zapłodnienia. Gdy z kolei rozmnażanie odbyło się bez obecności samca, proces trwa czasem pół roku. 

Wylęganie liśćców

W nowym domku stosunkowo szybko mogą pojawić się nowe owady. Inkubacji (wylęganiu) sprzyja temperatura podobna do pokojowej, od 20 do 22 stopni Celsjusza lub nieco wyższa, w zależności od gatunku. Z tego względu w terrarium powinien być umieszczony termometr. Gdy w pomieszczeniu jest za chłodno, można pod terrarium podłożyć specjalną matę grzewczą, dedykowaną do tego typu rozwiązań. Nie wolno ustawiać terrarium w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika albo eksponować terrarium na pełnym słońcu, gdyż zbyt wysoka temperatura może doprowadzić osobniki do śmierci. Należy pamiętać o tym, że jaja powinny być ulokowane na wilgotnych ręcznikach papierowych bądź ligninie. Można kupić również specjalne podłoża do terrarium, choćby takie z przeznaczeniem dla zwierząt egzotycznych. 

Zobacz: Co grozi kotu w ogrodzie

Ciekawostki o liśćcach

Liśćce można traktować jak domowe zwierzątka, ale lepiej nie obchodzić się z nimi jak z psami albo kotami. Te owady nie lubią być noszone na rękach czy przytulane. Nieprawdą jest natomiast, że jak ktoś weźmie parę razy liśćca na ręce, to owad zaraz umrze.

Odnóża liśćców przypominają kształtem przycięte, jakby urwane kawałki liści. Jeśli w terrarium jest zbyt sucho, liśćce mogą tracić nogi. Stracone odnóża odrosną po paru wylinkach. Trzeba natomiast zapewnić owadom odpowiednią wilgotność. 

Samica nie umie latać, w przeciwieństwie do samca. Prawdopodobnie dlatego, że ona jest zbyt masywna. Te owady uaktywniają się przede wszystkim nocą, zaś w dzień wyglądają, jakby zastygły.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom