Znanych jest ponad 70 gatunków kocimiętki. Aromatyczne listki tej rośliny mają kształt serca i barwę szaro-zieloną. Kwiaty mogą być w kolorze lawendowym, niebieskim, białym lub różowym.
Kocimiętka nie jest rośliną wymagającą. Ma też wiele zalet:
- długo kwitnie,
- powtarza kwitnienie we wrzeniu, gdy przytniemy ją pod koniec kwietnia,
- jest odporna na suszę.
Ponadto wyrośnie na mało żyznej glebie – nawet na glinie, gdy tylko wymieszamy ją z odrobiną żwiru. Roślina ta lubi miejsca słoneczne lub częściowo zacienione. Sadzonkę kocimiętki można kupić ja za około 4 zł. Podczas umieszczania sadzonek w ziemi należy zachować odstęp 20–30 cm pomiędzy roślinami. Kocimiętka często sama się wysiewa. Wtedy wykopujemy siewki i sadzimy je od razu w miejscu docelowym. Kępy roślin, które nie wytwarzają nasion możemy co 3–4 lata podzielić wiosną i w ten sposób rozmnożymy kocimiętkę.
Czym charakteryzuje się kocimiętka – jak działa na zwierzęta i ludzi
Źródło: TVN Meteo/x-news
Kocimiętka może okazać się pożyteczna w naszym ogrodzie, ponieważ odstrasza niektóre owady: muchy domowe i komary oraz muchy bolimuszki kleparki (żywiące się krwią dużych ssaków, np. koni i krów).
Polecamy poradnik: Skuteczne, domowe sposoby na walkę z komarami
Jak kocimiętka działa na ludzi
Kocimiętkę wykorzystuje również ziołolecznictwo ludowe. Jest pomocna m.in. w leczeniu biegunek, przewlekłych zapaleń oskrzeli i żylaków odbytu. Ze względu na działanie bakteriobójcze i właściwości napotne oraz przeciwgorączkowe roślina stosowana jest również w przeziębieniach i grypie. Ziele stosuje się na niestrawność, wzdęcia i kolkę (także u dzieci), ponieważ ma działanie przeciwskurczowe i wiatropędne.
Osoby nerwowe powinny sięgnąć po olejki eteryczne z kocimiętki. Działają one uspokajająco i relaksująco – zarówno na ludzi, jak i na zwierzęta. Olejki używane są w przemyśle perfumeryjnym i spożywczym.
Zobacz również: Polskie zioła lecznicze**
Jak wykorzystać słabość kota do kocimiętki
Jeżeli nasz kot jest podatny na wpływ kocimiętki, możemy to wykorzystać w wielu sytuacjach. Roślinę możemy kupić w postaci spreju, proszku lub tabletek. Jest ona również składnikiem niektórych kocich zabawek. Kocimiętka pomoże nam w:
- zachęcaniu pupila do zabawy,
- ośmieleniu wystraszonego lub nieśmiałego kota,
- zmniejszenie napięcia po przebytym stresie, np. wizycie gości, podróży, wizycie u weterynarza,
- wyciągnięciu kota z ukrycia,
- zachęceniu zwierzaka do używania drapaka lub przebywania w konkretnym miejscu,
- w stworzeniu pozytywnych skojarzeń z rzeczami, innymi zwierzakami lub ludźmi, których nasz kot się boi.
Oczywiście możemy też wymyślać własne zastosowanie kocimiętki. Należy jednak uważać ze stosowaniem tej rośliny w grupie kilku kotów, ponieważ może ona wyzwolić w nich agresję lub niekontrolowane zachowania. Reakcja na kocimiętkę trwa około 10–15 minut. Po tym czasie zwierzak przestaje się nią interesować. Kolejna reakcja na roślinę następuje zazwyczaj po kilku godzinach.
By nasz kot nie przyzwyczaił się do kocimiętki i nie zobojętniał na jej działanie, nie przesadzajmy z jej stosowaniem. Możemy również użyć tymianku lub kozłka lekarskiego (waleriany), które mają podobne działanie na niektóre koty.
Polecamy poradnik:Jak zadbać o bezpieczeństwo kota w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?