Kot w ogrodzie – co mu grozi. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo

redakcja GL, Grażyna Zwolińska
Kot w ogrodzieKoty potrafią narobić wiele szkód w ogrodzie. Niestety nierzadko zdarza się, że i sobie robią krzywdę przebywając w ogrodzie.
Kot w ogrodzieKoty potrafią narobić wiele szkód w ogrodzie. Niestety nierzadko zdarza się, że i sobie robią krzywdę przebywając w ogrodzie. Amuljar (Pixabay.com)
Każdy właściciel kota wie, że to zwierzak niezależny. Trudno mu coś w ogrodzie zakazać lub nakazać. Można go tylko próbować chronić przed zrobieniem sobie krzywdy.

Dla kota, zwłaszcza młodziutkiego, w ogrodzie niebezpieczne mogą być trujące rośliny, oczko wodne lub basen oraz nawozy sztuczne i środki ochrony roślin. Czasem zagrożeniem mogą też być obce, półdzikie koty. Choć z reguły nasze pupile skutecznie przeganiają intruzów.

Przeczytaj również: Pies w ogrodzie – jak zabezpieczyć się przed szkodami

Jakie rośliny szkodzą kotu?

Rośliny, które są trujące dla kotów trudno tu wymienić, ponieważ jest ich tak dużo. Na szczęście większość z nich dorosłe koty instynktownie omijają. Na zatrucie roślinami szczególnie narażone są kotki młode i ciekawe wszystkiego, co je otacza. Takich pupili trzeba szczególnie pilnować.

Co może zaszkodzić kotu? Z roślin w ogrodzie może to być na przykład bukszpan, powojnik, winobluszcz (zwłaszcza jego jagody), bluszcz zimozielony, czosnek ogrodowy, konwalia, datura, ostróżka, hortensja, liliowce, wawrzynek wilcze łyko, złotokap, groszek pachnący, łubin, lobelia, pierwiosnek, rabarbar.

Objawy chorobowe groźne dla kota

Kot może zachorować bezpośrednio po spożyciu trującej dla niego rośliny. Jeśli wymiotuje, ma biegunkę, jaśniejszy niż zwykle kolor dziąseł i języka, a dodatkowo język jest obrzmiały, trzeba szukać pomocy weterynarza. Najlepiej, jeśli uda się nam zidentyfikować, jaką roślinę zjadł zwierzak.

Roślinne toksyny nie zawsze jednak dają natychmiastowe objawy. Niekiedy stopniowo uszkadzają kotu nerki i wątrobę.

Poznaj: Rośliny domowe trujące dla kotów i bezpieczne dla nich** **

Dobrze jest kotu zostawić w ogrodzie kawałeczek nieostrzyżonego trawnika. Jest duża szansa, że zamiast podgryzać rośliny, skupi się na jedzeniu źdźbeł trawy, potrzebnych mu do przeczyszczenia przewodu pokarmowego.

Kot i oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne przyciąga kota jak magnes. Będzie on krążyć dookoła, wkładać łapki do wody, zwłaszcza jeśli w oczku pływają rybki. Czasem kot coś upoluje, a czasem wpadnie do wody.

Niektórzy radzą zbudowanie wokół lustra wody kamiennej barierki. Kot będzie obserwować rybki, ale się do nich nie dobierze, bo nie będzie mógł dosięgnąć łapką wody. Jeśli jednak będzie zbyt uparty, i tak kiedyś do tej wody wpadnie.

Basen w ogrodzie niebezpieczny dla kota

Niezaplanowana kąpiel w oczku wodnym to dla kota wielki stres, bywa że kończący się nawet paraliżem ciała. Wprawdzie niektóre koty potrafią pływać, nie jest to jednak umiejętność powszechna. Na szczęście zwykle nasz Mruczek jakoś sam się wydrapie na brzeg.

Bardziej niebezpieczny od oczka wodnego może być basen. Z niego kot, nawet pływający, sam się nie wydostanie i będzie tracił siły, jeśli go w porę nie zauważymy.

Schowaj przed kotem nawozy i inne środki chemiczne

Ciekawski kot musi spróbować wszystkiego. Dlatego trujące substancje powinny być schowane tak, żeby nie mógł się do nich dobrać (np. w garażu lub ogrodowym domku). Bezpośrednio po zastosowaniu nawozów w ogrodzie lepiej kota do niego nie wypuszczać.

Groźne mogą też być wszelkie środki ochrony roślin, farby, lakiery, oleje. Szczególnie trzeba uważać na młodziutkie kociaki. Dorosłe zwykle „swój rozum mają", choć ostrożności nigdy za wiele.

Polecamy: Cynamon, który odstraszy koty i...mrówki. Zobacz, jak go stosować

Grządki można zabezpieczyć gałązkami

Osobnym tematem jest ochrona ogrodowej roślinności przed kotem. Ponieważ grzebie on zawsze tam, gdzie najłatwiej, warto na świeżo obsiane grządki położyć np. gałązki sosnowe lub z kolcami. Wtedy nie tylko kot będzie się gdzie indziej załatwiał, ale i ptaki nie wyjedzą tak łatwo nasion.

Można też próbować przyzwyczaić kota do załatwiania się w jednym ustronnym miejscu w ogrodzie, dając tam piasek. Co jakiś czas trzeba go jednak wymienić.

Okiennice na piaskownicy – dobry pomysł

Piasek w dziecięcej piaskownicy koniecznie trzeba chronić przed kocimi odwiedzinami, montując np. coś w rodzaju okiennic otwieranych tylko wtedy, gdy w piaskownicy bawią się dzieci.

Warto też zabezpieczyć przed kotem truskawki lub poziomki. Chodzi o to, by posadzić je w agrowłókninie, żeby kot nie załatwiał się w spulchnionej ziemi.

Niektóre koty nie lubią zapachu bodziszka bałkańskiego lub ruty zwyczajnej. Omijają miejsca, gdzie te rośliny rosną. Kusi ich za to kocimiętka.

 

Kocimiętka jest niepozornym ziołem, którego zapach potrafi wprowadzić kota w stan prawdziwej euforii. Poza działaniem przyciągającym koty, kocimiętka
Kocimiętka jest niepozornym ziołem, którego zapach potrafi wprowadzić kota w stan prawdziwej euforii. Poza działaniem przyciągającym koty, kocimiętka działa również odstraszająco na niektóre gatunki much oraz na komary. Fot. CatCrazy (Pixabay.com) 

 

Polecamy poradnik: Kocimiętka to roślina nie tylko dla kotów 

Kocie pazurki mogą narobić szkód w ogrodzie

Koty, zwłaszcza te młode, muszą ostrzyć pazurki. Dlatego pnie młodych drzewek w dolnej części trzeba chronić, owijając je np. kawałkiem wykładziny czy filcem. Dobrze jest też przygotować kotu specjalny pieniek do ostrzenia pazurków, owinięty ciasno sznurkiem lub wykładziną. Tego typu drapak można też zakupić w sklepie zoologicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom