Zmiany w dotacjach na kolektory słoneczne

redakcja.regiodom, Watt
Kolektory słoneczneZmiany w dotacjach na kolektory słoneczne
Kolektory słoneczneZmiany w dotacjach na kolektory słoneczne Watt
W starciu producentów efektywniejszych kolektorów słonecznych z producentami o wiele mniej wydajnych kolektorów chińskich wygrali ci pierwsi.

Po medialnej burzy, jaką wywołali interweniujący inwestorzy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zmienia zasady przyznawania dotacji, które dotychczas nabijały kabzę chińskim producentom.

Od pierwszego października 2013 roku kwota dopłaty do zakupu instalacji kolektorów słonecznych uzależniona będzie od powierzchni czynnej kolektora, a nie jak dotąd od całkowitej powierzchni instalacji. Dzięki temu inwestor zapłaci tyle samo za instalację chińską, co za polską. Użytkownicy nie będą już musieli kierować się ceną kolektorów, a ich wydajnością.

Wyniki testów są dla chińskich kolektorów słonecznych bezlitosne

Mniejsza o połowę instalacja dobrych producentów (również polskich) wytwarza tyle samo energii co faworyzowane dotychczas przez system dopłat NFOŚiGW duże gabarytowo, chińskie instalacje.

Dowiedz się również: Jak szybko zwracają się inwestycje w odnawialne źródła energii****

Firmy instalujące kolektory, automatycznie polecały swoim klientom te instalacje, na które dostaną więcej pieniędzy z dofinansowania. Najczęściej nikt się nie zastanawiał nad wydajnością instalacji, ani gwarancją na zakupiony sprzęt. Główną rolę odgrywała cena. Dobrym przykładem jest inwestorka z Kęt, u której zamontowano chińskie kolektory.
– Niestety, dopiero po dwóch upalnych dniach (temperatura powietrza ok. 30°C), woda w zbiorniku miała zaledwie 60 stopni. Mój syn miał możliwość skonsultowania i porównania temperatur uzyskiwanych z kolektorów z sąsiedniego domu i naszych. Przy dokładnie tych samych warunkach pogodowych, w tym samym mieście, z kolektorów firmy Watt woda była gorąca, a u nas zaledwie letnia – mówi pani Halina.

NFOŚiGW zmienia zasady przyznawania dotacji do kolektorów słonecznych

Po licznych prośbach, skargach i wnioskach inwestorów, polscy producenci kolektorów postanowili interweniować w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska – Chodziło nam przede wszystkim o niczego nieświadomych klientów, którzy myśleli, że za mniejszą cenę mogą mieć tak samo dobrą instalację. Bardzo nas ucieszyła informacja, że nasze starania nie poszły na marne i NFOŚiGW pochylił się nad problemem użytkowników kolektorów słonecznych – mówi Kamil Jeziorko, ekspert firmy Watt.

Warto przeczytać: Kolektory słoneczne do podgrzania wody i ogrzania domu 

NFOŚiGW rzeczywiście, nie tylko pochylił się nad problemem, ale na swojej stronie internetowej bije się w pierś, przyznając, że obowiązujące przepisy nie są dostosowane do obecnych na rynku, nowoczesnych rozwiązań. W zamieszczonym komunikacie czytamy: „W momencie przygotowania programu przyjęto regułę dopłaty do kredytu uzależnionej od powierzchni całkowitej (czyli wymiarów zewnętrznych) kolektora słonecznego. Takie podejście wydawało się na tym etapie najbardziej właściwe i było uzasadnione potrzebą stosowania prostych reguł, przystępnych dla pracowników bankowych oraz zasadami przyjętymi w innych krajach. Z czasem, wraz z pojawianiem się nowych modeli kolektorów o powierzchni czynnej znacznie odbiegającej od całkowitej, zaistniała potrzeba zmodyfikowania programu w celu zwiększenia efektywności wydawanych środków".

Z puli 450 mln. zł przeznaczonych na wsparcie zakupu instalacji słonecznej wydanych zostało już ponad 252 mln. Dotacje NFOŚiGW, oprócz bezpośredniego ułatwiania dostępu do naturalnych źródeł energii, są też szansą na promocję ekologicznych rozwiązań i mają realny wpływ na wzrost świadomości użytkowników. Po wprowadzonych zmianach cel ekologiczny może zostać osiągnięty. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom