Dofinansowanie do kolektorów słonecznych - sprawdź, jak je uzyskać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kolektory słoneczneKolektory mogą zaspokoić nawet 80 procent potrzeb energetycznych związanych z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej.
Kolektory słoneczneKolektory mogą zaspokoić nawet 80 procent potrzeb energetycznych związanych z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej. Hoven
Można dostać zwrot nawet 45 proc. kosztów montażu kolektorów słonecznych. Radzimy, jak otrzymać pomoc finansową.

Program dopłat do montażu kolektorów słonecznych działa od 2010 roku. Na początku cieszył się niewielkim zainteresowaniem. Wtedy kłopoty wynikały z niewystarczającego poziomu wiedzy i trudnych na pierwszy rzut oka procedur. Trzeba było system dopracować i się udało. W zeszłym roku Polska stała się trzecim rynkiem w skali Europy pod względem sprzedaży kolektorów słonecznych. Dzięki dopłatom unijnym solary stają się opłacalnym źródłem energii.

Pomoc przy wypełnianiu wniosku

Wpływ na wdrożenie systemu dopłat miały działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firm specjalizujących się w sprzedaży i instalacji zestawów solarnych.

- Rozumiemy, że nasi klienci oczekują kompleksowej obsługi związanej również z procedurą pozyskania środków finansowych – mówi Michał Burkiewicz, prezes firmy Hoven. - To dlatego, oprócz oferowania urządzeń, świadczymy bezpłatne usługi doradcze polegające między innymi na wypełnieniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie.

Kto może dostać dopłatę

Można dostać dopłaty na częściowe spłaty kredytów bankowych zaciągniętych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. O pieniądze mogą starać się zarówno osoby fizyczne, mające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym (też w trakcie budowy), jak i wspólnoty mieszkaniowe, instalujące kolektory w budynkach wielorodzinnych. Przeciętna wartość udzielonych dotacji w przypadku domów jednorodzinnych to 6,5 tys. zł, a dla wspólnot mieszkaniowych – 67 tys.zł.

Zobacz też: Polska liderem sprzedaży i produkcji kolektorów słonecznych 

Banki współpracujące z NFOŚiGW w realizowaniu dopłat to: Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy oraz Credit Agricole.

Procedury przebiegną szybciej, jeśli zainteresowani zgłoszą się do firmy świadczącej usługi w zakresie montażu, ale też dopełnienia formalności. Pracownicy firmy po audycie budynku pomagają wybrać urządzenie, instalują je, ale wcześniej również wspierają w załatwieniu formalności. Zgodnie z wymogami narodowego funduszu zestawy solarne objęte dopłatami muszą być na gwarancji producenta przynajmniej pięć lat. Dzięki temu upraszczamy wnioskowanie o dotację, ale również jesteśmy pewni, że urządzenie objęte jest wieloletnią obsługą serwisową.

Kiedy inwestycja w kolektory słoneczne się nam zwróci

Dofinansowanie z funduszu pozwala na zwrot nakładów poniesionych na kupno i instalację kolektora zazwyczaj w okresie od trzech do pięciu lat po montażu. Kolektory zaspokajają od 60 do nawet 80 proc. potrzeb energetycznych związanych z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej, zależnie od zapotrzebowania na nią oraz rodzaju zainstalowanego kolektora. 

Katarzyna Piojda

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom