Zatrucie czadem: nie daj się zabić

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Palnik gazowyZatrucie czadem: nie daj się zabić
Palnik gazowyZatrucie czadem: nie daj się zabić mconnors
Nieprawidłowo działający piec stanowi największe potencjalne źródło zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla. Istotny jest stan techniczny takich urządzeń oraz odpowiednia wentylacja pomieszczeń.

W większości polskich mieszkań i domów są urządzenia zasilane gazem, czyli kuchenki albo podgrzewacze ciepłej wody. Prawidłowo zamontowane i eksploatowane, nie zagrażają mieszkańcom. Co jeśli jednak ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia?

Zobacz również: Bezpieczne używanie elektrycznych podgrzewaczy wody

Co roku zimą śmierć ponosi około 100 osób, które zatruły się tlenkiem węgla

Tlenek węgla (inaczej czad) nie ma zapachu i nazywany jest cichym zabójcą. Zaburza we krwi transport tlenu po organizmie. Objawy zatrucia czadem to bóle i zawroty głowy, osłabienie, mdłości. Duże stężenie czadu może być śmiertelne. Najbardziej narażone na niekorzystne oddziaływanie tego gazu są osoby starsze, chore na serce, z kłopotami w oddychaniu i dzieci.

Ważne informacje: Zatrucie tlenkiem węgla: jak go uniknąć

Do zatrucia czadem może dojść w kilka lub kilkanaście minut. Wystarczy kąpiel w łazience ze źle zainstalowanym lub niesprawnym piecykiem i tragedia gotowa. To dlatego, że w pomieszczeniu jest za mało tlenu. Wtedy powstaje tlenek węgla. 

Powinniśmy zadbać o odprowadzenie spalin, gdy np. przewód spalinowy jest niedrożny, spaliny przedostają się do pomieszczenia, a z nimi tlenek węgla. Przewody spalinowe powinny być dwa razy do roku kontrolowane przez kominiarza.

Przyczyną tragedii może być również wadliwa wentylacja. Czasem zachodzi zjawisko tzw. odwrócenia ciągu w kanałach wentylacyjnych. Do pomieszczenia nawiewane jest wówczas zanieczyszczone powietrze z kanału wentylacyjnego. Gdy kanał wentylacyjny jest obok kanału spalinowego (np. w łazience), powietrze nawiewane do pomieszczenia z tego kanału wymiesza się ze spalinami. I wtedy nawet prawidłowo działające urządzenie gazowe może być przyczyną zatrucia. 

Sprawdźmy, czy kanały wentylacyjne usuwają zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń, a w jego miejsce doprowadzają z zewnątrz świeże. Wymiana powietrza jest bardzo ważna.

Trzeba też zostawić nieszczelności w drzwiach w mieszkaniu. Między pokojami pod drzwiami musi być szczelina na 1 cm, a pod drzwiami łazienkowymi i kuchennymi – 2,5 cm.

Eksperci ze Stowarzyszenia Polska Wentylacja radzą raz jeszcze: – Pamiętajmy o tym, aby regularnie serwisować urządzenia gazowe (czyścić, regulować, sprawdzać szczelność), kontrolować i czyścić kanały spalinowe (2 razy w roku), kontrolować szczelność, drożność i sprawność działania kanałów wentylacyjnych, zapewnić dopływ powietrza dla celów spalania gazu (zamontować nawiewniki powietrza), zapewnić drożność kratek wentylacyjnych i przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami, szczególnie zapewnić przepływ w pomieszczeniu z urządzeniem gazowym.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom