W większości polskich mieszkań i domów są urządzenia zasilane gazem, czyli kuchenki albo podgrzewacze ciepłej wody. Prawidłowo zamontowane i eksploatowane, nie zagrażają mieszkańcom. Co jeśli jednak ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia?
Zobacz również: Bezpieczne używanie elektrycznych podgrzewaczy wody
Co roku zimą śmierć ponosi około 100 osób, które zatruły się tlenkiem węgla
Tlenek węgla (inaczej czad) nie ma zapachu i nazywany jest cichym zabójcą. Zaburza we krwi transport tlenu po organizmie. Objawy zatrucia czadem to bóle i zawroty głowy, osłabienie, mdłości. Duże stężenie czadu może być śmiertelne. Najbardziej narażone na niekorzystne oddziaływanie tego gazu są osoby starsze, chore na serce, z kłopotami w oddychaniu i dzieci.
Ważne informacje: Zatrucie tlenkiem węgla: jak go uniknąć
Do zatrucia czadem może dojść w kilka lub kilkanaście minut. Wystarczy kąpiel w łazience ze źle zainstalowanym lub niesprawnym piecykiem i tragedia gotowa. To dlatego, że w pomieszczeniu jest za mało tlenu. Wtedy powstaje tlenek węgla.
Powinniśmy zadbać o odprowadzenie spalin, gdy np. przewód spalinowy jest niedrożny, spaliny przedostają się do pomieszczenia, a z nimi tlenek węgla. Przewody spalinowe powinny być dwa razy do roku kontrolowane przez kominiarza.
Przyczyną tragedii może być również wadliwa wentylacja. Czasem zachodzi zjawisko tzw. odwrócenia ciągu w kanałach wentylacyjnych. Do pomieszczenia nawiewane jest wówczas zanieczyszczone powietrze z kanału wentylacyjnego. Gdy kanał wentylacyjny jest obok kanału spalinowego (np. w łazience), powietrze nawiewane do pomieszczenia z tego kanału wymiesza się ze spalinami. I wtedy nawet prawidłowo działające urządzenie gazowe może być przyczyną zatrucia.
Sprawdźmy, czy kanały wentylacyjne usuwają zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń, a w jego miejsce doprowadzają z zewnątrz świeże. Wymiana powietrza jest bardzo ważna.
Trzeba też zostawić nieszczelności w drzwiach w mieszkaniu. Między pokojami pod drzwiami musi być szczelina na 1 cm, a pod drzwiami łazienkowymi i kuchennymi – 2,5 cm.
Eksperci ze Stowarzyszenia Polska Wentylacja radzą raz jeszcze: – Pamiętajmy o tym, aby regularnie serwisować urządzenia gazowe (czyścić, regulować, sprawdzać szczelność), kontrolować i czyścić kanały spalinowe (2 razy w roku), kontrolować szczelność, drożność i sprawność działania kanałów wentylacyjnych, zapewnić dopływ powietrza dla celów spalania gazu (zamontować nawiewniki powietrza), zapewnić drożność kratek wentylacyjnych i przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami, szczególnie zapewnić przepływ w pomieszczeniu z urządzeniem gazowym.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE