Zamek w Chęcinach otwiera podwoje

Lidia Cichocka
Replika armotyPrzy drodze prowadzącej na zamek ustawiono repliki armat, ławeczki oraz wyrzeźbione w drewnie postacie królów i rycerzy.
Replika armotyPrzy drodze prowadzącej na zamek ustawiono repliki armat, ławeczki oraz wyrzeźbione w drewnie postacie królów i rycerzy. Aleksander Piekarski
Po trwającym dwa lata remoncie odmieniony zamek w Chęcinach 1 kwietnia otwiera podwoje. Warownia nadal jest ruiną, ale znacznie przyjaźniejszą dla zwiedzających.

Ruina jest teraz znacznie przyjaźniejsza. Widać to już na nowym parkingu z ładnym budynkiem restauracji, z nowoczesnymi toaletami. Zbudowano także drogę prowadzącą do zamkowych bram. Do zamku można dojść zarówno od wschodu (główne wejście), jak i zachodu. Droga jest wybrukowana kostką granitową i oświetlona, są też ławeczki, na których można przysiąść.

Zobacz ZDJĘCIA: Zamek w Chęcinach po rewitalizacji 

Wzdłuż alei umieszczono kilkanaście figur przedstawiających postacie związane z Chęcinami: nie tylko królów – od Wacława poczynając a na Bonie kończąc, ale także rycerzy. Przed zamkiem ustawiono również repliki kilku armat.

Zmiany również wewnątrz murów zamku

Na zamku w kaplicy zamontowano nową podłogę a w piwnicy pod nią ma się mieścić skarbiec. - Tam będą eksponowane kosztowności by turyści mogli je zobaczyć - wyjaśnia Robert Jaworski, burmistrz Chęcin. Najciekawsze odsłonięcia archeologiczne na dziedzińcu górnego zamku, między innymi pozostałości okrągłej baszty z czasów Wacława II zaznaczono kostką o odmiennym kolorze.

Na dolnym dziedzińcu odtworzono drewniane ganki, wzniesiono drewniane kramy, zadaszono studnię, która teraz wygląda imponująco.

W zachodniej, kwadratowej wieży zamontowano klatkę schodową, wykonano podesty i platformę widokową na szczycie. Wewnątrz umieszczone zostaną zdjęcia i obrazy przedstawiające historię zamku i przebieg prac rewitalizacyjnych. Na tarasie zamontowano lunetę, bo widok z niego jest naprawdę ładny. Lunety stoją także w kilku miejscach na murach zamku.

– Zależy nam by zamek "żył" dlatego obsługa, zatrudnimy kilkanaście osób, będzie chodzić w średniowiecznych strojach – dodaje burmistrz Jaworski.

Iluminacja zamku

Atrakcją ściągającą turystów ma też być oświetlenie zamku, w zwykłe dni będzie białe, ale w weekendy i święta bardzo kolorowe. Pierwszy nocny pokaz odbędzie się już 1 kwietnia.

– Otwieramy, by nie tracić sezonu – mówi Robert Jaworski. Uroczyste otwarcie nastąpi 26 kwietni. Rewitalizacja zamku kosztowała 8 milionów 200 tysięcy złotych. Bilet wstępu na zamek wraz z parkingiem to 15 i 9 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom