Rękami i taczkami - tak jak przed wiekami pracują przy remoncie zamku w Chęcinach (WIDEO, ZDJĘCIA)

Lidia CICHOCKA / echodnia.eu
Rękami i taczkami - tak jak przed wiekami pracują przy remoncie zamku w Chęcinach (WIDEO, ZDJĘCIA)Widok z kwadratowej, udostępnionej po raz pierwszy wieży zamku w Chęcinach jest ciekawszy niż z tej wschodniej – twierdzi kierujący pracami budowlanymi Stanisław Rajczyk.
Rękami i taczkami - tak jak przed wiekami pracują przy remoncie zamku w Chęcinach (WIDEO, ZDJĘCIA)Widok z kwadratowej, udostępnionej po raz pierwszy wieży zamku w Chęcinach jest ciekawszy niż z tej wschodniej – twierdzi kierujący pracami budowlanymi Stanisław Rajczyk. Łukasz Zarzycki
Odnawiana metodami jak za króla Ćwieczka budowla w Chęcinach koło Kielc zmienia się. W tym roku ma być oddany turystom.

Postęp prac widać już na dole, parking pod zamkiem ma wyraźny kształt, stoją też budynki kawiarni z punktem informacji turystycznej i toalet.

Zobacz również: Nowy urząd bez tajemnic. Zobacz wnętrza nowego biurowca Starostwa Powiatowego w Kielcach (WIDEO, ZDJĘCIA) 

Z drugiej strony, na zboczu w kierunku miasteczka, gdzie zimą wycięto zagajniki samosiewek trwa porządkowanie terenu. - Przygotowujemy go do hydrosiewu - wyjaśnia kierujący pracami Stanisław Rajczyk z Agatu. - Zanim jednak to nastąpi musimy usunąć część pniaków, wywieźć kilka wywrotek kamieni, nawieźć ziemię i warstwę trocin powstałych z przerobienia ściętych krzewów i małych drzew.

Na zamku w kaplicy zamontowano nową podłogę a w piwnicy pod nią ma się mieścić skarbiec. - Tam będą eksponowane kosztowności by turyści mogli je zobaczyć - wyjaśnia kierownik. Najciekawsze odsłonięcia archeologiczne na dziedzińcu górnego zamku, między innymi pozostałości okrągłej baszty z czasów Wacława II zasypano piaskiem. W projekcie nie było pieniędzy na ich wyeksponowanie więc przykryto je tak, by w razie potrzeby można je łatwo odsłonić.

Kliknij, aby przejść do galerii zdjęć

Na dolnym dziedzińcu także zasypano odsłonięte fundamenty zamkowej piekarni i kuźni. Stoi za to podmurówka pod budynek strażnicy i punkty wparcia dla ganków na których znajdą się kramy z pamiątkami. Ganek będzie wiódł wzdłuż murów do zachodniej wieży. - Umocniliśmy obramowanie studni, pozostało zamontowanie hełmu jednak zanim to nastąpi trzeba uporządkować teren - dodaje kierownik. - Czekamy na projektanta, by zdecydował jak to zrobić, jak splantować ten obszar.

To też cię zainteresuje: Wielka inwestycja w centrum Kielc. Będzie piękny, nowy biurowiec 

W zachodniej, kwadratowej wieży już zamontowano klatkę schodową, wykonano podesty i platformę widokową na szczycie. - Z tego miejsca jest ładniejszy widok niż z wyższej wschodniej wieży - mówi kierownik. - Jeszcze musimy skończyć montaż okien i jak zniknie niebezpieczeństwo przymrozków wymurować uszkodzony przez piorun narożnik. Wtedy też zrobimy wygodne podejście do drzwi.
Kierownik nie kryje, że praca na zamku jest bardzo trudna. Nie da się wprowadzić żadnego sprzętu, wszystko trzeba robić ręcznie, materiały przewozić taczkami. - Niedługo zaczniemy budować drogę wiodąca do zamku, na ponad 400 metrach położymy kostkę granitową, a od wschodniej strony także schody. Od zachodniej bramy kończymy montaż kilku stopni już nie trzeba będzie wspinać się po skałach. Zamek ma zostać oddany w połowie października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom