Zakup mieszkania używanego. Coraz trudniej negocjować cenę

Jacek Szydłowski, Home Broker
mieszkaniaWłaściciele mieszkań wystawionych na przedaż skłonni są do udzielania coraz mniejszych rabatów.
mieszkaniaWłaściciele mieszkań wystawionych na przedaż skłonni są do udzielania coraz mniejszych rabatów. Kuba Krzysiak
W kwietniu kupującym mieszkania z drugiej ręki udawało się zbić cenę przeciętnie o 12 tys. zł. To dane z największych, polskich miast. Pod koniec ubiegłego roku wynik ten był o połowę wyższy. Świadczyć to może o ożywieniu na rynku mieszkaniowym.

Z danych firmy Home Broker wynika, że od kilku miesięcy maleje przeciętny wynik negocjacji na rynku wtórnym. Podsumowanie kwietniowych transakcji sugeruje, że od ostatecznej ceny ofertowej udawało się osiągnąć upust o 4,2 proc. Jeszcze w październiku czy grudniu ubiegłego roku było to o prawie połowę więcej.

Cena mieszkania niższa średnio o 12 tys. zł po negocjacjach

**Kwotowo kwietniowy rabat dla pięciu największych rynków można oszacować na 11,6 tys. zł.

– Trzeba jednak podkreślić, że w statystykach porównujemy ostatnią cenę ofertową z ceną transakcyjną – wyjaśnia Bartosz Turek, analityk Home Broker. – W obliczeniach nie uwzględniamy ewentualnych wcześniejszych obniżek cen ofertowych. Uzyskany wynik obrazuje więc faktyczny zakres negocjacji pomiędzy sprzedającym i nabywcą.

Informacje o mniejszych rabatach sugerować mogą, że mamy do czynienia z ożywieniem na rynku mieszkaniowym. Przeważnie do mniejszej skłonności do ustępstw skłania bowiem większe zainteresowanie ze strony klientów. Co więcej, kwietniowy wynik jest już blisko poziomów, które należy ocenić jako naturalne dla naszego rynku (3-4 proc.).

Za ożywieniem może przemawiać fakt, że mamy dziś do czynienia z rekordowo niskimi stopami procentowymi. To poprawia popyt na rynku mieszkaniowym na dwa sposoby.
– Po pierwsze niskie rentowności lokat i obligacji skłaniają do inwestycji w mieszkania na wynajem – dodaje Turek. – Mechanizm ten może tym bardziej działać, ponieważ rekordowo niskie stopy procentowe przekładają się także na niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych. W efekcie coraz częściej opłacalny jest zakup lokalu na kredyt w celu jego wynajęcia. Przychody z wynajmu powinny pokryć koszty zakupu z nawiązką, co wzmaga popyt inwestycyjny.

Efekt ten jest jednak przytłumiony faktem, że rodzima gospodarka rozwija się bardzo wolno, co rodzi obawy o poziom zatrudnienia i wynagrodzeń.

Nie można też zapomnieć o niedawno zakończonym programie Rodzina na Swoim. Także on mógł mieć wpływ na osiągane na rynku wtórnym wyniki negocjacji cen. Mieszkanie z dopłatą można było kupić, o ile na przykład w Warszawie jego cena nie przekraczała 4,6 tys. zł za mkw. Determinacja do skorzystania z dopłat powodowała, że wiele osób negocjowało ceny mieszkań z najniższej półki tak, aby uzyskać cenę kwalifikującą do dopłat.

Cena może spaść nawet o połowę

Przedstawiony powyżej wynik negocjacji cen w kwietniu jest oczywiście miarą średnią. Maksymalna granica ustępstw przy negocjacyjnym stole jest znacznie wyższa.

– Mogą na nie liczyć szczególnie osoby dysponujące gotówką na zakup mieszkania – ocenia Turek. – Dla takich nabywców dostępne są oferty mieszkań, których właściciele chcą lub raczej muszą je szybko upłynnić. Nie mogą czekać na przejście przez nabywcę czasochłonnych procedur kredytowych. Rekordowo duże ustępstwa przy negocjacyjnym stole mogą sięgać nawet połowy wyjściowej wyceny nieruchomości.

Wynik negocjacji cen w sposób wiarygodny można oszacować jedynie dla rynku wtórnego, ponieważ deweloperzy negocjując z nabywcami nie tylko obniżają ceny mieszkań, ale oferują też rabaty na miejsca postojowe lub komórki lokatorskie, atrakcyjne cenowo pakiety wykończeniowe, finansują wycieczki zagraniczne, a nawet dopłacają do rat kredytowych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom