Zakup mieszkania na rynku wtórnym: duże różnice w cenach

redakcja.regiodom, otoDom.pl oraz WGN Real Estate
MieszkanieZakup mieszkania na rynku wtórnym: duże różnice w cenach
MieszkanieZakup mieszkania na rynku wtórnym: duże różnice w cenach sxc.hu
Okazuje się, że obecnie można kupić mieszkanie na rynku wtórnym taniej w porównaniu do ceny wyjściowej w ogłoszeniu. W niektórych miastach różnice są znaczące.

Na rynku wtórnym mieszkanie można kupić za nawet 800 zł/m2 taniej w stosunku do ceny ofertowej – tak wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów ds. obrotu nieruchomościami. Sprawdzili oni, jak różniły się ceny w ogłoszeniach publikowanych w II kwartale 2011 r. w otoDom.pl od cen transakcyjnych określonych na podstawie danych sieci biur WGN.

Gdzie odnotowano największe różnice cen

Największymi różnicami w średnich cenach ofertowych i transakcyjnych charakteryzowały się rynki wtórne w Warszawie i Gdańsku. W obu miastach realne stawkami obowiązujące podczas sprzedaży były niższe od ofertowych o około 9,5 proc. W przypadku stolicy, różnica w uśrednionych cenach wyniosła aż 883 zł/m2, w przypadku Gdańska niemal 600 zł/m2. 

– Rozbieżność w cenie będzie prawdopodobnie różna w zależności od rodzaju nieruchomości. Musimy mieć na uwadze to, że Warszawa jest miastem o największej ofercie drogich mieszkań i apartamentów, które zawyżają średnią cenę ofertową, natomiast rzadziej są przedmiotem transakcji, niż tańsze mieszkania w średnim standardzie – komentuje Małgorzata Battek, analityk rynku mieszkaniowego w WGN Nieruchomości. 

Spore różnice (ponad 8 proc., czyli 554 zł) odnotowano również we Wrocławiu. Jedne z najmniejszych rozbieżności były w Krakowie i Łodzi – odpowiednio 325 zł (4,28 proc.) i 214 zł na m2 (4,77 proc.). Najtrudniej o targowanie się jest z kolei w Bydgoszczy, gdzie mieszkania w omawianym okresie kupowano średnio jedynie o 64 zł/m2 taniej, niż oferowali właściciele w ogłoszeniach. 

Średnie ceny ofertowe vs transakcyjne w największych miastach Polski w II kw. 2011 r.
ParametrWarszawaKrakówWrocławGdańskPoznańŁódźBydgoszcz
Cena ofertowa [zł/m2]9064 7590 6757 6329 6042 4479 4145 
Cena transakcyjna [zł/m2]8181 7265 6203 5731 5633 4265 4081 
Różnica w cenie [%]9,75 4,28 8,20 9,45 6,77 4,77 1,53 

Źródło: dane statyczne otoDom.pl i biur obrotu nieruchomościami WGN Real Estate

Należy podkreślić, że dużo wyższe przeszacowania mają miejsce w przypadku bezpośrednich ogłoszeń prywatnych. Wynika to z mniejszej orientacji właścicieli mieszkań, co do cen obowiązujących na ich rynku lokalnym. Pośrednicy nieruchomości dużo trafniej szacują ceny lokali na sprzedaż.

Specjaliści od sprzedaży nieruchomości przez internet uważają, że jeśli właściciel nie chce wydawać pieniędzy na rzeczoznawcę majątkowego, który fachowo wyceni nieruchomość, może oszacować wartość samodzielnie. W takim przypadku tworzenie oferty powinno być poprzedzone np. analizą oferowanych w okolicy lokali mieszkalnych o zbliżonym metrażu i standardzie. Drugą możliwością jest skorzystanie ze stron typu e-wyceniarka.pl bądź z internetowego kalkulatora średnich cen nieruchomości, dostępnego na stronach serwisów ogłoszeniowych. Pozwoli to jednak na wyliczenie jedynie orientacyjnej wartości rynkowej, bowiem mechanizmy te nie biorą pod uwagę takich aspektów jak standard wykończenia lokalu, potrzeba i stopień ewentualnego remontu czy lokalizacja i otoczenie inwestycji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom